A A+ A++

Wykorzystanie metod sztucznej inteligencji do optymalnego projektowania tras przepływu materiałów i   produktów.

Sformułowanie modeli matematycznych zadania komiwojażera dla floty różnorodnych pojazdów. Opracowanie algorytmu wyznaczania cyklu Eulera. Zastosowanie sztucznych systemów immunologicznych przy rozwiązaniu przykładowych zadań.

 

Cel badań

  1. Sformułowanie modelu dostaw flotą różnorodnych pojazdów dostawczych.
  2. Sformułowanie modelu zbiórki odpadów wzdłuż ulic osiedli.

Zakres prac

W zakresie przeprowadzonych badań znalazły się dwa problemy: problem marszrutyzacji i problem chińskiego listonosza, do jakich sprowadzają się modele matematyczne optymalizacji tras pojazdów dostawczych,  pojazdów odbierających odpady, oczyszczających i odśnieżających ulice, złożonych modeli załadunku.

Metodami teorii grafów zadanie marszrutyzacji zostało sprowadzone do zadania komiwojażera. Do rozwiązania zadania komiwojażera zastosowano sztuczny system immunologiczny. W rozpatrywanym modelu są uwzględniane ograniczenia typu okna czasowe, wielkość załadunku i kryteriów takich jak minimalizacja drogi, czasu przejazdu i kosztów transportu.

W zadaniu chińskiego listonosza przy pomocy sztucznego systemu immunologicznego sprowadzono graf reprezentujący zadanie do grafu Eulera, w którym metodami teorii grafów można wyznaczyć cykl Eulera. Cykl ten jest rozwiązaniem problemu chińskiego listonosza.

Wyniki

Opracowano algorytmy rozwiązania obu problemów przy pomocy sztucznych systemów immunologicznych.  Układanie tras w sposób optymalny jest ważne przede wszystkim ze względu na obniżenie  kosztów transportu, ale również ze względu na ochronę środowiska. Wybór tras samochodów dostawczych w dużych firmach transportowych najczęściej odbywa się w oparciu o intuicję kierowców i nie zawsze jest optymalny.  Używany tutaj jako narzędzie obliczeniowe sztuczny system immunologiczny nie należy do metod ścisłych, ale szybko można nim osiągnąć wyniki wystarczająco dobre.

 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie