Norbert Cieślik od 12 lat realizuje projekty w jednostkach rządowych, samorządowych, spółkach skarbu państwa, bankach i szpitalach. W swojej karierze był odpowiedzialny m.in. za cyberbezpieczeństwo w międzynarodowej korporacji. Inspiruje się koncepcją komplementarnych zespołów i społecznie użytecznymi aplikacjami.
Wykład odbędzie się we wtorek (3.12.2024) o godz. 13:30 w sali A215 na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Po wykładzie przewidziana jest dyskusja, którą poprowadzi dr Bartłomiej Knosala.
Cyfrowa era wymaga nowoczesnych rozwiązań. Demokracja cyfrowa jest modelem, który łączy rozwój technologiczny z aktywnym udziałem obywateli w procesach decyzyjnych, umożliwiając bardziej przejrzyste i efektywne zarządzanie. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi cyfrowych, takich jak platformy do e-głosowania i konsultacji społecznych, obywatele mogą w większym stopniu wpływać na decyzje polityczne. Ponadto, technologie te pozwalają na szybsze i bardziej precyzyjne zbieranie opinii publicznej, co z kolei prowadzi do lepszego dostosowania polityk do rzeczywistych potrzeb społeczeństwa. Wprowadzenie cyfrowych rozwiązań w procesach demokratycznych zwiększa również dostępność i inkluzywność, umożliwiając udział w debacie publicznej osobom, które wcześniej mogły być wykluczone. W efekcie, demokracja cyfrowa przyczynia się do budowania bardziej zaangażowanego i świadomego społeczeństwa obywatelskiego.
Integralną częścią tak rozumianej demokracji otwartej jest tzw. mądrość tłumu, która polega na wykorzystaniu zbiorowej inteligencji do podejmowania lepszych decyzji. Dzięki temu, że wiele osób może wnosić swoje pomysły i opinie, możliwe jest wypracowanie bardziej innowacyjnych i skutecznych rozwiązań. Demokracja otwarta, oparta na mądrości tłumu, promuje transparentność i współpracę, co prowadzi do większego zaufania społecznego i lepszego funkcjonowania instytucji publicznych.