A A+ A++
Autor: Aleksandra Lipczyńska Publikacja: 14.09.2021 Aktualizacja: 19.11.2021

Nowa seria webinariów ISIAQ

Po sukcesie webinariów 2020, ISIAQ organizuje nową serię trzech webinariów związanych z COVID-19 i rolą budynków. Osiemnaście miesięcy po rozpoczęciu pandemii i późnym rozpoznaniu transmisji SARS-CoV-2 na drodze powietrznej, czego dowiedzieliśmy się o: transmisji wewnątrz budynków? sposobie zarządzania budynkami? wydajności oczyszczaczy powietrza? Trzy seminaria internetowe będą omawiać te tematy z udziałem międzynarodowych ekspertów zaangażowanych w zdobywanie nowej wiedzy i doradzanie decydentom.

Bezpłatny dostęp do spotkań za pomocą Zooma zostaną zapewnione po rejestracji na każde webinarium (patrz poniżej) zarówno dla członków stowarzyszenia ISIAQ, jak i osób niebędących członkami. Po webinarze, nagrania spotkań będą dostępne tylko dla członków ISIAQ.

Zapraszamy do udziału.

Webinar 1: The recognition of airborne transmission of infectious diseases

Date: September 28, 9 am EST / 3 pm CET (one hour in length)

Moderator: Prof. Pawel Wargocki, Danish Technical University (DTU), Denmark

Speakers:

1. Distinguished Professor Lidia Morawska, Queensland University of Technology, Australia. Presentation: A paradigm shift to combat indoor respiratory infection.
  2. Professor Jose L. Jimenez, University of Colorado, USA. Presentation: The history of airborne transmission strongly contributed to its denial for COVID-19 by major public health organizations.

Webinar 2: Managing buildings in the era of COVID-19

Date: October 29, 9 am EST / 3 pm CET (one hour in length)

Moderator: Dr. Dustin Poppendieck, National Institute of Standards and Technology (NIST), USA

Speakers:

1. Professor Shelly L. Miller, University of Colorado Boulder, USA. Presentation: Air cleaners: what have we learned and what do we still need to know?
  2. Dr. Andrew K. Persily, National Institute of Standards and Technology (NIST), USA. Presentation: Using CO2 monitoring to manage ventilation in buildings

Webinar 3: Health and contamination: New perspectives for the future

Date: December 7, 9 am EST / 3 pm CET (one hour in length)

Moderator: Prof. Yuguo Li, The University of Hong Kong, China