Start - Kierunki studiów - Zarządzanie - Zarządzanie w organizacjach publicznych i sektorze obywatelskim

Specjalność: Zarządzanie w organizacjach publicznych i sektorze obywatelskim
Od roku akademickiego 2018/19 na kierunku Zarządzanie oferowana jest specjalność Zarządzanie w organizacjach publicznych i sektorze obywatelskim. Specjalność jest odpowiedzią na potrzeby kadrowe organizacji publicznych oraz rozwijającego się sektora obywatelskiego (stowarzyszeń, fundacji i klubów pełniących istotne funkcje społeczne). Doświadczenie pracowników Wydziału Organizacji i Zarządzania ze współpracy z tymi organizacjami działającymi na terenie Zabrza i Gliwic wskazują, że współczesne wyzwania tego sektora to umiejętność tworzenia i rozwijania lokalnego kapitału społecznego, wykorzystania możliwości prawnych oraz nowoczesnych technologii internetowych. Absolwenci posiadają zatem wiedzę o uwarunkowaniach funkcjonowania społeczności lokalnych, poznają uwarunkowania formalno-prawne działania organizacji publicznych i instytucji sektora obywatelskiego, a także dowiadują się o narzędziach wspomagających pracę tych instytucji. Są to interdyscyplinarne studia łączące nauki o zarządzaniu i nauki o administracji przygotowujące absolwentów do pracy związanej z zaspokajaniem potrzeb zbiorowych w sektorze publicznym, jak i w organizacjach pozarządowych. Studia te pozwolą Ci zdobyć wiedzę na temat zaawansowanych metod i technik zarządzania, wprowadzą Cię w problematykę zarządzania sektorem publicznym w realiach Unii Europejskiej, a także wzbogacą o niezbędne informacje dotyczące rynku edukacji i kultury, zdrowia, opieki społecznej, rozwiązywania problemów związanych z działalnością instytucji samorządowych.
Sektor obywatelski realizuje potrzeby społeczne w zakresie kultury, edukacji, ekologii, sportu i innych ważnych obszarach. Wyniki badań naukowych pokazują również istotną rolę tego sektora we wprowadzaniu innowacji społecznych. Nowoczesne społeczeństwa charakteryzuje wysoki udział sektora obywatelskiego w realizacji zadań społecznych. Dlatego prognozy wskazują na możliwości wzrost zatrudnienia w tym sektorze.
Specjalność ukierunkowana jest na kluczowe aspekty funkcjonowania instytucji publicznej (miasta, gminy lub innej organizacji publicznej) lub podmiotu sektora obywatelskiego. Praktyka lokalna wskazuje również na ścisłą i wielopłaszczyznową współpracę organizacji publicznych i sektora obywatelskiego (nie musisz wybierać "sektor publiczny" albo "sektor obywatelski"). Celem jest przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej działania podmiotów sektora publicznego/obywatelskiego, prawnych aspektów funkcjonowania podmiotów w tych sektorach oraz wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych.
Naturalną ścieżką rozwoju dla tej specjalności jest wybranie na studiach II stopnia specjalności Menedżer organizacji publicznych
Możliwości zatrudnienia
- jednostki administracji publicznej (miasta i gminy) oraz podmioty zależne od tych organizacji (przedsiębiorstwa komunalne),
- miasta - komórki pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi,
- instytucje publiczne,
- organizacje charytatywne,
- stowarzyszenia,
- kluby sportowe.