A A+ A++


Jak mogę założyć konto pracownicze w domenie polsl.pl?

Konta w domenie polsl.pl przysługują pracownikom Politechniki Śląskiej. Można je założyć na dwa sposoby.

  1. Wysyłając do CI wypełniony formularz na założenie konta pracowniczego w domenie polsl.pl.
  2. Kontaktując się z właściwym administratorem lokalnym (administratorowi lokalnemu należy przekazać dane identyczne, jak w przypadku wypełniania formularza).


Jak zmienić hasło swojego użytkownika w domenie polsl.pl?

Hasło można zmienić w każdej chwili na stronie zmiany hasła.

Zmiana hasła na ww. stronach możliwa jest także w sytuacji gdy hasło już wygasło – o ile tylko użytkownik zna swoje ostatnie hasło do konta.

Jeżeli hasło już wygasło – podczas logowania do Office 365 system wymusi zmianę hasła i pozwoli się zalogować.

Kryteria poprawności nowego hasła są następujące:

  • hasło musi mieć długość co najmniej 12 znaków;
  • hasło musi zawierać co najmniej 3 z 4 następujących grup znaków: duże litery alfabetu angielskiego, małe litery alfabetu angielskiego, cyfry, znaki specjalne;
  • hasło musi być inne niż wcześniej stosowane hasła do konta w domenie POLSL.PL;
  • hasło nie może zawierać imienia, nazwiska oraz nazwy użytkownika
  • hasło nie powinno zawierać polskich znaków, ze względu na możliwe problemy będące konsekwencją różnego sposobu kodowania polskich znaków w różnych aplikacjach i systemach.


Zapomniałem hasła - co mam zrobić?

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z administratorem lokalnym właściwym dla danej jednostki Politechniki, który ustawi nowe hasło. Można też przyjść osobiście z dowodem tożsamości do Centrum Informatycznego i poprosić o zmianę hasła.

Jeżeli znasz swoje hasło i nie możesz zalogować się do żadnej usługi, skorzystaj z usługi zmiany hasła dostępnej na stronie zmiany hasła.


Otrzymałem e-mail z prośbą o podanie danych logowania, co mam zrobić?

Najlepiej zignorować.
Wiadomości tego typu to typowy atak typu phishing czyli próba wyłudzenia danych logowania polegająca na podszyciu się pod zaufane osoby (administratorów poczty, bank itp.). Jej celem jest zdobycie informacji umożliwiających przejęcie Państwa konta.
Absolutnie nie wolno odpowiadać na tego typu prośby.
Jeżeli ktoś podał swój login i hasło, należy niezwłocznie zmienić swoje hasło. Jest to bardzo istotne dla bezpieczeństwa Państwa kont i aplikacji, do których macie Państwo uprawnienia!

Kilka przydatnych informacji pomagających w rozpoznaniu fałszywego mailingu:

  • administratorzy sieci i systemów komputerowych Politechniki Śląskiej nigdy nie proszą Państwa o podanie swojego hasła dostępowego do konta,
  • kopie wszystkich oficjalnych komunikatów są umieszczane na stronach w domenie komunikaty.ck.polsl.pl, gdzie z wykorzystaniem bezpiecznego i szyfrowanego połączenia mogą Państwo zweryfikować autentyczność otrzymanej wiadomości,
  • jeżeli w jakiejś aplikacji webowej oczekujemy od Państwa podania swojego loginu i hasła, to zawsze posiada ona adres domenowy z końcówką polsl.pl oraz jest dostępna za pomocą bezpiecznego i szyfrowanego połączenia,
  • błędy gramatyczne, wstawki obcojęzyczne i tym podobne przejawy użycia translatora lub generatora tekstu, jednoznacznie wskazują na fałszywą wiadomość,
  • administratorzy wysyłają maile z adresów osobistych lub funkcyjnych w domenie polsl.pl. Maile z innych domen, a zwłaszcza z domen zagranicznych na pewno nie pochodzą od administratorów.


Dlaczego otrzymałem list, który wydaje się nie być adresowany do mnie?

W uproszczeniu poczta elektroniczna działa na podobnej zasadzie jak poczta tradycyjna: każdy list posiada dwa zestawy nagłówków: nagłówek kopertowy i nagłówek na liście. Poczta e-mail, podobnie jak tradycyjna, dostarczana jest na podstawie tego zewnętrznego - umieszczonego na kopercie. Nie jest więc błędem sytuacja, w której otrzymują Państwo maila, wewnątrz którego widnieje inny adresat.

Analogiczna sytuacja występuje chociażby w seryjnej korespondencji z banku: otrzymują Państwo list z adresem kopertowym do siebie, jednak wewnątrz w nagłówku widnieje np. "Szanowny Kliencie", czyli nie wydaje się być adresowany personalnie do odbiorcy. W nagłówek wewnętrzny można wpisać cokolwiek i nie będzie to miało wpływu na dostarczenie przesyłki.


Opis dodawania nowego konta do klienta poczty dla skrzynek w usłudze Office 365

Dostęp do oprogramowania Office 365 można uzyskać logując się na witrynie https://portal.office.com podając login i hasło do konta w domenie polsl.pl, a następnie klikając przycisk "Zainstaluj pakiet Office".

