A A+ A++
197980562_935615813665989_378499422766886104_n

Nasi studenci z powrotem w kosmosie!

Nasi studenci z powrotem w kosmosie! 🚀🚀🚀 Już w ten weekend rozpocznie się kolejna symulowana misja kosmiczna, w której między innymi studenci Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska doświadczą i zmierzą się z wyzwaniami jakie stoją przed prawdziwymi kosmonautami. Misja odbędzie się w placówce Lunares - Mobile Research Station i potrwa 2 tygodnie. Witold Krafczyk oraz Jakub Bręczewski z koła naukowego AI - METH przy Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn, Politechnika Śląska będą przeprowadzali badania z zakresu robotyki, natomiast Dobrochna Fryc inżynierii biomedycznej w ramach swojego doktoratu na Politechnika Śląska. Wszelkie wieści z misji można śledzić na profilu placówki, gdzie znajdziecie również więcej informacji o samej misji 👇
lub
 
W analogowej misji w ramach Pandemicznej Kampanii Izolacji w Placówce Badawczej LunAres zaangażowani są studenci z Wydziału Mechanicznego Technologicznego: inż. Witold Krafczyk oraz Jakub Bręczewski . Misja analogowa jest metodą badawczą pozwalającą zgłębiać zagadnienia związane z załogowymi misiami kosmicznymi. Często misje tego typu mają charakter symulacji w ramach, której wyselekcjonowana załoga analogowych astronautów prowadzi szereg badań podczas izolacji wewnątrz zaprojektowanej do tego celu przestrzeni.

Obecnie trwająca Pandemiczna Kampania Izolacji skupia się również na badaniach medycznych, psychologicznych, socjologicznych oraz fizjologicznych odizolowanej załogi w kontekście wpływu kwarantanny za zdrowie człowieka. Kampania posiada patronat Ministerstwa Zdrowia, a misja ze stycznia 2021 posiadała również patronat Rektora Politechniki Śląskiej wynikający ze znacznego zaangażowania naukowców tej uczelni w prowadzone badania. Zespoły naukowe z Politechniki Śląskiej kontynuują zbieranie danych na kolejnych misjach w ramach budowania z Placówką Badawczą LunAres wspólnej strategii badawczej.
 
Każda misja analogowa to szansa dla studentów i naukowców do budowania międzynarodowych kontaktów oraz sprawdzenia się w wyzywającym scenariuszu. Udział w misji wyżej wymienionych studentów, będących członkami zespołu Silesian Phoenix działającego w ramach Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji, pozwoli na prowadzenie badań naukowych w zakresie weryfikacji układu jezdnego robota eksploracyjnego w trudnym terenie symulującym powierzchnie księżyca. Badania obejmować będą również zagadnienia związane z systemem sterowania i układem komunikacji robota. Prowadzenie badań w warunkach fizycznej izolacji będzie dodatkowym wyzwanie w tym projekcie.

Opiekunami naukowymi projektu w PŚ są dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ i dr inż. Wawrzyniec Panfil.
197838566_935774360316801_5865097187103970352_n
197336441_935065197054384_3922446434862998081_n

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie