A A+ A++

Systemy sterowania ruchem

Program studiów obejmuje wykłady, na których prezentowane są zagadnienia od strony teoretycznej oraz zajęcia projektowe i laboratoryjne umożliwiające praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy.

Przedmiot „Teletransmisja danych” wprowadza do problemów związanych z przetwarzaniem i transmisją sygnałów. Prezentowane są zasady działania sieci teleinformatycznych oraz przewodowych i bezprzewodowych technologii telekomunikacyjnych. W laboratorium praktycznie poznaje się protokoły transmisji stosowane w systemach transportowych oraz rozwiązania okablowania strukturalnego. 

Współczesne systemy transportowe integrowane z użyciem technologii informatycznych zawierają znaczną liczbę układów i urządzeń elektronicznych. Ważne są kompetencje w zakresie diagnostyki działania takich urządzeń. Przedmiot „Układy i urządzenia elektroniczne transportu” prezentuje zagadnienia związane z budową, działaniem i właściwościami podstawowych układów i urządzeń elektronicznych.

Przedstawiane są rozwiązania elektronicznych układów sterujących i wykonawczych opartych na mikrokontrolerach. Zajęcia laboratoryjne umożliwiają zapoznanie się z budową, działaniem i parametrami urządzeń elektronicznych stosowanych w transporcie (znaki o zmiennej treści, tablice informacyjne, detektory, sygnalizatory świetlne, tachografy).

Sterowanie ruchem drogowym w systemach transportowych realizowane jest z użyciem sterowników sygnalizacji świetlnej, tą tematykę podejmuje się na zajęciach przedmiotu „Sterowniki sygnalizacji świetlnej”. Podstawą skutecznego sterowania jest identyfikacja sytuacji drogowej i właściwe włączanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Na wykładach analizowane są rozwiązania sterowników sygnalizacji świetlnej zapewniające sprawne sterowanie. Prezentowane są urządzenia do wykrywania i zliczania pojazdów w szczególności oparte na wideo detektorach pojazdów.

Zajęcia laboratoryjne prowadzone są z użyciem obecnych na rynku urządzeń do sterowania i monitorowania ruchu drogowego. Dostępne są narzędzia do opracowania programów sygnalizacji jak i rzeczywiste sterowniki sygnalizacji świetlnej, na których można sprawdzić działanie opracowanych programów. Ważnym zagadnieniem jest pomiar parametrów ruchu drogowego niezbędny dla właściwego działania algorytmów sterowania. Doświadczenie prowadzących zajęcia w opracowaniu urządzeń do pomiarów ruchu z zastosowaniem kamer pozwala przekazać praktyczną wiedzę w tym zakresie.

Zajęcia projektowe prowadzone są z użyciem najnowszych narzędzi projektowych dostępnych na rynku i używanych przez pracownie projektowe w praktyce. Uzyskana wiedza jest podstawą dla nabycia umiejętności w zakresie analizy działania systemów transportowych i logistycznych oraz opracowania rozwiązań nowych systemów.

Prowadzący zajęcia współpracują z firmami realizującymi systemy sterowania ruchem drogowym w Polsce. W ramach współpracy organizowane są praktyki studenckie oraz wizyty studyjne.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie