Start - Aktualnosci

Wykłady i zajęcia na Universiti of Sains Malaysia w ramach programu Erasmus K171
W ramach realizacji przez Politechniką Śląską Programu ERASMUS+ (Programme, KA1/K171, STA, 2023) dr inż. Krzysztof Tomiczek z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej prowadził zajęcia oraz uczestniczył w spotkaniach w 2 filiach Universiti Sains Malaysia (USM MY, Penang, Malaysia), w: School of Humanities i Mineral Resources Engineering. Działania te są efektem prowadzenia od 2022r. Międzynarodowego Projektu „Geomechanics for Disaster Risk Reduction” (GeoDRR).
W ramach realizacji zadania przygotowano wykłady w formie prezentacji komputerowych i tablicowych.
Prezentacje zadedykowane były pamięci i pracom prof. Marka Kwaśniewskiego (1947-2014), badaczowi i wykładowcy na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Obejmowały one, m.in. zagadnienia: 1. Badania laboratoryjne i in situ gruntów oraz skał; stałe materiałowe, jako czynnik wpływający na makrozjawiska masywów gruntowych oraz skalnych. 2. Własności sprężysto-plastyczne skał, a wstrząsy i sejsmiczność górotworu. 3. Wpływ nasycenia wodą na własności gruntów oraz skał; zjawiska lawin błotnych oraz osunięć ziemi. 4. Podstawy- i dobre nawyki modelowania numerycznego w geotechnice oraz geomechanice. 5. Własności reologiczne gruntów i skał, jako potencjalnie wpływające na niektóre katastrofy ziemne. 6. Zjawisko dylatancji skał, jako prekursor zjawisk sejsmicznych.
Wykład podsumowujący odbył się w piątek, 14.06. o godz. 10:00 am SELT, w formie webinaru w trybie hybrydowym, z równoczesną transmisją online, nt.: „Several selected subjects of geomechanics that are the basis of- and affect the macro phenomena of rock and soil masses, including those of disaster impact”.
Podjęto również aktywności związane z promocją i działaniami informacyjnymi nt. Politechniki Śląskiej, Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców, w kontekście kontynuacji i rozwoju współpracy pomiędzy PŚ a USM.
Przeprowadzono, m.in.: rozmowy z władzami School of Materials & Mineral Resources Engineering nt. ewentualnej dalszej współpracy (10.06.), rozmowy z Działem Współpracy Międzynarodowej i Studenckiej USM (13.06.) oraz prezentację możliwości Programu Erasmus realizowanego przez PŚ studentom USM (14.06).
W czasie pobytu USM MY - School of Materials & Mineral Resources Engineering przedstawił również część swojego bogatego zaplecza badawczego.
W związku z trwającą, ale kończącą się wspólną realizacją Międzynarodowego Projektu „Geomatics for Disaster Risk Reduction” i wizytacją Inspektorów EACEA na USM MY, prowadzono rozmowy robocze i konsultacje z Menadżerami Projektu USM MY w dniach: 8.06. (poza programem wyjazdu), 11.06. i 19.06. (poza programem wyjazdu).
Prezentacja podsumowująca dla studentów USM odbyła się w piątek, 14.06. o godz. 11:30 am SELT, w formie webinaru w trybie hybrydowym, z równoczesną transmisją online, nt.: „Silesian University of Technology in Gliwice. Selected information, elements of international cooperation and in the framework of the EU Erasmus Programme”.
W czasie spotkań i rozmów rozdano drobne gadżety reklamowe PŚ i informatory.
Aktualności
Pokaż wszystkie














Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Polska Grupa Górnicza S.A. jest największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Spółka dostarcza węgiel do krajowych odbiorców w sektorze energetyki i ciepłownictwa, a także odbiorców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych. Jej potencjał produkcyjny jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Współpraca:

Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
Współpraca:

Południowy Koncern Węglowy jest jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Skupia trzy zakłady górnicze w zachodniej Małopolsce oraz wschodniej części województwa śląskiego: ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Brzeszcze w Brzeszczach oraz ZG Janina w Libiążu. Głównymi odbiorcami węgla produkowanego w trzech zakładach górniczych są sektor gospodarstw domowych oraz energetyka zawodowa i ciepłownictwo.
Współpraca:

KOMAG jest partnerem naukowo-badawczym podnoszącym efektywność, jakość i bezpieczeństwo kluczowych procesów gospodarczych klientów.
Współpraca:

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
Współpraca:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG to firma specjalizująca się w tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz Przemysłu 4.0. Łączymy najnowsze osiągnięcia naukowe z realnymi potrzebami biznesu, dostarczając technologie, które wspierają rozwój i cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Współpraca:

WASKO jest jedną z największych firm technologicznych w Polsce, wdrażającą nowoczesne rozwiązania. Zapewnia wsparcie przedsiębiorstw i instytucji w procesie dostosowywania się do dynamicznych zmian rynkowych oraz wyzwań cyfrowej transformacji.
Współpraca:

DSI Underground specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i sprzedaży komponentów chemicznych oraz urządzeń do wytwarzania pianowych tworzyw sztucznych na bazie żywic mocznikowo-formaldehydowych. Produkty te znajdują zastosowanie w izolacji wyrobisk górniczych, wypełnianiu pustych przestrzeni oraz jako sztuczne podłoże dla roślin w rolnictwie. Z czasem oferta została rozszerzona o systemy poliuretanowe i organiczno-mineralne do konsolidacji i uszczelniania skał w górnictwie.
Współpraca:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to unikalna placówka poświęcona historii górnictwa. Obejmuje Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza, oferujące podziemne trasy turystyczne. To jedna z najważniejszych atrakcji industrialnych Śląska.
Współpraca:

Vector Software Group to producent m.in. oprogramowania do projektowania w branżach architektonicznej, energetyki, GIS, geodezji, drogownictwa, elektryki czy wentylacyjnej. Tworzy również autorskie rozwiązania Software House.
Współpraca:

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN prowadzi działalność naukową i badawczo-rozwojową w dyscyplinie: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka dostarczając nauce i gospodarce nowoczesnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi kraju i regionów w obszarze surowcowym i energetycznym.
Współpraca:

JSW IT SYSTEMS Sp. z o.o. zapewnia kompleksową obsługę informatyczną aktywnie działając w obszarze Przemysłu 4.0. Głównym Klientem jest Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dla której Spółka stanowi zaplecze informatyczne.
Współpraca:

Loxone umożliwia łatwą kontrolę i inteligentną automatyzację wszelkiego rodzaju projektów. Od inteligentnych domów, obiektów komercyjnych po specjalne zastosowania.
Współpraca:

Przedsiębiorstwo Usług Górniczych i Budowlanych - BUD sp. z o.o. jest generalnym wykonawcą kompleksowych robót górniczych na terenie LGOM w tym drążenie i przebudowa wyrobisk górniczych, budowa przenośników taśmowych, rozdzielni elektrycznych, wyrobisk funkcyjnych takich jak komory maszyn ciężkich wraz z wyposażeniem, komory rozładunku materiałów rafineryjnych / petrochemicznych, komory materiałów wybuchowych i inne.
Współpraca:

Deltaprime to firma specjalizująca się w monitoringu wizyjnym i systemach zabezpieczeń obiektów.
Współpraca:

2RHP sp. z o.o. jest twórcą innowacyjnego w skali światowej systemu ratowniczej łączności bezprzewodowej oraz opcjonalnie przewodowej RESYS, przeznaczonym do pracy w podziemnych zakładach górniczych, w tym w zakładach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego. RESYS zwiększa bezpieczeństwo w górnictwie.