
Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Status zabezpieczeń COVID-19
więcej informacjiAktualny poziom zagrożenia COVID-19 w Politechnice Śląskiej:
0Liczba jednostek i obiektów o wyższym poziomie zagrożenia:
0Aktualny poziom zagrożenia COVID-19 w obszarze "Dydaktyka":
0Aktualności
Pokaż wszystkie
Seminarium wyjazdowe specjalności PUE
Studenci VI semestru I stopnia kierunku Elektrotechnika, specjalności PUE (Przetwarzanie i Użytkowanie Energii Elektrycznej), oraz pracownicy Katedry KENER, w dniach 12-13 czerwca pojechali na seminarium wyjazdowe do Lachowic. W seminarium wzięło udział 20 studentów oraz dwóch pracowników Katedry: prof. M. Stępień i dr M. Jeleń.

Relacja z Sympozjum Jubileuszowego KENER – 5-6 czerwca 2023 r., Wydział Elektryczny PŚ
Historia Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej obejmuje wiele zmian i reorganizacji jego struktury wewnętrznej. Z punktu widzenia Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki (KENER) najistotniejsza zmiana miała miejsce w 1973 roku. Wówczas w ramach Instytutu Podstawowych Problemów Elektrotechniki i Energoelektroniki powstał Zakład Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki, przekształcony później w obecną Katedrę, które jako jednostki organizacyjne Wydziału Elektrycznego pozostawały jednolite aż do dziś.

Spotkanie Kick-off projektu SaveLife w Stambule
W dniach 23.04-25.04 pracownicy katedry KENER – prof. Mariusz Stępień oraz dr Michał Jeleń – przebywali w Stambule, gdzie wzięli udział w spotkaniu inauguracyjnym nowego projektu międzynarodowego „SaveLife” pt. “Reorganizing Basic/Advanced Life Support Training Through the Use of Innovative Digital Materials” w ramach Partnerstw Strategicznych Erasmus+. Na spotkaniu, oprócz gospodarzy - University of Health Sciences oraz koordynatora projektu - Yildiz Tekni̇k Üni̇versi̇tesi̇, obecni byli też uczestnicy projektu z pozostałych krajów partnerskich: Bułgarii, Grecji, Macedonii i Ukrainy. Spotkanie miało miejsce na terenie największego w Europe kompleksu szpitalnego Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi.

Wystąpienie dr. inż. Marcina Zygmanowskiego w firmie Nexteer Automotive
W dniu 16 marca 2023 w siedzibie Centrum Technicznego firmy Nexteer Automotive (Tychy), w ramach organizowanej konferencji technicznej, wystąpił pracownik Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki dr inż. Marcin Zygmanowski.


Seminarium naukowe w VŠB – Technická Univerzita Ostrava
W dniu 14 listopada pracownicy Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Politechniki Śląskiej (dr hab. inż. Zbigniew Kaczmarczyk, prof. PŚ, dr hab. inż. Marcin Kasprzak, prof. PŚ, dr hab. inż. Mariusz Stępień, prof. PŚ, dr inż. Marcin Zygmanowski, dr inż. Grzegorz Jarek) uczestniczyli w seminarium naukowym zorganizowanym przez Katedrę Elektroniki na Wydziale Elektrycznym i Informatyki Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie (VŠB – Technická Univerzita Ostrava) w ramach projektu „Technique for Future 2.0“

Katedra KENER współorganizatorem RELABEMA Summer School w Estonii
W połowie września 2022 roku w Estonii odbyła się 10-dniowa intensywna szkoła letnia organizowana w ramach projektu RELABEMA. Szkoła dedykowana była studentom ośrodków partnerskich projektu i miała na celu realizację pilotażowych ćwiczeń laboratoryjnych opracowywanych w projekcie.


Wizyta studentów specjalności PUE w firmie TRUMPF Huettinger
Studenci semestru dyplomowego II stopnia kierunku Elektrotechnika naszej specjalności Przetwarzanie i Użytkowanie Energii Elektrycznej (PUE) oraz pracownicy Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki (KENER) w dniu 25 kwietnia odbyli wizytę w firmie TRUMPF Huettinger.

Paweł Lasek doktorem nauk technicznych
W dniu 28 marca 2022 roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Pawła Laska zatytułowanej „Analysis and examination of selected methods of pulsed-field magnetization of high-temperature superconductors”.

Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla dr. hab. inż. Mariusza Stępnia
19. lutego, podczas uroczystej gali z okazji Dnia Nauki Polskiej, ogłoszona została lista laureatów nagrody Ministra Nauki i Edukacji.


Seminarium dyplomowe PUE w Jakuszycach
Kontynuując ponad 30-letnią tradycję Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki, w dniach 4-6 stycznia 2022 roku odbyło się wyjazdowe seminarium naukowe studentów semestru dyplomowego specjalności Przetwarzanie i Użytkowanie Energii Elektrycznej.

Spotkanie projektu RELABEMA i sieci CUCEE w Niemczech
W dniach 24-27.10.2021 r. w Giessen w Niemczech odbyło się spotkanie projektowe projektu edukacyjnego RELABEMA (tzw. management meeting) realizowanego w ramach Erasmus+ oraz spotkanie koordynatorów sieci CUCEE. Gospodarzem tych spotkań był partner niemiecki Technische Hochschule Mittelhessen (THM), a ze strony naszej Katedry uczestniczyli w nich prof. Mariusz Stępień i dr Krystian Frania.

Wielkie Wyzwanie - Energia!
Konkurs Wielkie Wyzwanie: Energia, zorganizowany przez NCBiR, miał za zadanie: opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Była to pierwsza polska edycja tego konkursu, który toczył się w latach 2019-2021.

Wyjazd studentów na warsztaty Erasmus+ do Turcji
Studenci kierunku Energetyka, realizujący zajęcia w KENER, uczestniczyli w okresie 15-25 września w międzynarodowych warsztatach edukacyjnych „Clean Energy Better Future” w Turcji, zrealizowanych w ramach projektu Erasmus+.

Absolwent Studiów Zintegrowanych na Wydziale Elektrycznym odebrał podwójny dyplom
W dniu 7 października 2021 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej miała miejsce dość nietypowa uroczystość. W tym dniu Wydział odwiedziło dwóch profesorów ze współpracującej z Wydziałem Elektrycznym niemieckiej uczelni Technische Hochschule Mittelhessen (THM) – prof. Marius Klytta oraz prof. Rafael Greszczynski. Jednym z głównych celów wizyty profesorów było wręczenie dyplomu ukończenia studiów inżynierskich THM w ramach Studiów Zintegrowanych absolwentowi Wydziału Elektrycznego naszej uczelni Panu Mateuszowi Krawczykowi.

Zwycięstwo absolwenta PUE w konkursie SEP
W dniu 22 grudnia 2020 odbył się finał 52 Konkursu na najlepszą pracę dyplomową z elektryki obronioną w 2020 roku. Z dużą radością przyjmujemy fakt, że najwyżej została oceniona praca dyplomowa absolwenta specjalności PUE, pana mgra inż. Jakuba Stefanika, zatytułowana Projekt przekształtnika trójpoziomowego ANPC, której promotorem był dr inż. Marcin Zygmanowski.
Więcej aktualności Mniej aktualności
Osiągnięcia naukowców
Pokaż wszystkie

Więcej aktualności Mniej aktualności
Sukcesy studentów
Pokaż wszystkie

Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.