STM01
Zespoły badawcze
Silesian University of Technology Observatories (SUTO) Group

Strona grupy badawczej: www.suto.aei.polsl.pl

Członkowie zespołu: Adam Popowicz, Krzysztof Bernacki, Jerzy Fiołka, Sławomir Lasota, Piotr Jóźwik-Wabik

Grupa SUTO zajmuje się szerokim zakresem zagadnień związanych z technicznymi aspektami obrazowania astronomicznego. Głównym obszarem działalności jest automatyzacja obserwatoriów oraz pozyskiwanie wysokiej jakości danych obrazowych na potrzeby międzynarodowych projektów badawczych (misja TESS, misja BRITE, ExoClock, HOYS, AAVSO i wiele innych).

Obserwatoria astronomiczne utworzone w ramach SUTO obejmują trzy jednostki. Są nimi: obserwatorium w Pyskowicach (obserwacje nocne), we wsi Kotulin (dzienne obserwacje Słońca) oraz zdalne obserwatorium w Otivar (Hiszpania, we współpracy z ScopeDome). Praca obserwatoriów jest w pełni zautomatyzowana, a zarządzanie obserwacjami odbywa się za pomocą zaawansowanych narzędzi planistycznych. Obserwatoria pracują każdej pogodnej nocy lub każdego słonecznego dnia w przypadku obserwatorium słonecznego.

Zajmujemy się szerokim zakresem pomiarów astronomicznych - fotometrycznych i astrometrycznych. Poza możliwościami obserwatoriów, specjalizujemy się w obróbce obrazu, redukcji danych oraz rozwiązaniach opto/elektro/mechanicznych dla celów astronomicznych. Zachęcamy do współpracy.

Silesian University of Technology Observatories (SUTO) Group
400x300-crop-90-image002.1