Start - Aktualnosci
Warsztaty dla młodych konstruktorów programistów w KENER
W ubiegłym tygodniu naszą Katedrę odwiedziło prawie 100 uczniów z 4 różnych szkół podstawowych z regionu, którzy podczas zajęć warsztatowych, zorganizowanych w ramach inicjatywy Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, doskonalili swoje umiejętności w zakresie programowania i konstruowania systemów elektrotechnicznych.
Przez cztery kolejne dni, od 18 do 21 listopada 2024, w cieniu ważnych wydarzeń odbywających się na Politechnice Śląskiej, takich jak konferencja IDUB oraz posiedzenie KRASP, Wydział Elektryczny gościł uczniów czterech szkół podstawowych. Odwiedzili nas uczniowie klas 5–7 z następujących szkół (każda ze szkół gościła na Wydziale innego dnia): Szkoły Podstawowej nr 12 im. Mikołaja Kopernika (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2) z Gliwic, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Skarbów Ziemi Górnośląskiej (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1) z Rudy Śląskiej, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jarosława Dąbrowskiego z Pyskowic oraz Szkoły Podstawowej nr 12 im. Józefa Janika z Mikołowa.
Celem wizyty był udział w zajęciach warsztatowych w zakresie programowania w języku scratch – uczniowie konstruowali system sterowania oświetleniem ulicznym (prowadzący dr Grzegorz Jarek), programowania i sterowania robotów mobilnych (prowadzący dr Krystian Frania) oraz konstruowania różnego rodzaju układów lewitacyjnych, w tym układów nadprzewodnikowych chłodzonych ciekłym azotem (prowadzący dr Paweł Lasek oraz prof. Mariusz Stępień). Zajęcia odbywały się w małych, 10-15 osobowych grupach, dając uczniom możliwość samodzielnej pracy oraz dobrej interakcji z prowadzącym. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w zajęciach wprowadzających o charakterze wykładowym, podczas których prof. Mariusz Stępień przybliżył im strukturę Politechniki Śląskiej oraz Wydziału Elektrycznego oraz przedstawił najistotniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem pracy z urządzeniami elektrycznymi. Każdego dnia zajęcia trwały od około godziny 8:30 do 12:00 i kończyły się obiadem, rozdaniem pamiątkowych certyfikatów oraz wspólnym zdjęciem.
Uczestnicy warsztatów bardzo entuzjastycznie i z dużą otwartością podeszli do zajęć. Zajęciom towarzyszyły dyskusje, liczne pytania, ale także skupienie i samodzielna praca skutkująca działającym na koniec zajęć urządzeniem lub systemem. Były też sytuacje zabawne i rozśmieszające grupę, w szczególności podczas przeprowadzania eksperymentów kriogenicznych związanych z nadprzewodnictwem. O bardzo pozytywnym odbiorze warsztatów przez uczestników świadczą publikacje w mediach społecznościowych i na stronach własnych szkół, jakie pojawiły się po wizycie w naszych laboratoriach. Można je znaleźć np. na stronach szkół z Gliwic (http://zsp2.gliwice.pl/index.php/warsztaty-2/) i Rudy Śląskiej (https://zs-p1.szkolnastrona.pl/sp5/art,2254,w-naukowym-klimacie), oraz profilu Facebook (https://www.facebook.com/profile.php?id=100057240266973) szkoły z Pyskowic. Mamy nadzieję, że wśród odwiedzających uczniów byli przyszli studenci Wydziału Elektrycznego i naszej uczelni.
Aktualności
Pokaż wszystkieWięcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.