A A+ A++

Pierwszy taki zabieg osteotomii w Polsce, z udziałem pracowników KPKM

4B349B1C-C749-4105-B087-67C48CAC0B1F

 

W dniu 1️⃣3️⃣.0️⃣2️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ w klinice Galen Ortopedia Sp z o.o. (Bieruń) odbył się niezwykły i pierwszy tak zrealizowany zabieg osteotomii rozwierającej w Polsce.
👇👇👇
Dlaczego niezwykły❓ Z kilku ważnych powodów:
🔴 do wyznaczenia płaszczyzny przecięcia kości piszczelowej został użyty personalizowany dla konkretnego pacjenta celownik,
🔴 szczelina, powstała w kości piszczelowej po odchyleniu o wartość kąta korekcji, została wypełniona personalizowanym implantem,
🔴 zastosowany implant został wytworzony za pomocą druku 3D z materiału bioresorbowalnego.

A dlaczego informujemy o tym zabiegu na stronach www #KPKM❓


Otóż nasi pracownicy: dr inż. Małgorzata Muzalewska oraz dr hab. inż. prof PŚ Marek Wyleżoł są autorami konstrukcji wspomnianego celownika oraz implantu. Modele wirtualne tych obiektów powstały z użyciem systemów Mimics oraz Freeform Plus. Modele te posłużyły również do zaplanowania zabiegu w środowisku wirtualnym oraz do wytworzenia modeli fizycznych wszystkich elementów. Wspomniany zabieg został również poprzedzony dwoma zabiegami symulacyjnymi z użyciem wydrukowanych modeli.

Lekarzem prowadzącym zabieg był specjalista ortopeda traumatolog Maciej Mierzwiński z kliniki GALEN – ORTOPEDIA SP. Z O.O.

Zabieg odbył się w ramach współpracy z firmą Syntplant sp. z.o.o. realizującej projekt - Opracowanie zindywidualizowanych implantów biodegradowalnych do zabiegów rekonstrukcji kości “CRANIOIMPLANTS”

D2F80F6F-7D2E-4EC6-8ED5-915B6317BA5A

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie