A A+ A++

Platforma do analizy i wsparcia wykorzystania możliwości Green Travelling

W projekcie Green Travelling realizowanym w partnerstwie hiszpańsko-polsko-tureckim zasadniczym celem było opracowanie narzędzia wspierającego osoby podróżujące w zakresie wyboru sposobu realizacji podróży, ale także wsparcie dla władz lokalnych w zakresie określania właściwych kierunków zrównoważonego rozwoju transportu.

Projekt o skróconej nazwie Green Travelling realizowano w latach 2014-2017. Dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu międzynarodowego w programie ERA-NET TRANSPORT III Future Travelling pt.: "Platforma do analizy i wsparcia wykorzystania możliwości Green Travelling". Projekt realizowano w ramach konsorcjum badawczego, którego liderem była firma Saitec Engineering (Hiszpania), a partnerami Politechnika Śląska (Polska), Factor CO2 (Hiszpania), DeustoTech (Hiszpania), Mantis (Turcja).

Celem głównym projektu było wsparcie dla zielonego podróżowania (Green Travelling). Projekt jest skierowany głównie w stronę samochodów elektrycznych (eV) oraz innych ekologicznych sposobów podróżowania (zatem także transport zbiorowy). W ramach projektu, na podstawie badania stanu istniejącego oraz prowadzenia prac rozwojowych, wypracowano trzy elementy główne w postaci algorytmu Green Travelling (GTalg), interfejsu Green Travelling (GTint) oraz platformy Green Travelling (GTplat). Algorytm stanowi element kluczowy i jego przygotowanie leżało po stronie Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Implementacja algorytmu oraz budowa interfejsu pozwala użytkownikom (osobom podróżującym) wykorzystywać rezultat projektu do planowania podróży multimodalnych, także w przypadku korzystania z samochodu elektrycznego (ten ostatni jest pomijany zwykle w planerach podróży). Ostatni ze wskazanych wyżej rezultatów projektu to platforma adresowana do zarządzających i mających wpływ na kształtowanie ruchu na wybranym obszarze. Pozwala ona analizować różne scenariusze podejmowanych działań (np. stosowanie różnego typu zachęt/motywatorów do korzystania z ekologicznego podróżowania).

Wydział Transportu Politechniki Śląskiej w ramach projektu przygotował wspomniany wcześniej kluczowy element w postaci algorytmu do trasowania podróży multimodalnych. Brał też intensywny udział w realizacji kilku innych zadań projektu. Rozpoczęcie projektu wiązało się z koniecznością określenia m. in. rozkładu podróży w analizowanym obszarze. W przypadku Polski analizy przemieszczeń zostały określone na podstawie badań osób podróżujących (badania ankietowe oraz badania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii). Było to spowodowane brakiem bieżących wyników oraz dużą dynamiką zmian rozkładów potoków podróżnych w ostatnich latach na badan

Strona projektu: http://greentravelling.com/index.html

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie