Menu
Start - Kandydat - Przegląd kierunków studiów prowadzonych na Wydziale - Kierunek – ENERGETYKA - Energetyka – opinie absolwentów i studentów
Kierunek studiów: ENERGETYKA |
Jako absolwent chciałbym zdecydowanie polecić kierunek Energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Same studia są ciekawe a materiał dobrze przygotowany. Nauka na kierunku będzie wciągająca dla każdej osoby, która interesuje się działaniem maszyn i systemów związanych z przetwarzaniem energii. Studia pozwalają na zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu termodynamiki, mechaniki płynów i przepływu ciepła. Zagadnienia elektryczne i systemowe również nie są pomijane. Studiowanie na kierunku Energetyka daje absolwentom bardzo praktyczny „warsztat” pozwalający na rozwiązywanie problemów związanych z energetyką konwencjonalną i odnawialną, ale nie tylko – wiedza i znajomość metodologii pozwala także na rozwiązywanie innych problemów z zakresu energetyki spotykanych w różnych gałęziach przemysłu, a nawet problemów codziennych, np. dotyczących ogrzewania we własnym gospodarstwie domowym. Z tych względów zdecydowanie polecam studia na kierunku Energetyka!
Bartłomiej RutczykAbsolwent
Rozpoczynając studia na kierunku Energetyka, nie byłam całkowicie przekonana co do słuszności swojego wyboru i nie byłam pewna co mnie czeka. Okazał się on jednak strzałem w dziesiątkę - ciekawe wykłady prowadzone z pasją przez wykładowców, laboratoria, które pozwalają na praktyczne zbadanie tego, czego dowiadujemy się w teorii, przy użyciu zaawansowanego sprzętu, a także wiele możliwości rozwijania swoich zainteresowań w każdej dziedzinie energetyki i nie tylko, poprzez koła naukowe i oferowane projekty w ramach współpracy z przemysłem. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z wytwarzaniem energii, tradycyjnymi i alternatywnymi źródłami energii oraz chcesz poznać nie tylko suche fakty, ale mieć możliwość rozwiązywania prawdziwych problemów, na przykład współpracując z firmami związanymi z energetyką- na pewno się nie zawiedziesz!
Joanna BiegańskaAbsolwentka
Aktualnie przed światem stoi wiele wyzwań związanych z produkowaniem i magazynowaniem energii, co świadczy o tym, że już teraz jak i w niedalekiej przyszłości będzie spore zapotrzebowanie na Energetyków. Politechnika Śląska,
na kierunku Energetyka jest miejscem, w którym kadra nauczycieli akademickich dołoży starań, abyście posiedli niezbędną wiedzę do wykonywania zawodu, tę fundamentalną (Termodynamika, Przepływ ciepła, Mechanika Płynów), jak i wiedzę specjalistyczną. Dodatkowo w trakcie studiów jest wiele okazji do rozwoju swoich zawodowych zainteresowań poprzez udział w różnych projektach, współpracę z przemysłem czy też członkostwo w kole naukowym.
Gabor OlejarzAbsolwent
Patrząc na swoje doświadczenie przyznaję, że nauka na kierunku Energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki zagwarantowała mi bardzo dobry start zawodowy. Jak czas studiów przygotował mnie do podjęcia pracy?
Niewątpliwie ciekawym etapem był wyjazd na praktyki studenckie do centrum badawczego w Jülich. Poznałem tam od podszewki działanie niemieckiego instytutu badawczego, zwłaszcza dział zajmujący się analizą systemów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. Efektem tego wyjazdu była praca badawcza, będąca jednocześnie moją pracą dyplomową. To doświadczenie było możliwe dzięki umiejętnościom nabytym na uczelni podczas zajęć laboratoryjnych oraz przede wszystkim nauce technicznego języka obcego. Ważnym elementem studiów były dla mnie zajęcia typu projektowego, prowadzone przez wykładowców z bogatym dorobkiem naukowym i doświadczeniem zawodowym. Zaznajamiają one przyszłych inżynierów z zagadnieniami, którym będą musieli stawić czoła w przyszłej pracy. W czasie ich realizacji studenci uczą się właściwej organizacji pracy, logicznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów technicznych. Te właśnie umiejętności pozwoliły mi na późniejsze przyjęcie posady Kierownika Projektu w firmie świadczącej usługi serwisowe dla elektrowni w kraju i za granicą. Wybór takiej ścieżki kariery gwarantuje pracę pełną wyzwań, a podróże delegacyjne są wyśmienitą okazją do poznawania nowych miejsc na całym świecie. Uważa się, że czas pandemii nie jest najlepszym momentem na jakiekolwiek zmiany, ale ujawnia się tutaj kolejny plus branży energetycznej – stabilność rynku pracy. W moim przypadku zmieniłem miejsce zatrudnienia praktycznie z tygodnia na tydzień. Obecnie zajmuję się komputerowym modelowaniem układów chłodzenia maszyn energetycznych, wykorzystując metody CFD. W pracy tej wykorzystuję szerokie spektrum wiedzy wyniesionej ze studiów, obejmującej zagadnienia związane z budową i działaniem maszyn energetycznych, mechaniką płynów czy transportem ciepła. Wszystko to za bazie solidnego fundamentu fizyki i matematyki. Podsumowując. Jeżeli dopiero poszukujesz pomysłu na swoją przyszłość, to różnorodność tematyki poruszanej na Energetyce gwarantuje możliwość odkrycia swoich mocnych stron i późniejszy wybór pracy spełniającej Twoje oczekiwania. Z drugiej strony osoby o już ukierunkowanych celach mają szeroki pakiet narzędzi do zgłębienia interesujących ich zagadnień i przygotowania się do wymarzonej pracy zawodowej. ENERGETYKA. Polecam ten kierunek!
Łukasz MańkaAbsolwent
Energetyka była moim drugim kierunkiem i z perspektywy czasu, rozpoczęcie studiów na tym kierunku uważam za bardzo dobrą decyzję. Jest to interdyscyplinarny kierunek, a nabyta wiedza oraz umiejętności dają szerokie perspektywy na znalezienie zatrudnienia po jego ukończeniu. Szczególnie cennym jest zdobyta umiejętność modelowania oraz wiedza z zakresu mechaniki płynów i transportu ciepła. W moim przypadku dało to możliwość rozpoczęcia doktoratu w dyscyplinie inżynierii biomedycznej. Interesującym aspektem kierunku jest możliwość pokazania studentom jak w praktyce wygląda to czego się uczymy. Wykładowcy zapraszają studentów na różne wyjazdy oraz zajęcia dodatkowe, daje to możliwości, aby rozwinąć swoją wiedzę i urozmaicić przekazywany materiał. Dodatkowo uczestnictwo w kołach naukowych, których tematyka pokrywa się z kierunkiem, pozwala nie tylko poszerzyć prezentowaną przez wykładowców wiedzę, ale również zająć się tym co nas najbardziej interesuje.
Maria GrackaAbsolwentka
Poprzedni
Następny