Start - Aktualnosci
Katedra KENER współorganizatorem Międzyuczelnianych Warsztatów Studenckich SustECon
W dniach 27-29.05.2024 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej oraz w Ośrodku Wypoczynkowym „Globus” w Ustroniu odbyły się Międzyuczelniane Warsztaty Studenckie SustECon – Sustainable Energy Conversion. W warsztatach współorganizowanych przez Katedrę Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki wspólnie z Instytutem Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH wzięło udział prawie 40 studentów z trzech uczelni. Trzydniowe wydarzenie miało na celu wymianę doświadczeń w zakresie aktywności studenckich kół naukowych oraz pogłębienie wiedzy studentów na temat wysokoczęstotliwościowego przekształcania energii elektrycznej.
Inicjatorami wydarzenia byli prof. Jacek Rąbkowski z Politechniki Warszawskiej i prof. Mariusz Stępień z Politechniki Śląskiej. Program Warsztatów obejmował kilka różnych części poświęconych ogólnie zrównoważonemu przekształcaniu energii. Część wykładowa obejmowała dwa wykłady specjalistyczne. Pierwszy, obejmujący wybrane zagadnienia przekształcania wysokoczęstotliwościowego, przedstawił prof. Marcin Kasprzak. Drugi wykład, przedstawiony przez prof. Jacka Rąbkowskiego, poświęcony był trendom w rozwoju technologii półprzewodnikowych w zastosowaniach energoelektronicznych. Część wykładową uzupełniła przedstawiona przez prof. Zbigniewa Kaczmarczyka – Kierownika Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki prezentacja prac badawczych prowadzonych w Katedrze oraz zwiedzanie laboratoriów Katedry, gdzie oprócz prezentacji samej bazy laboratoryjnej miały miejsce pokazy funkcjonowania i zastosowań przekształtników wysokiej częstotliwości. Studenci zwiedzili laboratoria energoelektroniki, przekształtników, robotów mobilnych, nadprzewodnictwa i napędu elektrycznego. Trzecim elementem, poświęconym zagadnieniu wiodącemu Warsztatów, była sesja przemysłowa, podczas której portfolio firmy Rockwell Automation oraz wybrane rozwiązania związane z przekształcaniem energii zaprezentował dr Wojciech Jurczak. Część ta obejmowała również informację o stażach jakie firma oferuje studentom.
Ważnym elementem Warsztatów były prezentacje aktywności studenckiej, realizowanej poprzez działalność w Kołach Naukowych. W czasie sesji poświęconej temu zagadnieniu swoje osiągnięcia zaprezentowało sześć kół naukowych – po dwa z każdej uczelni. Studenci Politechniki Warszawskiej zaprezentowali projekty Koła Naukowego Energoelektroników, w ramach którego opracowują dwukierunkowy przekształtnik do zastosowań w układach energetyki odnawialnej oraz projekty koła PEPA zajmującego się zastosowaniami energoelektroniki w technologiach plazmowych. Studenci zaprezentowali projekty, mające na celu opracowanie generatora plazmowego wraz z odbiornikiem. Studenci AGH zaprezentowali osiągnięcia międzywydziałowego Koła Naukowego Solar Boat, w ramach którego opracowywane są dwa różnego rodzaju statki wodne, w tym jeden z napędem solarnym. Drugie zaprezentowane koło naukowe AGH, o przyjaznej nazwie proMOTOR, prowadzi działalność w zakresie modelowania i testowania silników elektrycznych. Studenci przedstawili zamodelowany i skonstruowany silnik o nietypowej konstrukcji obwodu magnetycznego. Koła naukowe Politechniki Śląskiej reprezentowane były również przez dwa zespoły. Pierwszy to koło Dipol zajmujące się systemami komunikacyjnymi, w tym łącznością satelitarną. Przedstawiciel koła przedstawił zrealizowane działania oraz plany, w tym dotyczące współpracy z innymi kołami naszej uczelni. Prezentacje drugiego koła – Koła Energoelektroników miały miejsce podczas zwiedzania laboratoriów Katedry i poświęcone były opracowanemu ostatnio silnikowi fotowoltaicznemu z pionową osią obrotu.
Ostatnią istotną, merytoryczną częścią warsztatów były prezentacje projektów dydaktycznych realizowanych na naszej uczelni w formule partnerstw strategicznych Erasmus+. Studenci zostali zapoznani przede wszystkim z rezultatami projektu REMAKER (Retraining of fossil fuel mining area workforce for modern industry), który jest zbieżny z tematyką Warsztatów. Projekt jest realizowany we współpracy z trzema uczelniami zagranicznymi: TalTech (Estonia), THM (Niemcy) i UWB (Czechy), a w jego ramach opracowywane są materiały dydaktyczne dla studentów w zakresie energoelektroniki, automatyki przemysłowej, robotyki i napędu elektrycznego. Prezentację na temat szczegółów projektu przedstawił studentom koordynator projektu, prof. Anton Rassolkin, który uczestniczył w Warsztatach w formie sesji zdalnej. Drugim projektem zaprezentowanym podczas tej części Warsztatów był projekt DigiVET, który jest koordynowany przez Politechnikę Śląską, a jego rezultaty są kierowane do uczniów średnich szkół technicznych.
Niewielki, ale istotny fragment Warsztatów poświęcony został aktywności studentów w organizacjach studenckich i branżowych. Głównym celem tej części było przedstawienie działalności międzynarodowej organizacji branżowej IEEE, w szczególności w zakresie korzyści jakie może ona przynieść studentom. Przedstawiono strukturę Polskiej Sekcji IEEE oraz dwóch Oddziałów najbliższych tematyce Warsztatów, tj. połączonego oddziału Power Electronics/Industrial Electronics PEL-35/IE-13 oraz Oddziału Magnetics MAG-33.
Uzupełnieniem części merytorycznej Warsztatów była część rekreacyjna i integracyjna. Pierwszą aktywnością w tej części była wizyta studentów w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Większość studentów miała po raz pierwszy w życiu doświadczyć wizyty w tego typu obiekcie poprzemysłowym oraz zwiedzać zabytki techniki zlokalizowane na głębokości 320 m. Druga wizyta rekreacyjna miała miejsce w Zameczku Prezydenckim w Wiśle. Uzupełnieniem samej wizyty był trekking w Beskidzie Śląskim zorganizowany przez dr Aleksandra Bodorę. Był też czas na ognisko i nieformalną integrację w otoczeniu beskidzkich krajobrazów.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty, a firma Rockwell Automation zostawiła na pamiątkę uczestnikom przydatne o tej porze roku koce piknikowe. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy wyrażali nadzieję powtórzenia wydarzenia w tej formie w przyszłości. Warsztaty były współfinansowane ze środków przeznaczonych na koła naukowe (wszystkich uczelni partnerskich) oraz środków na upowszechnianie rezultatów projektu Erasmus+ REMAKER (2021-1-EE01-KA220-HED-000029688).
Aktualności
Pokaż wszystkieWięcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.