A A+ A++
foto 12 20.09.2022 — kopia
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 21.09.2022

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej gra w rytmie eko 8 października 2022 roku

Przed nami 17. edycja największego politechnicznego wydarzenia popularnonaukowego – Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2022. Jej uczestnicy będą mogli odwiedzić 8 października aż 4 miasta: Gliwice, Zabrze, Katowice i Rybnik. To właśnie tam, w kampusach uczelni będzie czekało na nich ponad 180 aktywności – w tym warsztatów i pokazów, podczas których każdy będzie mógł poczuć rytm eko! Zapowiedzią wydarzenia była zorganizowana 20 września konferencja prasowa.

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej to wydarzenie, które od lat cieszy się popularnością wśród miłośników nauki. To również przedsięwzięcie pokazujące, że nauka nie ma granic – tym bardziej tych wiekowych – i każdy może dołączyć do wspólnych działań z naukowcami.

Wracamy z mocą i ponownie otwieramy politechniczne drzwi

Po dwóch latach Nocy Naukowców organizowanej w trybie online lub hybrydowym wracamy do spotkań na żywo i aktywności w formie stacjonarnej. Tym samym naukowcy, studenci oraz doktoranci zapraszają do wydziałów w trzech politechnicznych kampusach w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach. A to nie wszystko! W tym roku dołącza do nas Rybnik i również tam będzie można wziąć udział w warsztatach. Ponadto dla tych, którzy nie będą mogli przyjechać do którejś z 4 lokalizacji, zaplanowaliśmy streaming dostępny na kanale YouTube Politechniki Śląskiej, a podczas niego inaugurację wydarzenia, wykłady i popularnonaukowy talk-show. 

– To już 17. edycja Nocy Naukowców – w tym roku pod hasłem „W rytmie eko”. Zapraszamy na to wielkie wydarzenie popularnonaukowe, podczas którego otwieramy wszystkie naukowe drzwi na Politechnice Śląskiej, żeby pokazać to, co mamy najlepsze. Przygotowaliśmy ponad 180 fantastycznych pokazów nie tylko naukowych, ale też kulturalnych – mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

– Szerzenie wiedzy i dzielenie się nią tylko poprzez formę wykładów czy zajęć ze studentami czasem jest niewystarczające z perspektywy naukowca. Dlatego Noc Naukowców to doskonała okazja, aby opowiedzieć o różnych zjawiskach, złożonych problemach matematycznych, fizycznych, chemicznych – w przystępny sposób – podkreśla dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji Politechniki Śląskiej.

foto 21 20.09.2022 — kopia
foto 19 20.09.2022 — kopia

Rekordowa liczba aktywności

Udział w ponad 180 aktywnościach Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej to okazja do zadawania nawet najbardziej dociekliwych pytań, eksperymentowania pod okiem naukowców i zgłębienia zagadnień wielu obszarów nauki. Uczestnicy wydarzenia m.in. dowiedzą się, jak wygląda baza kosmiczna, zaprogramują roboty, wykonają doświadczenia chemiczne, przyjrzą się innowacyjnym materiałom, przeniosą do świata VR i wiele, wiele innych. Dopełnieniem naukowych przeżyć będą wystawa art&science, koncert akademickiego chóru czy zajęcia z muzyką rockową na żywo.  

Podczas Nocy Naukowców można przekonać się, że nauka jest bliska ludziom i ma realny wpływ na poprawę jakości życia. To z kolei ma swoje odbicie również w tegorocznym haśle wydarzenia. Grając w „rytmie eko”, chcemy zwrócić uwagę na kwestie elektromobilności, ochrony środowiska, ekobudownictwa czy ekologii w architekturze. 

– Politechnika Śląska bardzo intensywnie odpowiada na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego – stąd tegoroczne hasło. Zielona energia czy ekologiczne zachowania są bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy w tym roku skupić się właśnie na tym temacie – wskazuje dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ. – Na pewno będziemy dużo mówili o elektromobilności, alternatywnych źródłach energii czy gospodarce obiegu zamkniętego. W programie mamy również „strefę bajtla” i fantastyczny talk-show z naszymi naukowcami, pod hasłem „ekoplotki” 

foto 33 20.09.2022

Konferencja prasowa Nocy Naukowców

20 września odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca tegoroczną Noc Naukowców Politechniki Śląskiej. Wzięli w niej udział prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, prezydent Gliwic Adam Neumann, przedstawiciel Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Grzegorz Kwitek oraz prezes firmy APA Group Artur Pollak. Przedstawiciele mediów mogli także porozmawiać z naukowcami prowadzącymi badania związane z ochroną środowiska, architekturą ekologiczną, elektromobilnością, odnawialnymi źródłami energii. W konferencji wzięli udział dr inż. Edyta Łaskawiec (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki), dr inż. arch. Magdalena Krause-Świerczyńska oraz mgr inż. arch. Jakub Bródka (Wydział Architektura), dr inż. Paweł Fabiś (Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej), dr inż. Wojciech Filipowski (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki).

foto 39 20.09.2022

Zapraszamy do udziału w 17. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 8 października 2022 roku w godz. od 15:00 do 22:00. Wydarzenie jest bezpłatne. Program Nocy Naukowców będzie dostępny na stronie www.nocnaukowcow.com.pl.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Partnerem wydarzenia jest Prezydent Miasta Gliwice, a partnerem instytucjonalnym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Sponsorami wydarzenia są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, APA Sp. z o.o., Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gliwicach, SFW Energia Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Fundacja dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Jesteśmy na:

FB: https://www.facebook.com/NocNaukowcowPolitechnikiSlaskiej

IG: https://www.instagram.com/nocnaukowcowpolsl/ 

WWW: https://nocnaukowcow.com.pl/ 

 

Fotorelacja z konferencji prasowej 20 września

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie