184042CE-33FD-4C0E-B5DA-92FD0F74B932

Tajniki projektowania systemów ochrony przed oblodzeniem w lotnictwie na seminarium otwartym KPKM

🚀 Przygotujcie się na fascynującą podróż przez tajniki projektowania systemów ochrony przed oblodzeniem w lotnictwie! 🛫🌨️

W dniu 2️⃣2️⃣.1️⃣1️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ o 1️⃣3️⃣:3️⃣0️⃣ w sali 36 na Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska odbędzie się kolejne seminarium Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn, Politechnika Śląska, na temat: "An overview of in-flight icing and ice protection systems design criteria." ✈️❄️

Prelegentem będzie mgr inż. Mateusz Pawlucki, główny inżynier w Collins Aerospace (Raytheon Technologies). Nasz gość z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalizuje się w modelowaniu CFD ogólnych problemów przepływów, aerodynamiki zewnętrznej oraz procesów termodynamicznych. To nie wszystko – jest współautorem książki, która zgłębia praktyczne przypadki modelowania w Ansys Fluent! 📚💡

Prezentacja obejmie nie tylko istotę technicznego problemu oblodzenia w locie, ale także obecne trendy w badaniach i rozwoju oraz podsumowanie możliwości modelowania fizyki oblodzenia.

🔴Możesz dołączyć również do spotkania on-line poprzez platformę Zoom:

👉https://polsl-pl.zoom.us/j/91788894426?pwd=K3UrZ1ZRYzRQc2lSOW5BWlhEZHZFZz09
Identyfikator spotkania: 917 8889 4426
Kod dostępu: 662442

Nie przegap tej okazji do zgłębienia tajemniczych zakamarków projektowania systemów ochrony przed oblodzeniem w towarzystwie eksperta w dziedzinie! 🌐🔍 #Seminarium #InnowacjeLotnicze #Nauka

👉Tematyka wykładu:

In-flight icing poses a great threat to aircrafts and rotorcrafts of all categories, affecting various components exposed to supercooled droplets, ice crystals and fog. Also, smaller UAVs are prone to such environmental threat due to typical low altitude and low speed operation. To prevent aircraft/rotorcraft from catastrophic outcomes of ice build-up on wings/blades/propellers, engines and engine inlets, flight data probes and other components FAA/EASA introduced certification requirements for platforms operating in such conditions. These requirements are still evolving since 1940’s. As an implication aircraft/rotorcraft OEMs, if applying for certain icing conditions operation capability, must demonstrate sufficient ice protection performance. In order to achieve that, few complement one another methods can be used, like numerical modeling, testing in icing wind tunnels or behind tankers or testing in natural icing conditions. All these methods have respective pros and cons. The objective of this presentation is to give an overview of the technical problem, current trends in research & development and summarize modeling capabilities of ice accretion physics.

👉Biogram gościa:

M.Sc. Eng. Mateusz Pawlucki is Principal Engineer in Structures and Aero-thermal Fluids discipline in Collins Aerospace (Raytheon Technologies). His area of specialization is CFD modeling of general fluid flow problems, external aerodynamics, and thermodynamic processes as well as FEA modeling of structural and thermal problems using implicit and explicit methods. He has 10+ years of professional experience in this area and is co-author of a book elaborating practical modeling cases in Ansys Fluent. Presenter is also a PhD student in Joint Doctoral School in Silesian University of Technology under supervision of Prof. Andrzej Katunin.