Prof. Marek Salamak na seminarium naukowym KPKM
Dnia 2️⃣9️⃣ .0️⃣3️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ na seminarium naukowym Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn, Politechnika Śląska w ramach cyklu "Mechanika i diagnostyka konstrukcji" będziemy gościć Prof. Marka Salamaka z Katedry Mechaniki i Mostów Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej. Podczas seminarium prelegent wygłosi wykład naukowy pt. 🔴Diagnostyka i monitoring mostów w kontekście cyfrowych bliźniaków – interdyscyplinarne obszary współpracy🔴.
Seminarium odbędzie się w sali 3️⃣6️⃣ na Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska o godz. 1️⃣3️⃣:3️⃣0️⃣.
Prof. Marek Salamak zajmuje się nowoczesnymi rozwiązaniami w diagnostyce mostów, podchodząc do niej w sposób niezwykle interdyscyplinarny, a w ramach wykładu przedstawi również propozycje potencjalnej współpracy.
Istnieje również możliwość uczestnictwa w seminarium zdalnie, przez platformę Zoom:
👉 https://polsl-pl.zoom.us/j/92757731289?pwd=dDRiMTVoUnNGRytCNUFrc2xyVENpZz09
Streszczenie wykładu:
Rozwój sieci dróg i kolei sprawia, że w każdym kraju rośnie ilość zasobów, którymi należy efektywnie zarządzać. Budowane liczne mosty i tunele stanowią specyficzne i odpowiedzialne elementy infrastruktury krytycznej. Aktualnie stosowane metody i techniki w ocenie stanu technicznego mostów wymagają adaptacji wiedzy i rozwiązań z innych dyscyplin. Wynika to m.in. z konieczności cyfryzacji procesów inspekcji i zarządzania infrastrukturą mostową. Wiele największych mostów wyposażonych już jest w systemy monitoringu typu SHM, a coraz częściej mówi się o cyfrowych bliźniakach mostów. Pokazane będą przykłady działań diagnostycznych i monitoringu mostów oraz propozycje na interdyscyplinarne obszary współpracy.
Krótki biogram prelegenta:
Profesor i inżynier mostowy związany z Politechniką Śląską oraz firmami CADmost i infraTEAM. Ekspert CAD/BIM zaangażowany w procesy cyfryzacji budownictwa. Promotor doktoratów z dynamiki mostów, betonu sprężonego, monitoringu SHM, cyfrowych technologii, sztucznej inteligencji w optymalizacji i diagnostyce mostów. Twórca aplikacji BestCAD i narzędzi wspomagających projektowanie mostów w środowisku CAD. Obecne zainteresowania dotyczą BIM, Asset Management, Virtual / Mixed Reality w utrzymaniu i inspekcji mostów. Założyciel akredytowanego laboratorium badawczego mostów na Politechnice Śląskiej. Inicjator międzynarodowych wydarzeń infraBIM / infraMOST. Autor lub współautor ponad 150 publikacji, w tym podręcznika „BIM w cyklu życia mostów”. Brał udział w wielu grantach i projektach badawczych w kraju i zagranicą (m.in. Wietnam, Portugalia, Węgry).