Praktyka
Plan studiów obejmuje aż 60% zajęć praktycznych w tym:
- ćwiczenia laboratoryjne w ramach, których studenci samodzielnie przeprowadzają badania i pomiary oraz uczą się pracy w grupie,
- laboratoria pod okiem czynnego BHP-owca w zakładach przemysłowych,
- ćwiczenia projektowe,
- zajęcia seminaryjne z czynnym uczestnictwem studentów (prezentacje, dyskusje),
- zajęcia terenowe, wycieczki przemysłowe,
- obowiązkowe praktyki w tym praktyka wakacyjna w wymiarze 4 tygodni,
- projekt inżynierski realizowany na rzeczywistym stanowisku pracy.
Blisko 40% z zajęć praktycznych to zajęcia laboratoryjne na których studenci m.in.:
- badają wpływ wykonywanej pracy na zmiany fizjologiczne organizmu,
- sprawdzają psychofizyczne możliwości człowieka,
- dokonują pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych z zastosowaniem specjalistycznej aparatury,
- oceniają ryzyko zawodowe,
- wyznaczają wydatek energetyczny człowieka.
W trakcie zajęć komputerowych studenci pogłębiają swoje umiejętności z zakresu programów użytkowych (AutoCAD, Microsoft Office), poznają specjalistyczne oprogramowanie inżynierskie wspomagające działania BHP w przedsiębiorstwie (np. Komputerowy System STER wspomagający Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy). Studenci poznają także zaawansowane programy symulacyjne pozwalające między innymi na analizę rozprzestrzeniania się pożaru w budynku, czy analizę skuteczności działania wentylacji pożarowej.
W ramach ćwiczeń laboratoryjnych studenci odbywają wycieczki przemysłowe w ramach, których: poznają sposoby przechowywania substancji niebezpiecznych, sposoby monitorowania dużych budynków, sposoby pracy komórki monitoringu środowiska…. Poznają również sposoby pracy służb BHP odbywając zajęcia praktyczne w zakładach przemysłowych pod okiem praktyka, będącego czynnym „BHP-owcem”.
W ramach zajęć studenci odbywają Kurs Pierwszej Pomocy, w ramach którego zdobywają wiedzę m.in. o sposobach resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz postępowania reanimacyjnego z użyciem defibrylatora (AED), postępowania w sytuacjach wybranych stanów zagrożeń życia oraz organizacji miejsca wypadku komunikacyjnego. Kurs pierwszej pomocy ukierunkowany jest na praktyczny sposób zdobywania wiedzy i zakończony jest testem zachowania ratownika w aranżowanych scenkach sytuacyjnych.
Studia inżynierskie zakończone są pracą końcową w postaci Projektu Inżynierskiego w ramach którego studenci przeprowadzają analizę zagrożeń oraz ocenę ergonomiczną na rzeczywistym, wybranym przez siebie stanowisku pracy. W ramach projektu studenci przeprowadzają ocenę zagrożeń występujących w różnych miejscowościach, ocenę skutków awarii przemysłowych, niekontrolowanego uwalniania substancji niebezpiecznych, która może prowadzić do pożaru i wybuchu. Studenci określają również skutki rozprzestrzeniania się chmury toksycznego gazu.

























