A A+ A++
Autor: AW     Publikacja: 03.02.2023     Aktualizacja: 11.04.2024

WARSZTATY
Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce
8 KWIETNIA 2024 r.

Ubiegłoroczna debata „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce – szanse i wyzwania”, organizowana przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz Radę Upowszechniania Nauki PAN w marcu 2023 r. na Politechnice Śląskiej, wskazała kierunek dalszego rozwoju komunikacji naukowej i popularyzacji nauki w Polsce. Pozwoliła też postawić szereg pytań, na które postanowiliśmy w tym roku odpowiedzieć. 

Warsztaty “Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce” odbyły się 8 kwietnia 2024 r. w Centrum Kultury Studenckiej Politechniki Śląskiej „Mrowisko”. Uczestnicy pracowali w 4 obszarach tematycznych, moderowanych przez specjalistów-praktyków:

  • Panel 1: Popularyzacja nauki na uczelni,
  • Panel 2: Zawód – popularyzator nauki,
  • Panel 3: Nauka w mediach,
  • Panel 4: Komunikacja nauki do społeczeństwa i biznesu.

Punktem wyjścia do pracy były zagadnienia poruszone podczas zeszłorocznej debaty (z którymi można zapoznać się w artykule „Popularyzacja i komunikacja nauki w Polsce – szanse i wyzwania” ; publikacja w „Biuletynie Politechniki Śląskiej”, nr 12 (360) 2023, s. 21-27), a jej efektem wytyczne do wprowadzenia konkretnych zmian w zakresie realizacji zadań komunikujących naukę do społeczeństwa.

Zapraszamy do przeczytania podsumowania autorstwa red. Anny Ślązak w serwisie “Nauka w Polsce”. 

PROGRAM WARSZTATÓW

10:00-10:30    Rozpoczęcie wydarzenia

10:30-13:00    Warsztaty:

 

Panel 1: Popularyzacja nauki na uczelni

Moderatorzy: dr  Wojciech Glac, prof. UG (Uniwersytet Gdański, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki UG) i dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (Politechnika Śląska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki PŚ, Rada Upowszechniania Nauki PAN)

Panel 2: Zawód – popularyzator nauki

Moderatorzy:  Elżbieta Pogoda (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, LabiQ) i Mariusz Gogól (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, Mariusz Gogól Edukacja & Komunikacja Naukowa)

 

Panel 3: Nauka w mediach

Moderatorzy: Agnieszka Kliks-Pudlik (Nauka w Polsce) i Mateusz Lipka (ProScience)

 

Panel 4: Komunikacja naukowa do społeczeństwa i biznesu

Moderatorzy: Alicja Harackiewicz (dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Stowarzyszenie SPIN) i Natalia Osica (dyrektor zarządzająca ProScience).

 

13:00-13:15    Przerwa kawowa

13:15-14:30    Podsumowanie warsztatów

14:30-15:00    Poczęstunek

Prowadzący
Organizatorzy:
Partnerzy:
Patronat:
Patroni medialni:
Wydarzenie zorganizowane w ramach dotacji na Upowszechnianie i Promocję Działalności Naukowej (UiPDN) Polskiej Akademii Nauk 2024.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie

Alicja Harackiewicz

Dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni, prezes zarządu ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN, które zrzesza centra nauki, muzea, akademickie centra popularyzacji nauki, instytuty naukowe i inne organizacje, które parają się komunikacją i upowszechnianiem nauki oraz edukacją naukową.

Centrum Nauki Experyment prowadzi ścisłą współpracę ze środowiskiem naukowym, a także kształtuje liczne formaty angażujące społeczeństwo w zagadnienia naukowe: wydarzenia naukowe, cykle warsztatów, wykładów, pokazy naukowe dla dorosłych, studentów, licealistów i szeroko rozumianego otoczenia społeczno-gospodarczego. Programy nauki obywatelskiej, Pomorska Noc Naukowców, czy Festiwal nauki i konferencja pn. Sciencecom to tylko kilka przykładów promocji oraz doskonalenia narzędzi z zakresu komunikacji i upowszechniania nauki w Experymencie.

Działając w sieci SPIN, współtworzy debatę ogólnopolską wśród blisko 40 organizacji członkowskich nt. angażowania społeczeństwa w naukę, także poprzez kształtowanie corocznej konferencji SPIN pn. Społeczeństwo i Nauka. Interakcja-Integracja, gdzie temat komunikacji nauki i upowszechniania jest przedmiotem corocznych dyskusji branży. Uczestniczy w europejskiej sieci centrów nauki i muzeów ECSITE, które zrzesza ponad 320 organizacji i profesjonalistów z zakresu science engagement.

Wojciech Glac

Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki UG, neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od 12 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał nagrodę Popularyzatora Nauki w prestiżowym konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Mariusz Gogól

Biolog, doktor nauk biologicznych w zakresie biochemii. Edukator i popularyzator nauki, związany ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki od początku jego działalności. Twórca kanału: „Zlewka totalna — biologia dla wymagających”. Redaktor działu nauk biologicznych czasopisma „Academia” Polskiej Akademii Nauk. Szkoleniowiec kilkuletniej serii programu „Nakręcona Nauka”, gdzie uczył naukowców prostej komunikacji, pisania scenariuszy filmów popularnonaukowych oraz autoprezentacji. Współpracuje m.in. z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, dając wykłady i tworząc cykle filmów popularnonaukowych, oraz z Fundacją „Nauka to lubię!” Tomasza Rożka, gdzie uczestniczy w produkcji materiałów na kanale YT.”

Agnieszka Kliks-Pudlik

Dziennikarka specjalizująca się w treściach popularnonaukowych. Swoje teksty publikuje w serwisie Nauka w Polsce. W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zajmuje się promocją badań naukowych. Współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w ramach działań związanych z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarskim. Doświadczenie zawodowe zdobyła w katowickim oddziale Polskiej Agencji Prasowej, gdzie pracowała kilka lat. Ma też doświadczenie pracy w administracji akademickiej.

Mateusz Lipka

Jest specjalistą ds. komunikacji naukowej w Pro Science. Był rzecznikiem prasowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, gdzie zajmował się tworzeniem i wdrażaniem efektywnej komunikacji i budowaniem widoczności marki uczelni.

Tworzy angażujące treści popularnonaukowe na strony internetowe i do social mediów, przygotowuje scenariusze filmów promocyjnych. Ma doświadczenie jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu WSB Merito, gdzie podczas zajęć przekazywał solidną dawkę wiedzy z zakresu komunikacji medialnej, reklamy w sieciach społecznościowych, content marketingu, podstaw komunikacji oraz technik autoprezentacji.

Natalia Osica

Promuje porozumienie nauki i biznesu, prowadzi firmę Pro Science, której celem jest zwiększanie liczby naukowców zaangażowanych we współpracę z biznesem i społeczeństwem. Jest socjolożką wyspecjalizowaną w zakresie komunikacji społecznej, rozwiązywania konfliktów, mediacji i negocjacji. Od ponad dekady działa na styku świata akademickiego i gospodarki, która potrzebuje prac badawczo-rozwojowych i zaawansowanych technologii. Na co dzień wspiera naukowców, instytuty naukowe i badawcze oraz uczelnie w budowaniu widoczności, wizerunku i relacji z otoczeniem. Z kolei podmiotom z sektora R&D pomaga docierać do naukowców.

W latach 2009-2012 rzeczniczka prasowa i szefowa działu PR w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie zbudowała Centrum Prasowe, za które otrzymała wiele nagród, w tym tytuł „Popularyzatora Nauki” od redakcji Nauka w Polsce PAP. Przez kilka lat pełniła funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych. "Naukowcy chcą współpracować z otoczeniem, tylko nie wiedzą, jak. Komunikacja odblokowuje potencjał nauki" - to myśl przewodnia, którą Natalia realizuje od kilkunastu lat. Współautorka bezpłatnej książki dla naukowców pt. „Sztuka promocji nauki” (wyd. OPI-PIB).

Elżbieta Pogoda

Biolożka, której ukochanym „dzieckiem biologicznym” jest genetyka. Absolwentka studiów doktorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, ze specjalnością z genetyki ewolucyjnej. Dobre praktyki dydaktyczne podpatrzone na Uniwersytecie Stanforda w USA czy Uniwersytecie Western w Kanadzie przenosi na grunt polskiej edukacji. Jest pasjonatką popularyzacji nauk ścisłych oraz pracy z dziećmi. Rozwija autorski projekt edukacyjny w zakresie nauk biologicznych „LabIQ Dziecięce Laboratorium Nauki i Zabawy”, w ramach którego prowadzi warsztaty biologiczne dla dzieci i młodzieży, nagrywa filmy edukacyjne we współpracy z Empik, TVP, Polsat, e-szkoła Nauka z dziennikarzem naukowym Radkiem Brzózką. Aktywnie współtworzy Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, wspierając naukowców w działaniach popularyzujących naukę takich jak Szybkie Randki Naukowo Dziennikarskie, Szkolenia Ars Mollis dla naukowców, Skills Above Borders, Kopernik Była Kobietą. W ramach działań w Fundacji Marsz dla Nauki współtworzy i prowadzi od 4 lat cieszący się coraz większą popularnością projekt Nakręcona Nauka, mający na celu uczenie naukowców jak tworzyć video popularnonaukowe.

Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Naukowczyni z 19-letnim doświadczeniem dydaktycznym i popularyzatorskim, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki, laureatka wielu nagród za działania popularnonaukowe i naukowe, członkini Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz zastępczyni przewodniczącego Rady Upowszechniania Nauki PAN; ma szerokie doświadczenie w popularyzacji nauki w różnorodnych formach przekazu dopasowanych do odbiorcy oraz doświadczenie trenerskie w zakresie komunikacji naukowej i popularyzacji nauki.