A A+ A++

Rozwiązywanie zadania komiwojażera z wielokryterialną funkcją celu przy pomocy metody sztucznych systemów immunologicznych.

Dalsze prace nad rozwiązywaniem zadania komiwojażera przy wielokryterialnej funkcji celu. Opracowanie modelu matematycznego kryterium optymalności Pareto. Zastosowanie sztucznego systemu immunologicznego do rozwiązania tego problemu.

Cel badań

1. Przegląd różnych metod optymalizacji wielokryterialnych.
2. Opracowanie modelu optymalizacji z kryterium optymalności w sensie Pareto.
3. Opracowanie algorytmu rozwiązania zadania optymalizacji z kryterium optymalności Pareto z zastosowaniem sztucznego systemu immunologicznego.

Zakres prac

Tematem pracy był przegląd kryteriów stosowanych do rozwiązania zadań optymalizacji przy wielorakości celów i porównanie efektywności optymalizacji przy kryterium ważonym i optymalizacji w sensie Pareto. Rozwiązywano zadanie komiwojażera przy kryterium minimalizacji długości drogi i minimalizacji czasu przejazdu. Narzędziem optymalizacji były sztuczne systemy immunologiczne. Do minimalizacji drogi i czasu zastosowano paradygmat selekcji klonalnej.

W celu przeprowadzenia obliczeń została wykorzystana własna implementacje w C++  algorytmu selekcji klonalnej z funkcją powinowactwa będącą odwrotnością ważonej funkcji celu oraz optymalizacji w sensie Pareto. W wyniku obliczeń otrzymuje się front Pareto, który tworzą najlepsze rozwiązania nie dominujące się nawzajem. Spośród nich można dobrać najlepiej odpowiadające np. subiektywnym kryteriom decydenta.

Wyniki przeprowadzonych obliczeń wykazały zdecydowaną przewagę optymalności w sensie Pareto.

Wyniki

W zakresie proponowanego tematu prowadzono badania nad sposobem sformułowania kryteriów optymalizacji przy wielorakości celów. Opracowano algorytm optymalizacji z kryterium optymalności w sensie Pareto z zastosowaniem sztucznego systemu immunologicznego. Przeprowadzono optymalizację wielokryterialną z kryterium ważonym i z kryterium optymalności w sensie Pareto i porównano wyniki.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie