Teoria kolejek i metody statystyczne

Najważniejszy obszar badań naukowych związany jest z wykorzystaniem teorii kolejek
w modelowaniu zachowania się systemów rzeczywistych. Szczególny nacisk położony jest tu na stochastyczne charakterystyki niestacjonarne modeli kolejkowych, w których zastosowano jeden z mechanizmów okresowego ograniczenia procesu obsługi. Rozwiązania tego typu mają kluczowe znaczenie w projektowaniu energooszczędnych rozwiązań technicznych, w tym w opracowywaniu standardów funkcjonowania energooszczędnych sieci teleinformatycznych. Badania w zakresie teorii kolejek prowadzone są w szerokiej współpracy, biorą w nich udział naukowcy z Wydziału Mechanicznego-Technologicznego Politechniki Śląskiej, UKSW oraz SGGW w Warszawie. Zaawansowane metody statystyczne i techniki eksploracji danych wykorzystywane są w analizie danych biomedycznych, weryfikacji jakości terapii i ocenie skuteczności zastosowanego leczenia (współpraca z naukowcami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej). W analizie charakterystyk niezawodności i projektowaniu systemów produkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień optymalnego szeregowania zadań szeroko stosowane są metody i modele probabilistyczne (współpraca  z naukowcami Wydziału Mechanicznego-Technologicznego Politechniki Śląskiej).

Wybrane publikacje:

[1] I. Paprocka, W. Kempa, B. Skołud: Predictive maintenance scheduling with reliability characteristics depending on the phase of the machine life cycle. Engineering Optimization, vol. 53, iss. 1 (2021), 165-183.

[2] W. Kempa, R. Marjasz: Distribution of the time to buffer overflow in the M/G/1/N-type queueing model with batch arrivals and multiple vacation policy. Journal of the Operational Research Society, vol. 71, iss. 3 (2020), 447-455.

[3] W. Kempa, K. Książek: On transient queue-size distribution in a finite-buffer model with threshold waking and early setup policy. Performance Evaluation, vol. 140/141 (2020), 1-13.

[4] W. Kempa: Probabilistic analysis of a buffer overflow duration in data transmission in wireless sensor networks. Sensors, vol. 20, iss. 20 (2020), 1-18, art. no. 5772.

[5] D. Spinczyk, M. Maćkowiak, W. Kempa, K. Rojewska: Factors influencing the process of learning mathematics among visually impaired and blind people. Computers in Biology and Medicine, vol. 104 (2019), 1-9.

[6] W. Kempa, M. Kobielnik: Transient solution for the queue-size distribution in a finite-buffer model with general independent input stream and single working vacation policy. Applied Mathematical Modeling, vol. 59 (2018), 614-628.