Konferencja „Optymalizacja procesu sortowania odpadów – metale nieżelazne”

8 kwietnia 2022 r. Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej oraz Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL organizują konferencję hybrydową pt. „Optymalizacja procesu sortowania odpadów – metale nieżelazne”.

banner

Dążenie do osiągnięcia wysokich poziomów recyklingu odpadów komunalnych wymaga stosowania najlepszych dostępnych technologii ich sortowania i przetwarzania. Instalacje komunalne są kluczowym elementem systemu gospodarki odpadami bo tam trafia strumień odpadów, z którego wydzielane są surowce do recyklingu. Dlatego aby zwiększyć ilość wydzielanych surowców wtórnych należy optymalizować proces ich sortowania. Zarządzający instalacjami komunalnymi, by stać się konkurencyjnymi na rynku, powinni myśleć o ich rozbudowie i modernizacji, podejmować kroki zarządcze tak, by uzyskiwać poziomy odzysku i recyklingu, spełniając jednocześnie prawne wymogi w co niewątpliwie wpisuje się wydzielanie opakowań aluminiowych.

Podczas konferencji premierowo przedstawimy szczegóły badań dotyczących efektywności procesu sortowania metali nieżelaznych, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań aluminiowych oraz składu morfologicznego frakcji wydzielanej przez separatory wiroprądowe na Instalacjach Komunalnych w Polsce, w 2021 roku.

Badania zostały wykonane we współpracy i wsparciu Fundacji RECAL w ramach projektu pt. ,,Analiza efektywności sortowania odpadów opakowaniowych aluminiowych w sortowniach odpadów komunalnych w Polsce” realizowanego w ramach III konkursu finansowania projektów studenckich kół naukowych (Program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza) dla Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Obiegu Zamkniętego, który zajął 3 miejsce na liście rankingowej zgłoszonych ponad 100 projektów.

Wydarzenie skierowane jest do praktyków gospodarki odpadami komunalnymi, a w szczególności przedstawicieli samorządów, instalacji komunalnych, firm gospodarki odpadami oraz przedstawicieli firm dostarczających rozwiązania techniczne z zakresu separacji metali nieżelaznych.

Do grona prelegentów zaprosiliśmy ekspertów z branży gospodarki odpadami, naukowców oraz praktyków. Ich referaty mają stać się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń w temacie optymalnego gospodarowania odpadami, w tym prowadzenia procesu sortowania metali nieżelaznych.

Termin konferencji: 8 kwietnia (piątek), w godzinach 9:00 – 15:30

Miejsce: Centrum Edukacyjno-Kongresowe ul. Konarskiego 18 B, 44-100 Gliwice, Aula A

Koszt udziału: KONFERENCJA BEZPŁATNA!

Termin zgłoszeń: 31 MARCA 2022 r.

Organizatorzy konferencji:

dr inż. Wojciech Hryb – Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów

Jacek Wodzisławski – Fundacja RECAL, e-mail: jacek.wodzislawski@recal.pl

Partnerzy branżowi:

Konferencja będzie dostępna na dowolnym komputerze, tablecie, smartfonie i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Potrzebne jest tylko dobre łącze internetowe oraz dowolna przeglądarka internetowa.