Forum Inteligentnego Rozwoju to wydarzenie poświęcone upowszechnianiu nowatorskich badań naukowych oraz innowacyjnych technologii. Podczas jubileuszowej dziesiątej edycji Forum skoncentrowano się na nowoczesnych rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, administracji publicznej i szkolnictwa wyższego.
W okrągłym stole ekspertów, inaugurującym wyjątkową debatę przedstawicieli świata gospodarki, polityki, szkół wyższych, samorządu terytorialnego i organizacji biznesowych, udział wzięli m.in. prof. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Aleksandra Kuzior, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania.
- Nowoczesne uczelnie otwierają się na współdziałanie z innymi krajami. Politechnika Śląska m.in. w ramach projektu „EURECA-PRO” tworzy konsorcjum z ośmioma uczelniami europejskimi z Austrii, Niemiec, Belgii, Francji, Rumunii, Hiszpanii i Grecji. W ramach projektu studenci i wykładowcy mogą skorzystać ze staży, wyjazdów studyjnych i praktyk w zagranicznych ośrodkach. Realizowane są programy wpisujące się w inteligentny i zrównoważony rozwój oraz zrównoważoną produkcję i konsumpcję. Realizowane są nowoczesne kierunki studiów odpowiadające na potrzeby rynku pracy i dynamicznie rozwijającego się świata innowacyjnych technologii - mówiła prof. Aleksandra Kuzior.
W trakcie obrad podjęto ponadto temat niezbędnych zmian w systemie wdrażania innowacji, wzmacniania i popularyzacji konkurencyjności oraz tworzenia metodyki procedur rozwojowych ukierunkowanych na komercjalizację działań badawczych.
- Polska niestety zajmuje czwarte miejsce od końca w Unii Europejskiej pod względem wskaźnika innowacyjności. Dlatego musimy bardzo mocno zacieśnić współpracę nauki z gospodarką. Szkolnictwo wyższe to kuźnia kadr, które powinny odpowiadać na oczekiwania rynku pracy - stwierdził prof. Marek Gzik, opisując tworzenie nowych modeli symbiozy między przedsiębiorcami a uczelniami.
Po zakończeniu wystąpień i prezentacji odbyła się Gala Liderów Inteligentnego Rozwoju, którą otworzył dyrektor generalny Centrum Inteligentnego Rozwoju Damian Baran. Zgromadzeni mieli okazję do wzięcia udziału w uroczystości nadania tytułów Lidera Inteligentnego Rozwoju, Naukowca Przyszłości i Marki Przyszłości, a także uhonorowaniu laureatów Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju oraz Nagrodą R&D Impact. We wręczaniu laureatom pamiątkowych statuetek uczestniczyła prof. Aleksandra Kuzior, przewodnicząca Kapituły nagród. Wydarzenie prowadził Edi Pyrek, który wygłosił również poruszającą prelekcję o wyobrażaniu sobie niewyobrażalnego, czyli „o przyszłości świata w dobie AI”.