Historia Instytutu Elektroniki sięga wczesnych lat 50-tych, kiedy to na Wydziale Elektrycznym zorganizowana została Katedra Elektroniki Przemysłowej pod kierownictwem prof. Tadeusza Zagajewskiego, jednego z pionierów polskiej elektroniki. Prof. Tadeusz Zagajewski był też jednym z twórców - założycieli Wydziału Automatyki, który oficjalnie został powołany w 1964 r., a po reorganizacji w 1984 r. przyjął nazwę Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.
Program nauczania Instytutu jest skonstruowany tak, by umożliwić uzyskanie zarówno wiedzy praktycznej, jak i teoretycznej. Wykłady, ćwiczenia, laboratoria i zajęcia projektowe obejmują nie tylko zagadnienia związane z projektowaniem i budową układów elektronicznych, lecz również dotykają zagadnień programowania komputerów, oprogramowania systemów mikroprocesorowych, sterowników przemysłowych, czy też projektowania różnego typu układów specjalizowanych ASIC.
Prowadzone w Instytucie badania naukowe zaczynają się na poziomie elementu, a kończą na poziomie systemu i obejmują przede wszystkim takie dziedziny jak: analogowe i cyfrowe systemy elektroniczne, w tym systemy biomedyczne, telekomunikacja, czy też teleinformatyka. W Instytucie zatrudnionych jest ponad 90 osób, w tym 19 samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych. Instytut wyposażony jest w najnowocześniejszą unikalną aparaturę naukowo-badawczą, zaplecze komputerowe z różnego typu specjalistycznym oprogramowaniem. Instytut posiada ponad 220 komputerów, z których znaczna część znajduje się w salach dydaktycznych, czy też laboratoriach, w których odbywają się zajęcia programowe. Wszystkie komputery Instytutu włączone są do wydziałowej sieci komputerowej, która dołączona jest do metropolitalnej światłowodowej sieci uczelnianej. Umożliwia to również pełne wykorzystanie technologii internetowej do łączności z całym światem.
Ponadto podkreślić należy, że Instytut posiada żywe kontakty z wieloma europejskimi, amerykańskimi i kanadyjskimi uniwersytetami i ośrodkami badawczymi, co stwarza studentom możliwości wyjazdów stypendialnych w trakcie studiów.