A A+ A++

Seminarium naukowe "Systemy Automomiczne z opcjonalnym wsparciem zdalnego operatora"

311425639_774396270469182_7564806967240415624_n
 
 
Serdecznie zapraszamy na organizowane przez Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn, Politechnika Śląska otwarte seminarium z cyklu ”Zastosowanie metod sztucznej inteligencji w diagnostyce i sterowaniu”. Prelegent Prof. dr hab. Wojciech Moczulski  z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn wygłosi wykład pt. „Systemy Automomiczne z opcjonalnym wsparciem zdalnego operatora”.
 
Kiedy❓2️⃣6️⃣.1️⃣0️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣2️⃣, godz. 13.30-15.00
Gdzie❓sala 3️⃣6️⃣, Wydział MT, Ul. KONARSKIEGO 18a, Gliwice

Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska

Wstęp otwarty bez rejestracji❗
 
Ewentualnych dodatkowych informacji udziela koordynator wydarzenia:
✅ Profesor Piotr Przystałka (piotr.przystalka@polsl.pl)
 
Streszczenie referatu:
 
W Katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Śląskiej prowadzone są badania w zakresie rozwoju systemów autonomicznych. Jednak szczególnie podczas działania w nieznanym i dynamicznym środowisku system taki może znaleźć się w sytuacji, w której jego system sterowania nie jest w stanie znaleźć odpowiedniego rozwiązania napotkanego problemu, co może skutkować zatrzymaniem jego działania i przerwaniem realizacji misji. Jednym z możliwych rozwiązań tej sytuacji może być wdrożenie technologii Wirtualnej Teleportacji (VT), która rozwijana jest od 10 lat w AuRoVT sp. z o.o. Jej idea polega na przejęciu sterowania przez zdalnego operatora, u którego dzięki innowacyjnemu interfejsowi próbuje się wywołać wrażenie jak najpełniejszej immersji w aktualnej scenie działania mobilnego agenta, co ułatwia mu sterowanie tym agentem i pozwala rozwiązać problem zbyt trudny do samodzielnego rozwiązania przez system sterowania agenta mobilnego. Po rozwiązaniu problemu przez zdalnego operatora przekazuje on sterowanie autonomicznemu systemowi, który samodzielnie kontynuuje misję.
 
Referat dotyczy ogólnych zagadnień dotyczących autonomii wspomaganej przez VT, w której szczególną rolę odgrywa podsystem decyzyjny bazujący na wiedzy. Szczególna uwaga zwrócona będzie na problemy oceny stanu mobilnego agenta i jego środowiska działania na podstawie analizy sygnałów i obrazów oraz danych dostępnych z zewnętrznych źródeł (aspekt Big Data), a także na problem decyzji, kiedy sterowanie ma być przekazane zdalnemu operatorowi systemu. Ponadto zarysowana zostanie koncepcja doskonalenia działania podsystemu decyzyjnego wykorzystująca opcję samouczenia. Podane zostaną także przykłady zastosowań, w których połączono autonomię z możliwością interwencji zdalnego operatora z wykorzystaniem wirtualnej teleportacji.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie