A A+ A++
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 19.02.2025

Dzień Nauki Polskiej z Politechniką Śląską

Spoglądamy w przeszłość, przypominając największe odkrycia naukowe i ich historię. Ale swoją uwagę skupiamy również na teraźniejszości i przyszłości, poznając naukowe działania w ramach priorytetowych obszarów badawczych Politechniki Śląskiej. 

Dzień Nauki Polskiej został wyznaczony na 19 lutego, czyli dzień urodzin Mikołaja Kopernika, i jest obchodzony od 2020 roku.

Choć jest to specjalna okazja do przypomnienia historii naukowych osiągnięć i wybitnych polskich naukowców, to jednak szczególną uwagę poświęcamy bieżącym działaniom ze świata nauki. Koncentrujemy się więc wokół zagadnień związanych z priorytetowymi obszarami badawczymi (POB), które realizują naukowcy Politechniki Śląskiej. 

W odpowiedzi na wyzwania gospodarki i społeczeństwa na naszej uczelni wybrano sześć obszarów, których szczególną cechą jest interdyscyplinarność. We wszystkie z sześciu obszarów włączają się badacze z różnych dyscyplin naukowych. Dzięki temu każdy z projektów prowadzonych w obrębie POB-ów jest ujęty bardzo szeroko. Są to przede wszystkim działania, które mają istotne znaczenie dla zmian m.in. w gospodarce, medycynie, ochronie środowiska, nowoczesnych technologiach, sztucznej inteligencji. Prace badawcze skupiają się na podnoszeniu jakości życia i rozwiązywaniu współczesnych problemów.

Onkologia-obliczeniowa-i-spersonalizowana-medycyna

POB1: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna

Po co medycynie inżynierowie? Odpowiedź niosą badacze z Politechniki Śląskiej, którzy w ramach tego POB-u wspierają działania jednostek medycznych od strony technologicznej. Onkologia obliczeniowa, biomateriały, obrazowanie i telemedycyna, analizowanie i projektowanie leków, zdrowie publiczne to tylko niektóre z działań. A celem jest poprawa jakości życia pacjentów, ulepszenie diagnostyki chorób nowotworowych i wspomaganie terapii.

POB2: sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych

Sztuczna inteligencja? Gorący temat, a dla naszych naukowców chleb powszedni. Wykorzystują oni AI i uczenie maszynowe od wielu lat i to w różnych dziedzinach: medycynie, budownictwie, architekturze itp. Ciekawe są badania nad analizą obrazów – na przykład tych medycznych (z tomografu, rezonansu) albo satelitarnych (AI potrafi dostrzec to, co może być niezauważalne dla człowieka). A co z analizą danych?

POB3: materiały przyszłości

Dyski z danymi coraz mniejsze, ekrany coraz bardziej elastyczne, ramy rowerowe coraz lżejsze, konstrukcje samochodów coraz wytrzymalsze… Wkraczamy w obszar tak bliski codziennemu życiu. Smart materiały to nieocenione wsparcie dla energetyki, medycyny, motoryzacji i lotnictwa, przemysłu i wielu innych obszarów.

POB 4: inteligentne miasta i mobilność przyszłości

Jak wyobrażamy sobie miasta przyszłości? Mamy różne wizje, a we wszystkich są rozwiązania, nad którymi pracują nasi naukowcy. Inteligentne miasta odpowiadają na potrzeby mieszkańców w kontekście architektury, transportu, budownictwa. Są tworzone z myślą o ochronie środowiska.

POB 5: automatyzacja procesów i Przemysł 4.0

Technologie zmieniają się w dynamicznym tempie, a na ich wyzwania odpowiada Przemysł 4.0. Naukowcy współpracują z przedstawicielami przemysłu, by udoskonalać automatyzacje procesów produkcyjnych i systemy informatyczne. Wykonują też cyfrowe bliźniaki (czyli wirtualne modele rzeczywistych obiektów), usprawniają diagnostykę, rozwijają robotykę mobilną i integrują urządzania w ramach Internetu Rzeczy (IoT). Dzielą się wiedzą o innowacyjnym podejściu do technologii i szkolą w ramach kompetencji przyszłości.

Ikona POBu 6 ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka

POB 6: ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka

Dla naukowców 6. POB-u ważne są zarówno działania w skali globalnej, jak i lokalnej. Poszukują rozwiązań, które pozwolą m.in. zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby, prowadzić jak najskuteczniejsza gospodarkę obiegu zamkniętego, a także magazynować energię. W lokalnych działaniach skupiają się na naszym regionie – Górnym Śląsku – gdzie zajmują się na przykład rewitalizacją terenów poprzemysłowych.

Szczegółowe informacje o działaniach prowadzonych w ramach priorytetowych obszarów badawczych Politechniki Śląskiej można znaleźć na stronach: POB 1, POB 2, POB 3POB 4POB 5, POB 6

nfografika "Priorytetowe obszary badawcze" do pobrania:

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie