A A+ A++

PRODZIEKAN ds. STUDENCKICH i KSZTAŁCENIA

WYDZIAŁU GÓRNICTWA, INŻYNIERII BEZPIECZEŃSTWA I AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ

KIEROWNIK KATEDRY INŻYNIERII BEZPIECZEŃSTWA

Dr hab. inż. Małgorzata WYGANOWSKA, prof. PŚ

Życiorys zawodowy:

Tytuł magistra inżyniera górnictwa i geologii o specjalności: Organizacja i Ekonomika Górnictwa uzyskała w czerwcu 1998 roku na Wydziale Górnictwa i Geologii, Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Temat pracy: „Wielokryterialna analiza stanu i struktury zatrudnienia w Gliwickiej Spółce Węglowej SA”.

Stopień doktora nauk technicznych w zakresie górnictwa uzyskała w maju 2003 roku na Wydziale Górnictwa i Geologii, Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Temat rozprawy: „Racjonalizacja zatrudnienia w przedsiębiorstwach górniczych”.

W marcu 2019 roku, decyzją Rady Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dziedzinie Górnictwa i Geologii Inżynierskiej za badania wybranych aspektów zasobów ludzkich w obszarze poprawy efektywności organizacyjnej i ekonomicznej kopalń węgla kamiennego.

Ukończone studia podyplomowe z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy.

Od 1998 roku związana z Katedrą Zarządzania i Inżynierii Bezpieczeństwa, obecnie Inżynierii Bezpieczeństwa, na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Działalność organizacyjna

  • Od 1.09.2020 r. Prodziekan ds. Kształcenia na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
  • Członek Komitetu Górnictwa PAN.
  • Członek Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka.
  • Kierownik Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa.
  • W latach 2017-2021 pełniła funkcję zastępcy Kierownika Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa.
  • Wielokrotnie pełniła funkcję kierownika studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy w przedsiębiorstwie”.
  • Członek komitetów naukowych i  organizacyjnych wielu konferencji krajowych i międzynarodowych.
  • Od 2016 roku członek Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. doktorantów.
  • Uhonorowana w 2017 roku odznaką „Za zasługi dla górnictwa”.
  • Generalny Dyrektor Górniczy I stopnia.
  • Koordynator katedry ds. obciążeń dydaktycznych.
  • Członek Rady Kształcenia.

 Działalność naukowo-badawcza

Prowadzi badania naukowe z zakresu efektywnego zarządzania kadrami w przedsiębiorstwach górniczych oraz w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Autorka ponad 120 publikacji naukowych (w tym 4-ch monografii i 16 rozdziałów w monografiach) w wysoko punktowanych czasopismach krajowych i międzynarodowych z obszaru ekonomiki, organizacji górnictwa i bhp oraz 37 referatów i publikacji na konferencjach krajowych i zagranicznych, między innymi w Republice Południowej Afryki, Kanadzie, Hiszpanii, Ukrainie, Czechach, Bułgarii. Udział w projektach krajowych i międzynarodowym. Realizacja badań statutowych i współpracy z przemysłem. Zrealizowane 4 oryginalne osiągnięcia projektowe, konstrukcyjne i technologiczne.

Laureatka 6 nagród Rektora Politechniki Śląskiej za działalność naukową.

Działalność dydaktyczna

Nagroda Rektora Politechniki Śląskiej za osiągnięcia dydaktyczne. Posiada znaczący dorobek dydaktyczny: współautorstwo i udział w pracach nad nowymi programami studiów, autorstwo podręcznika oraz kilkunastu programów nowych przedmiotów (wykładów, seminariów, ćwiczeń i projektów) także w języku angielskim na powstających nowych kierunkach i specjalnościach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych, inżynierskich oraz  magisterskich macierzystego Wydziału.

Prowadzi na studiach inżynierskich i magisterskich zajęcia dydaktyczne z zakresu zarządzania i ekonomii.

Sprawuje opiekę naukową nad studentami: kierowała i promowała realizację ponad 160 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich.

Za swoją pracę dydaktyczną uhonorowana w lipcu 2018 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie