A A+ A++

Katedra Transportu Lotniczego

Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej

Status zabezpieczeń COVID-19

więcej informacji

Aktualny poziom zagrożenia COVID-19 w Politechnice Śląskiej:

0

Liczba jednostek i obiektów o wyższym poziomie zagrożenia:

0

Aktualny poziom zagrożenia COVID-19 w obszarze "Dydaktyka":

0

V Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Zarządzanie Bezpieczeństem w Technikach, Technologiach i Polityce Transportowej”, która odbędzie się w dniach 23-25 listopada 2022 r.

Loty zapoznawcze w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego w Gliwicach w dniu 19 maja 2022 r.

W ramach spotkań EURECA-PRO Review Week w dniu 19 maja 20222 r. na lotnisku w Gliwicach w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego odbyły się loty zapoznawcze dla przybyłych Rektorów z Uczelni zagranicznych. Goście odbyli loty w towarzystwie instruktorów, na samolotach AT-3 będących na wyposażeniu Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Po zakończonych przygodach powietrznych, obfitujących w niezapomniane przeżycia, związane m.in. ze znacznymi podmuchami wiatru, Dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej – Dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ przedstawił zakres działalności Centrum, w tym elementy szkolenia pilotów i mechaników lotniczych oraz zaprezentował plany dalszej rozbudowy infrastruktury lotniskowej. Całości wydarzenia przewodniczył Prorektor ds. Nauki i Rozwoju – Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, który w towarzystwie Prorektora ds. Ogólnych – Prof. dr hab. inż. Bogusława Łazarza wręczył przybyłym gościom pamiątkowe Certyfikaty, potwierdzające odbycie lotu zapoznawczego.

Prezentacja oferty lotniczej Politechniki Śląskiej w ramach "Nocy pod skrzydłami" - Gliwice 14-15 maja 2022 r.

W dniach 14-15 maja 2022 r. Politechnika Śląska (Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej oraz Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej) zaprezentowała ofertę edukacyjną, szkoleniową i naukową z zakresu lotnictwa w ramach festynu lotniczego „Noce pod skrzydłami”, która odbyła się na lotnisku Aeroklubu w Gliwicach. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Pan Prezydent Miasta Gliwice – Adam Neumann wraz z JM Rektorem Politechniki Śląskiej Prof. dr hab. inż. Arkadiuszem Mężykiem.  

W trakcie dwudniowego festynu zaprezentowano specjalności lotnicze z kierunku transport: Nawigacja Powietrzna oraz Mechanika i Eksploatacja Lotnicza, nowy ogólnoakademicki kierunek Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna oraz przedstawiono ofertę Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego, w tym obsługę Bezpilotowych Statków Powietrznych (dronów). Każdy z przychodzących gości mógł spróbować swoich sił w lataniu dronem na specjalnie przygotowanych do tego celu dwóch symulatorach komputerowych. Obok stanowisk z symulatorami, była możliwość zobaczenia z bliska szkoleniowego samolotu Politechniki Śląskiej AT3 i wykonania pamiątkowego zdjęcia. Dodatkową atrakcją był fotel pilota myśliwca, gdzie każdy z odwiedzających mu usiąść i poczuć się, choćby przez chwilę jak pilot. 

Na uwagę zasługuje fakt, że dużym zainteresowaniem cieszyła się grupa studentów ubrana w mundury pilotów oraz w kombinezony mechaników lotniczych. Odwiedzający bardzo często prosili o możliwość zrobienia wspólnego pamiątkowego zdjęcia a co istotniejsze wypytywali się ze szczegółami, jak można uzyskać licencje pilota lub mechanika lotniczego w trakcie studiów na kierunku Transport. Przyszli piloci i mechanicy odpowiadali na zadawane pytania z dużą uwagą, ale również prezentowali praktyczne możliwości szkolenia na lotnisku w Gliwicach. 

W dwóch dniach imprezy stoisko Politechniki Śląskiej odwiedziło ponad 500 osób, w tym wiele młodych osób, które wiążą swoją przyszłość z lotnictwem. Odbiór Politechniki Śląskiej, jako ośrodka lotniczego ośrodka szkoleniowego był przez wszystkich odwiedzających bardzo pozytywnie przyjęty a dodatkowo wiele osób wskazywało na możliwości dalszego rozwoju.  

Zagadnienia do egzaminu magisterskiego

Przedstawione zagadnienia do egzaminu magisterskiego dla specjalności Nawigacja Powietrzna oraz Mechanika i Eksploatacja Lotnicza obowiązują dla studentów na III semestrze studiów magisterskich, rok akademicki 2022/2023.

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej - 7 kwietnia 2022 r., Gliwice

W dniu 7 kwietnia 2022 r. w Gliwicach w Centrum Edukacyjno-Kongresowym odbył się doroczny Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej. Prezentacja oferty specjalności lotniczych (Nawigacja Powietrzna oraz Mechanika i Eksploatacja Lotnicza) oraz kierunku Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna spotkały się z bardzo dobrym odbiorem i owocowało licznymi zapytaniami uczniów szkół średnich odnośnie zasad studiowania. Odwiedzający stanowisko nie tylko mogli uzyskać odpowiedzi na swoje pytania ale również przetestować swoje umiejętności na symulatorze BSP (drona).

XXIV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2022”, 21-22 marca 2022 r., Spodek - Katowice

W dniach 21-22 marca 2022 r. w Katowickim Spodku odbyły się XXIV Ogólnopolskie Targi “Edukacja 2022”. Całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów szkół średnich z regionu śląskiego. W targach brali udział studenci z kierunku Transport ze specjalności Nawigacja Powietrzna, przedstawiając pełną ofertę edukacyjną w zakresie lotnictwa na Politechnice Śląskiej. 

Badamy

Nowoczesne technologie w lotnictwie cywilnym

Systemy automatyzacji vs. poziom bezpieczeństwa realizacji zadań lotniczych

Nowoczesne technologie w badaniu atmosfery ziemskiej

Systemy informatycznego wsparcia w lotnictwie

Systemy napędowe konstrukcji lotniczych

Badania konstrukcyjne silników lotniczych

Techniki i technologie wytwarzania elementów konstrukcyjnych

Badania właściwości użytkowych materiałów i powłok ochronnych

Kształcimy

photo

Kierunek: Transport - specjalność: Nawigacja Powietrzna - Pilotaż

photo

Kierunek: Transport - specjalność: Mechanika i Eksploatacja Lotnicza

photo

Kierunek: Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna

Współpraca

Linetech - AirCraft Maintenance

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze - GTL

LS TECHNICS

Technická Univerzita v Košiciach

Informacje

Pracownicy Katedry Transportu Lotniczego

Sekretariat

Nasze laboratoria

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie