A A+ A++

Specjalność lotnicza - Mechanika i Eksploatacja Lotnicza

Studenci specjalności Mechanika i Eksploatacja Lotnicza poza programem kształcenia (transport) realizują szkolenie teoratyczne i praktyczne do poziomu licencji  Mechanika Lotniczego kategoria B 1.1. - Samoloty z silnikami turbinowymi w Certyfikowanym Ośrodku Szkolenia Mechaników Obsługi Technicznej PART-147 (OSMOT PART-147).

Po ukończeniu pełnego szkolenia absolwent posiada nie tylko dyplom ukończenia studiów z tytułem magistra inżyniera, ale także możliwość ubiegania się o Licencję Mechanika Lotniczego Obsługi Technicznej w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na rynku pracy osób, które posiadają kwalifikacje w tym kierunku, gdyż w nowo otwieranych hangarach np. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice – Pyrzowice, brakuje licencjonowanych pracowników. Stały rozwój transportu lotniczego powoduje, że przy dużych kosztach czasowych oraz pieniężnych trudno jest w krótkim czasie przygotować odpowiednią liczbę kadry, dlatego też absolwenci tej specjalności w najbliższych latach nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Należy również uwzględnić rozwój pomniejszych lotnisk, w tym sportowych w całej Polsce i Europie a co za tym idzie zwiększeniem liczby osób potrzebnych do naprawy / obsługi mniejszych statków powietrznych.

2

Wszystkie zajęcia teoretyczne (w tym też specjalistyczne kursy) i praktyczne dla studentów specjalności Mechanika i Eksploatacja Lotnicza - kierunek transport są bezpłatne. Każdy ze studentów, w ramach prowadzonego specjalistycznego szkolenia przystępuje także do bezpłatnych certyfikowanych egzaminów, ma także prawo do dwóch bezpłatnych egzaminów poprawkowych (z każdego modułu). 

Uczelnia nie pokrywa jednak kosztów dojazdu na lotnisko, noclegów czy też badań lekarskich. Konieczym jest również posiadanie przez studentów ubezpieczenia.

Nabór na specjalność Mechanika i Eksploatacja Lotnicza odbywa się już po II semestrze studiów jednak studenci mogą przystąpić w dowolnym terminie, muszą tylko uzupełnić zrealizowany dodatkowy materiał.

Dla ukończenia pełnego szkolenia koniecznym jest ukończenie studiów I stopnia (studia inżynierskie) jak i studiów II stopnia (studia magisterskie). Ukończenie tylko jednego poziomu ksztacenia nie pozwala na ubieganie się o stosowną licencję.

Uwaga: Możliwe jest  zrealizowanie dodatkowych (odpłatnych) kursów oraz egzaminów na licencję B 1.2 - Samoloty z silnikami tłokowymi oraz B 1.3 - Śmigłowce z silnikami turbinowymi przez studentów kierunku transport w ośrodku  OSMOT PART-147.

8

Szkolenie teoretyczne

Zajęcia dydaktyczne, ogólne dla kierunku Transport oraz zajęcia teoretyczne na specjalności „Mechanika i Eksploatacja Lotnicza”, odbywać się będą:

Politechnika Śląska, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej

ul. Krasińskiego 8 i 13

40-019 Katowice

Szczegółowe informacje na temat planu zajęć dydaktycznych w ramach zajęć ogólnych oraz specjalizacyjnych dla specjalności Mechanika i Eksploatacja Lotnicza  - kierunek transport są dostępne:

 

<link> - studia I stopnia

<link> - program kształcenia dla studiów I stopnia

<link> - studia II stopnia

<link> - program kształcenia dla studiów II stopnia

5

Szkolenie praktyczne

Zajęcia praktyczne - warsztatowe - realizowane będą w Ośrodku Szkolenia Mechaników Lotniczych PART-147

ul. Krasińskiego 13,

40-019 Katowice

Zajęcia praktyczne w środowisku symulowanym i przy obsłudze statków powietrznych realizowane będą: 

  • Lotnisko, 44-100 Gliwice
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach

Uczelnia, poprzez podpisane umowy z firmami zajmującymi się obsługą statków powietrznych zapewnia studentom miejsce praktyki. 

IMG_20230912_110930

Firmy współpracujące w ramach realizacji praktyk studenckich

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie