6BC87218-377E-4410-A434-C82A63822121

A. Premanand opowie o nieśmiertelnych kompozytach w ramach seminarium KPKM

Dnia 1️⃣0️⃣ .0️⃣5️⃣.2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ na seminarium naukowym Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn, Politechnika Śląska w ramach cyklu "Mechanika i diagnostyka konstrukcji" będziemy gościć 👨🏼‍🎓Aravinda Premanand z University of Freiburg. Podczas swojego wykładu pt. "Are composite materials really immortal? A study on the very high cycle behavior of composite materials" prelegent przedstawi najistotniejsze problemy związane z trwałością kompozytów.

W dzisiejszych konstrukcjach lotniczych, węglowe kompozyty polimerowe są zaprojektowane z dużym zapasem bezpieczeństwa. W swoim wykładzie gość przedstawi świat trwałości i zmęczenia kompozytów zbrojonych włóknem oraz podejścia projektowe do uniknięcia uszkodzeń zmęczeniowych.

📍 Seminarium odbędzie się w sali 36 na Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska w godz. 13:30-15:00.

🖥 Zapraszamy również do dołączenia on-line przez Zoom:
👉https://polsl-pl.zoom.us/j/98457906142?pwd=akM3eW1hdlBrbTlwbHJLKzh0UWZjZz09

🔹 Streszczenie wykładu 🔹
Carbon fiber reinforced polymers used in current aircraft designs are still over-designed for safety such that no significant local damage appears during the use-life of the material. For realizing efficient design for the desired use-life of structures, sufficient knowledge of the damage mechanisms for different loading conditions needs to be thoroughly investigated. Fatigue damage arises from the weakest link in the structure. Whether it propagates into a crack or not depends on the magnitude of local stresses and the number of load cycles. In this talk, I would like to introduce you to the world of fatigue of fiber reinforced polymers, design approaches to avoid fatigue failure, and my current research on investigating the damage in composites up to one billion cycles.