A A+ A++
Autor: Rafał Honysz     Publikacja: 06.03.2024

Integracja zaawansowanych metod badawczych, obliczeniowych i obrazowania w celu synergicznego projektowania efektywnych strukturalnie proszków i materiałów w technologii przyrostowej (Integration of Advanced Experiments, Imaging and Computation for Synergistic Structure-Performance Design of Powders and Materials in Additive Manufacturing)

Akronim: SynAM,

Numer projektu: 101129996

Projekt jest finansowany przez UE w ramach Programu Horyzont Europa MSCA Staff Exchang,

Czas trwania:  2024-01-01 - 2027-12-31

Kierownik projektu w Politechnice Śl.: dr hab. inż. Tomasz Tański, prof. PŚ.

W ramach projektu SynAM stworzono międzynarodowy zespół badawczy (z krajów UE, Azji oraz Afryki) posiadający szeroki zakres wiedzy i doświadczeń praktycznych w dziedzinie wytwarzania przyrostowego, charakterystyki materiałów, symulacji inżynierskich, obrazowania i kontroli procesów, modelowania predykcyjnego opartego na zjawiskach fizycznych / chemicznych oraz przetwarzania dużych zbirów danych, aby opracować dogłębne dane naukowe dla ulepszenia zastosowań technologii addytywnych i rzucić wyzwanie materiałom, które obecnie są trudne w druku 3D, opracować nowe proszki i materiały ze złożonymi dodatkami co da długoterminowe i trwałe skutki naukowe, społeczne i gospodarcze. Wymaga to specjalistycznej wiedzy i innowacji, zaawansowanego sprzętu i metod oraz opłacalnych rozwiązań, które można rozwinąć dzięki międzynarodowej współpracy.

Projekt ma na celu opracowanie systematycznych zaawansowanych danych dla technologii druku 3D, integrujących badania i innowacje w zakresie projektowania materiałów, produkcji proszków, optymalizacji procesów i obróbki powierzchni, które są kluczowe dla zastosowań przemysłowych oraz w oparciu o system danych, opracowanie proszków i technologii drukowania dla zaawansowanych stopów metali ze szczególnym naciskiem na kontrolę struktury i własności materiałów wytwarzanych technologią addytywną. Prace będą dotyczyć druku szerokiej grupy materiałów, w tym stali nierdzewnych (jednofazowych i dwufazowych typu duplex), stopów tytanu, aluminium i niklu oraz stopów magnezu.

W ramach projektu powstanie cyfrowy system wiedzy dla proszków i samej technologii druku 3D integrujący dane dotyczące cząstek, wytwarzania addytywnego, obróbki końcowej, łączenia i możliwych aplikacji przemysłowych. Powstanie system danych oparty o wyniki badań naukowych i innowacje branżowe oraz wytyczne projektowe oparte na wydajności, zalecenia i specyfikacje dla proszków, technologii druku i relewantne dane z technologii związanych z procesem druku.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie