A A+ A++

Kierunek studiów:

INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Głównym celem studiów na kierunku jest:

  1. Przekazanie odpowiedniej wiedzy z zakresu inżynierii środowiska, aby umożliwić absolwentowi świadome podejmowanie decyzji w pracy zawodowej.
  2. Zdobycie umiejętności w zakresie innowacyjnych technologii inżynierii środowiska oraz ich wdrażania w praktyce.
  3. Nabycie umiejętności projektowania, wykonawstwa i eksploatacji: instalacji ogrzewania, ciepłej i zimnej wody, wentylacji i klimatyzacji, gazowych, kanalizacyjnych oraz obiektów do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
  4. Przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy i rozwijania kariery w jednostkach projektowych, wykonawczych, konsultingowych, przemysłowych i urzędach.
  5. Pokazanie studentom ważności pozatechnicznych aspektów i skutków działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko, a także związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Studenci będą się wykazywać wszystkimi efektami przypisanymi do poziomu studiów, a w szczególności:

  1. Posiada wiedzę z zakresu możliwości wykorzystania technik komputerowych do gromadzenia i przetwarzania danych oraz projektowania.
  2. Zna procesy zachodzące w układach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz zasady ich projektowania, a także urządzenia i układy technologiczne.
  3. Potrafi sformułować i rozwiązać zadanie projektowe o ograniczonym stopniu złożoności z zakresu ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji.
  4. Potrafi dokonywać analizy rozwiązań technologicznych i materiałowych, wykonać obliczenia hydrauliczne oraz zaprojektować systemy zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
  5. Ma wiedzę o procesach oczyszczania wody, ścieków i powietrza, stosowanych urządzeniach i układach technologicznych oraz metodach ochrony powietrza atmosferycznego.

W programie studiów znajdują się m.in takie przedmioty jak:

  1. Informatyczne podstawy projektowania - CAD
  2. Odnawialne źródła energii
  3. Podstawy inżynierii środowiska
  4. Wentylacja i klimatyzacja
  5. Ogrzewnictwo
  6. Pomiary zanieczyszczeń powietrza
  7. Instalacje wewnętrzne
  8. Budownictwo wodne
  9. Wodociągi i kanalizacja
  10. Projektowanie urządzeń do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków

Wykaz specjalności:

  1. Ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja i ochrona powietrza

Na tej specjalności student nabywa umiejętności rozwiązywania problemów o charakterze projektowym, inwestycyjnym oraz eksploatacyjnym w zakresie urządzeń i instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych oraz odnawialnych źródeł energii. Potrafi również ocenić jakość środowiska zewnętrznego, a także rozwiązywać problemy dotyczące urządzeń i obiektów służących ochronie środowiska zewnętrznego w zakresie ochrony atmosfery.

  1. Wodociągi, kanalizacja i gazownictwo

Na tej specjalności student nabywa umiejętności prowadzenia prac projektowych i wykonawczych, a także związanych z eksploatacją oraz oceną działania obiektów i sieci. Zdobywa wiedzę związaną z procesem inwestycyjnym w sektorze gospodarki wodnej, szczególnie w systemie zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków oraz systemie gospodarki wodami opadowymi.

  1. Zintegrowane Technologie Środowiskowe

Na specjalności student zdobędzie interdyscyplinarną wiedzę dotyczącą zagadnień technologicznych w następujących obszarach: powietrze, gleba, woda, ścieki, osady i odpady. Uzyska przygotowanie zawodowe z zakresu doboru, projektowania i realizacji procesów, eksploatacji urządzeń i instalacji do oczyszczania powietrza, gleby, wody i ścieków, a także sposobów zagospodarowania i unieszkodliwiania oraz ponownego wykorzystania osadów i odpadów. Student zdobędzie kompetencje do prowadzenia prac analitycznych i eksperymentalnych w laboratoriach badawczych oraz przemysłowych stosując zasady dobrych praktyk laboratoryjnych. Będzie potrafił przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko technologii i produktów w pełnym cyklu życia.

Sylwetka absolwenta

Po ukończeniu studiów absolwent:

  1. Posiada umiejętność rozwiązywania problemów o charakterze projektowym, inwestycyjnym oraz eksploatacyjnym w zakresie urządzeń i instalacji w sektorze zaopatrzenia w ciepło i gospodarki wodnej.
  2. Ma podstawy do kształtowania środowiska wewnętrznego w różnego rodzaju budynkach poprzez odpowiedni dobór instalacji wyposażenia technicznego, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik komputerowych.
  3. Ma wiedzę dotyczącą projektowania, budowania i eksploatacji instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych oraz gazowych wraz z przyłączami, zarówno dla budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, a także dla obiektów usługowych i budowli technicznych.
  4. Jest przygotowany do wykonywania analizy i oceny funkcjonowania instalacji i obiektów systemów: wodociągowo-kanalizacyjnych, grzewczych oraz wentylacyjnych.
  5. W praktyce zawodowej stosuje i wprowadza nowe, innowacyjne technologie przyjazne środowisku.
  6. Ma podstawy do dalszej praktyki zawodowej umożliwiającej zdobycie uprawnień budowlanych w zakresie instalacji i sieci sanitarnych.
  7. Rozumie konieczność podnoszenia swoich kompetencji oraz dalszego kształcenia się.
  8. Jest przygotowany do kontynuowania edukacji na kolejnych poziomach kształcenia, które rozwiną jego umiejętności i otworzą kolejną ścieżkę kariery zawodowej (np. zdobycie uprawnień projektowych i wykonawczych).

Przyszłość i możliwości zatrudnienia

Absolwent tego kierunku będzie mógł podejmować pracę w biurach projektowych i przedsiębiorstwach wykonawczych zajmujących się instalacjami wyposażenia technicznego budynków, zaopatrzeniem w wodę i oczyszczaniem ścieków, ochroną atmosfery  oraz w urzędach administracji samorządowej i państwowej jako specjaliści.

Dodatkowe informacje:

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie