Przemieszczenie w relacji Centrum przesiadkowe Brynów - Uczelnia

Dojazd do budynku Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej z miejscowości zlokalizowanych na południe od Katowic najkorzystniej jest zrealizować pozostawiając samochód na przedmieściach Katowic i kontynuować podróży transportem tramwajowym. Dedykowany dla takiej, złożonej formy przemieszczania jest parking Park and Ride wchodzący w skład węzła przesiadkowego „Brynów centrum przesiadkowe”. Wjazd na parking możliwy jest bezpośrednio z drogi krajowej nr 81, przy której jest zlokalizowany oraz z innych dróg lokalnych w bezpośrednim sąsiedztwie węzła przesiadkowego. Ogólny schemat drogi między węzłem przesiadkowym Brynów a budynkiem Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej w podróży realizowanej transportem tramwajowym przedstawiono na poniższym rysunku

Podróż między węzłem przesiadkowym Brynów a Uczelnią obejmuje następujące etapy:

1. Skorzystanie z elementów infrastruktury węzła przesiadkowego, w tym przejście między parkingiem a przystankiem tramwajowym „Brynów centrum przesiadkowe” o długości około 200 m
  2. Przejazd tramwajem bezpośrednio do celu podróży lub z przesiadką między liniami tramwajowymi na rynku
  3. Przejście piesze o długości około 450 m z przystanku docelowego „Katowice Graniczna” do budynku Uczelni realizowane ulicami Graniczną i Krasińskiego.

Poszczególne etapy podróży o przypisanych numerach, zamieszczonych na powyższym rysunku, identyfikujących kluczowe elementy podróży zostały scharakteryzowane poniżej.

Centrum przesiadkowe Brynów obejmuje w ramach systemu Park and Ride dwa parkingi zaznaczone kolorem niebieskim na poniższym rysunku.

Dla podróżnych dostępny jest parking wielopiętrowy, wielko powierzchniowy oraz parking wydzielony, na poziomie gruntu.

Po zaparkowaniu pojazdu należy udać się na przystanek tramwajowy „Brynów centrum przesiadkowe”.

Każda linia tramwajowa obsługująca węzeł przesiadkowy Brynów zapewnia dojazd do centrum Katowic, lecz podróż bezpośrednia między węzłem przesiadkowym a przystankiem docelowym „Katowice graniczna” możliwa jest tylko liniami tramwajowymi, które z węzła przesiadkowego jadą w jednym z kierunków: Zawodzie, Szopienice, Mysłowice.

Niestety w planerze podróży nie ma możliwości ograniczenia wyszukiwania wyłącznie do połączeń bezpośrednich. Realizacja podróży we wskazanej relacji możliwa jest także z przesiadką pomiędzy liniami tramwajowymi na rynku. Należy wysiąść na przystanku o nazwie „Katowice rynek” i przejść na przystanek tramwajowy o nazwie „Katowice Rynek Teatr Śląski”, pokonując dystans około 150 m. W celu dotarcia na Uczelnię przesiadka na rynku jest konieczna, gdy w węźle przesiadkowym podróż rozpoczniemy liniami tramwajowymi odjeżdżającymi w kierunkach: Chorzów, Bytom, Wełnowiec i Siemianowice. Sposób przejścia podczas przesiadki na rynku przedstawiono na poniższym rysunku

W celu dotarcia na Uczelnie należy wysiąść z tramwaju na przystanku o nazwie „Katowice Graniczna”. Przystanek zlokalizowany jest na wylocie skrzyżowania ulic: Warszawskiej, Granicznej, 1-go maja i Dudy-Gracza. Następnie należy przejść około 450 m z przystanku do budynku Uczelni najpierw ulicą Graniczną, następnie ulicą Krasińskiego, przy której zlokalizowana jest Uczelnia. Drogę dojścia przedstawiono na poniższym rysunku.

Dokładniejsze informacje dotyczące momentów przyjazdu i odjazdu tramwajów i linii tramwajowych z których można skorzystać aby moment rozpoczęcia i zakończenia podróży był możliwie najbliższy oczekiwaniom i potrzebom uzyskiwane są poprzez planer podróży. Czasy przejazdu i planowane momenty odjazdu, częstotliwość kursowania zależą od pory dnia. W tym celu należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją korzystania z planera podróży dostępnego na oficjalnej stronie internetowej organizatora transportu

W polu „Miejsce wyjazdu” należy wpisać nazwę przystanku tramwajowego: „Brynów Centrum Przesiadkowe (Katowice)”. Natomiast w polu „Miejsce Przyjazdu” należy wpisać nazwę przystanku tramwajowego: „Katowice Graniczna”. Uzupełniony formularz powinien wyglądać jak na poniższym rysunku.

Dodatkowo na stronie organizatora transportu mają Państwo możliwość zapoznania się z układem geometrycznym węzła przesiadkowego Brynów, w postaci graficznej dostępnej pod linkiem:

brynow_01.04.2023_v1.png (3508×2481) (metropoliaztm.pl)

Aktualny schemat sieci tramwajowej opublikowany przez organizatora transportu dostępny jest tutaj.

tramwaje_12.04.2023(bez15)_v2.png (5771×4081) (metropoliaztm.pl)