Protokoły zalecane:
Jak skonfigurować program MS Outlook 365 jako konto Exchange
Jak skonfigurować program MS Outlook 2019 jako konto Exchange
Jak skonfigurować program MS Outlook 2016 jako konto Exchange
Jak skonfigurować program MS Outlook 2019 na Android jako konto Exchange
Jak skonfigurować program Outlook 365 na MacOS jako konto Exchange

Konfiguracje niezalecane i niewspierane przez Centrum Informatyczne

Jak skonfigurować program Thunderbird jako konto IMAP

Protokoły, których ustawienia przestaną działać lub nie będą wspierane przez Centrum Informatyczne po 1 stycznia 2023r :

MS Outlook 365 jako konto POP
MS Outlook 365 jako konto IMAP
MS Outlook 2019 jako konto IMAP
MS Outlook 2019 jako konto POP
MS Outlook 2016 jako konto IMAP
MS Outlook 2016 jako konto POP
MS Outlook 2013 jako konto Exchange
MS Outlook 2013 jako konto IMAP
MS Outlook 2013 jako konto POP
MS Outlook 2019 na Android jako konto IMAP
MS Outlook 2019 na Android jako konto POP
Mail jako konto IMAP i POP

Thunderbird jako konto POP
The Bat! jako konto IMAP
The Bat! jako konto POP
Mail na iOS jako konto IMAP
Mail na iOS jako konto POP
Mail na MacOS jako konto IMAP
MacOS jako konto POP


Jakie są sposoby dostępu do poczty elektronicznej w domenie polsl.pl?

Pocztę w domenie polsl.pl można czytać na kilka sposobów:

Outlook w sieci Web (dotychczas Outlook Web App): dostęp przez przeglądarkę internetową dostępny pod adresem https://outlook.office.com/owa/polsl.pl

Zapewnia dostęp m.in. do poczty, kalendarzy, notatek, kontaktów, książki adresowej, folderów publicznych.

Microsoft Outlook – połączenie typu "Office 365" / "Microsoft 365" / "Microsoft Exchange"

Zapewnia najpełniejszy dostęp do serwera pocztowego Politechniki Śląskiej. Zapewnia dostęp m.in. do poczty, kalendarzy, notatek, kontaktów, książki adresowej, folderów publicznych.

Outlook - aplikacja mobilna dostępna w sklepach Google Play oraz Apple App Store.

Zapewnia dostęp do poczty z urządzeń mobilnych (w tym, możliwość synchronizacji kalendarzy, kontaktów itp.)

Nie zapewnia dostępu do folderów publicznych.

Dowolny klient pocztowy skonfigurowany do łączenia się z serwerem poczty przy pomocy protokołów IMAP (odbieranie) i SMTP (wysyłanie) - ten rodzaj dostępu przestanie działać po 1 stycznia 2023r.

Jest to zdecydowanie mniej funkcjonalna alternatywa połączenia "Office 365" / "Microsoft 365" / "Microsoft Exchange". Umożliwia czytanie poczty z dowolnego folderu skrzynki pocztowej. Nie wspiera dodatkowych funkcjonalności typu kalendarz, notatki, książka adresowa. Nie zapewnia dostępu do folderów publicznych.

Dowolny klient pocztowy skonfigurowany do łączenia się z serwerem poczty przy pomocy protokołów POP3 (odbieranie) i SMTP (wysyłanie).

 Najprostszy i jednocześnie najmniej funkcjonalny sposób dostępu do poczty. Umożliwia pobieranie na komputer lokalny wiadomości jedynie ze skrzynki odbiorczej. Korzystając z protokołu POP3 nie ma możliwości dostępu do folderu "Wiadomości-śmieci", a zatem nie otrzymuje się żadnych powiadomień o wiadomościach zatrzymanych przez system antyspamowy w tym folderze. Ta metoda nie wspiera żadnych dodatkowych funkcji typu kalendarz, notatki, książka adresowa itp. Nie umożliwia obsługi folderów publicznych.

Szczegółowe ustawienia:

serwer Exchange: outlook.office365.com

Niżej podane ustawienia przestaną działać po 1 stycznia 2023r.:

serwer POP3: outlook.office365.com
port: 995
szyfrowanie: SSL

serwer IMAP: outlook.office365.com
port: 993
szyfrowanie: SSL

serwer SMTP: smtp.office365.com
port: 587
szyfrowanie: STARTTLS

serwer SMTP wymaga logowania


Jak sprawdzić pocztę korzystając z przeglądarki internetowej?

Należy skorzystać z "Outlook w sieci Web" (dotychczas Outlook Web App), czyli witryny umożlwiającej dostęp do poczty przez przeglądarkę internetową. Należy wejść na stronę https://outlook.office.com/owa/polsl.pl i zalogować się do konta.


Jakie są limity pojemności skrzynki?

W zależności od rodzaju przypisanej licencji Office 365 pojemność wynosi 50 GB lub 100 GB.

Maksymalny rozmiar jednej wiadomości e-mail to 150 MB (razem ze wszystkimi załącznikami).
Z przyczyn technicznych podczas przesyłania wiadomości między serwerami jej rozmiar może zostać zwiększony o około 33%, zatem efektywnie maksymalny rozmiar jednej wiadomości może wynosić ok. 112 MB.

Prosimy mieć na uwadze, że wiele zewnętrznych systemów poczty elektronicznej nie przyjmuje tak dużych wiadomości.

Dostępną pojemność oraz aktualną zajętość można w każdej chwili sprawdzić logując się do skrzynki przez stronę internetową (Outlook w sieci Web  https://outlook.office.com/owa/polsl.pl), klikając „Ustawienia” w prawym górnym rogu (ikonka koła zębatego), następnie „Wyświetl wszystkie ustawienia programu Outlook”. W wyświetlonym oknie kliknij „Ogólne” – „Przestrzeń dyskowa”.

Informacje na temat pojemności oraz aktualnej zajętości skrzynki dostępne są także w aplikacji Microsoft Outlook połączonej jako Microsoft 365 / Office 365 / Exchange.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie