Start - Aktualności - O mózgu po ludzku. Tydzień Mózgu w CPN

O mózgu po ludzku. Tydzień Mózgu w CPN
Fascynujący i niezbadany mózg jest bohaterem rozpoczynającego się tygodnia 11-17 marca. W tych dniach w szczególności zwrócimy uwagę na neurobiologiczne ciekawostki, zgłębimy wiedzę o funkcjonowaniu mózgu, a także porozmawiamy o tym, jak skutecznie się uczyć i wspierać pamięć.
Sprawnie funkcjonujący mózg zapewnia dobre działanie ciała i umysłu. Ma to także drugą stronę, bo jeśli odpowiednio zadbamy o swoje zdrowie (np. o dietę i aktywność fizyczną), mózg również będzie pracował lepiej. Ten niezwykły organ ma kontrolę nad naszymi narządami, jest odpowiedzialny za funkcje poznawcze i umysłowe.
Mózg waży ok. 1,5 kilograma, stanowi 2% masy całego ciała. Mimo że jest niewielkim narządem, zużywa od 20 do 30% zasobów energetycznych i może wygenerować ok. 25 watów energii.
W mózgu znajdują się komórki nerwowe (czyli neurony), które przesyłają elektryczne sygnały chemiczne, zwane impulsami nerwowymi. To dzięki nim mózg może "komunikować się" z resztą ciała. Neurony odpowiadają za takie funkcje, jak m.in. odczuwanie bólu, poruszanie się, słyszenie.
Działają za pomocą substancji chemicznych, tzw. neuroprzekaźników, takich jak np. serotonina, dopamina, oksytocyna, noradrenalina, adrenalina, endorfina. Neuroprzekaźniki odpowiadają za przekazywanie informacji pomiędzy komórkami nerwowymi. Kiedy jednak ich działanie jest zaburzone, powodują problemy np. w regulacji nastroju i emocji.

Podczas Tygodnia Mózgu bierzemy pod lupę także zagadnienia związane z funkcjami i procesami poznawczymi, takimi jak np. pamięć i uczenie się. W specjalnym wydaniu Narzędziownika Popularyzatora Nauki spotkamy się online z prof. Wojciechem Glacem – neurobiologiem Uniwersytetu Gdańskiego, popularyzatorem wiedzy o mózgu, twórcą wykładów popularnonaukowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Spotkanie "Popularyzacja, edukacja, mózg i pamięci kreacja - czyli o neurobiologicznych korelatach efektywnej edukacji" odbędzie się 13 marca o godz. 18:00 (zapisy przez formularz rejestracyjny).

Funkcjonowanie mózgu w duże mierze zależy od nas samych. Zdrowy mózg pozwala m.in. odpowiednio się koncentrować, radzić sobie ze stresem, uczyć się efektywnie. Ponadto zmniejsza ryzyko chorób neurodegneracyjnych.
Na działanie mózgu wpływa dobra dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, a także dodatkowe czynności takie jak np. czytanie, nauka języków obcych, gra na instrumencie.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu mózgu i sposobom na utrzymywanie go w świetnej kondycji, zajrzyjcie do naszych "polecajek":
- "Jak działa mózg" - film zrealizowany przez Nauka. To lubię oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
- kanał YouTube prof. Wojciecha Glaca,
- "Jak w praktyce zadbać o swój MÓZG?" - rozmowa dr Natalii Schmidt-Polończyk oraz dr Joanny Podgórskiej w ramach Bunkra Nauki,
- "Mózgi są bardziej odporne na stres, niż nam się wydaje" - rozmowa prof. Wojciecha Glaca z dr Joanną Podgórską,
- materiały wideo Tygodnia Mózgu na UMCS,
- "Jak dbać o mózg" - porady w Serwisie Zdrowie,
- "Wciąż o czymś zapominasz? To znaczy, że twój mózg świetnie działa" - artykuł na stronie Crazy Nauka.
Kiedy mózg płata nam figle 🙂