Na naszym wydziale odbyła się uroczysta prezentacja zmodernizowanej Hali Maszyn Cieplnych. To wyjątkowa inwestycja, która znacząco podnosi potencjał naukowo-badawczy i dydaktyczny uczelni. W odnowionej przestrzeni znalazło się 11 nowoczesnych laboratoriów, które wkrótce będą dostępne dla studentów oraz zespołów badawczych.
Co to oznacza dla naszych studentów?
Zmodernizowana Hala Maszyn Cieplnych to nie tylko zaplecze dla kadry naukowej, ale przede wszystkim ogromna szansa dla studentów. Dzięki nowym laboratoriom, studenci będą mogli zdobywać wiedzę w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska przemysłowego. Praktyczne zajęcia realizowane w nowoczesnych przestrzeniach pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy działania systemów energetycznych, prowadzić własne badania i rozwijać kompetencje niezbędne na rynku pracy.
Nowa infrastruktura umożliwi także rozwijanie umiejętności w zakresie pracy zespołowej, zarządzania projektami badawczymi oraz korzystania z zaawansowanej aparatury pomiarowej.
Hala Maszyn Cieplnych nie tylko wzmacnia potencjał naukowy uczelni, ale także otwiera się na współpracę z przemysłem i innymi jednostkami uczelni. Wyznaczone laboratoria będą przydzielane konkretnym zespołom badawczym, a dostęp do przestrzeni będzie możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu i akceptacji.
– Pomieszczenia będą wykorzystywane nie tylko w dydaktyce, ale także w realizacji badań we współpracy z partnerami zewnętrznymi, w tym z przemysłem. W szczególności skorzystają na niej studenci naszego Wydziału, ale także przyszli studenci nowego kierunku „Zrównoważona konsumpcja i produkcja” – podkreślił prof. dr hab. inż. Mariusz Dudziak, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.
Nowe laboratoria zostały wyposażone w wysokiej klasy urządzenia pomiarowe, systemy sterowania, instalacje demonstracyjne oraz podstawowe zaplecze badawcze – w tym dygestoria, systemy wentylacyjne, zasilanie jedno- i trójfazowe, sprężone powietrze oraz dostęp do technicznych gazów laboratoryjnych (tlen, azot, hel, argon). Każda przestrzeń została zaprojektowana z myślą o elastyczności i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb badawczych.
– Od początku celem było stworzenie interdyscyplinarnego laboratorium, w którym można będzie prowadzić zarówno badania naukowe, jak i realizować projekty dydaktyczne z zakresu inżynierii środowiska, energetyki, górnictwa czy chemii – mówił podczas otwarcia prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz.
– Tworzymy warunki dla zespołów, które mają potencjał do realizacji nowatorskich projektów badawczych, ale dotychczas nie dysponowały odpowiednią przestrzenią. Choć laboratoria powstały z myślą o Wydziale Inżynerii Środowiska i Energetyki, to zapraszamy do współpracy także pracowników innych jednostek – zaznaczył Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.
Modernizacja Hali Maszyn Cieplnych to odpowiedź na rosnące potrzeby przemysłu energetycznego oraz wyzwania związane z zieloną transformacją. Wyrazy uznania kierowane są do wszystkich osób, które przyczyniły się do pomyślnej realizacji tej inwestycji. Szczególne podziękowania należą się:
– prof. Januszowi Kotowiczowi – autorowi wizji całego przedsięwzięcia,
– prof. Mariuszowi Dudziakowi, Dziekanowi Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki,
– prof. Sławomirowi Dykasowi, Kierownikowi Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych (IMiUE),
– dr Agacie Malinie, której zaangażowanie i skuteczne działania koordynacyjne miały kluczowe znaczenie dla realizacji projektu,
a także wszystkim pracownikom, którzy włożyli swoją wiedzę, doświadczenie i czas w ten wspólny sukces.
Koszt inwestycji w modernizację Hali Maszyn Cieplnych wyniósł łącznie 9 mln zł, z czego 6,9 mln zł pochodziło ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów