A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 29.05.2012

Biznes dla uczelni, uczelnie dla biznesu

Spotkanie „Biznes dla uczelni, uczelnie dla biznesu” odbyło się w Warszawie 17 maja. Przy symbolicznym okrągłym stole zasiedli nowo wybrani rektorzy najlepszych polskich uczelni oraz menedżerowie największych, średnich oraz mniejszych przedsiębiorstw. Przedstawiciele szkół wyższych i biznesu mieli szansę wymienić się poglądami, poznać wzajemne oczekiwania i wspólnie przedstawić propozycje skutecznych działań. Debatę zwieńczyło przyjęcie deklaracji o współpracy uczelni i biznesu.
 
Rektorzy-elekci najlepszych polskich uczelni oraz szefowie i menedżerowie największych polskich przedsiębiorstw zasiedli przy symbolicznym okrągłym stole w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Spotkanie „Biznes dla uczelni, uczelnie dla biznesu” odbyło się z inicjatywy prof. Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Ponad 80 uczestników debaty, rozważało jak uczelnie i pracodawcy mogą wspólnie działać na rzecz jak najlepszego przygotowania absolwentów uczelni do współczesnych wyzwań wymagającego rynku pracy.
 
Poniżej zamieszczamy treść przyjętej deklaracji o współpracy uczelni i biznesu. Deklaracja, którą zebrani przyjęli przez aklamację, ma charakter otwarty. Przedstawiciele szkolnictwa wyższego oraz przedsiębiorstw mogą przesyłać zgłoszenia  poparcia dla wyrażonych postulatów.
 
„My, niżej podpisani, w imieniu reprezentowanych przez nas instytucji, organizacji , firm, środowisk gospodarczych, pozarządowych i państwowych, deklarujemy, że:
  • Przekazywanie studentom pełnej, rzetelnej i aktualnej wiedzy, służącej budowaniu horyzontów poznawczych i kulturowych, ale też optymalnemu przygotowaniu do pracy zawodowej jest misją uczelni i ich społecznym zobowiązaniem.
  • Wolność tworzenia programów Kształcenia, prowadzenia badań i budowania relacji z otoczeniem społecznym to filary autonomii uczelni, która służy rozwojowi nauki i jakości wyższego Kształcenia.
  • Świadomi, że wiedza we współczesnym świecie rozwijana jest również poza ośrodkami akademickimi, dołożymy starań, by studenci mieli dostęp do jej najnowszych osiągnięć, a uczelnie były miejscem spotkania i współpracy wszystkich partnerów społecznych, którzy do rozwoju wiedzy się przyczyniają.
  • Wiedza praktyczna oraz kształcenie umiejętności i kompetencji społecznych studentów stanowi dopełnienie wiedzy teoretycznej, przekazywanej w trakcie studiów – uzasadnione zaangażowanie wybitnych praktyków w proces Kształcenia powinno być najwyższą troską uczelni i jej partnerów z otoczenia gospodarczego.
  • Uznajemy prawo studentów do odbywania w trakcie nauki staży oraz praktyk zawodowych, odpowiadających profilowi kształcenia oraz potrzebom lokalnych i globalnych rynków pracy – dołożymy starań, by dzięki lepszej współpracy nauki i gospodarki studenci mogli z tego prawa w pełni korzystać”.
W imieniu uczestników spotkania podpisy pod deklaracją złożyli: prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Andrzej Klesyk, prezes PZU SA.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Finał ogólnopolskiego konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej" im. dr. inż. Andrzeja Malchera

Bogusława Słowak
2025-04-15 12:43:21
2025-04-16 10:21:56
15.04.2025
photo

Przedłużony termin wysyłania streszczeń na COPM2025

Bogusława Słowak
2025-04-15 11:13:00
2025-04-30 13:49:52
15.04.2025
photo

Dni Otwarte Wydziału w Katowicach 03.04.2025r.

Bogusława Słowak
2025-03-17 12:34:54
2025-04-02 19:43:38
17.03.2025
photo

Przełomowy artkuł dr inż. Błażeja Adamczyka odkrywa schemat kradzieży krypto walut na miliony dolarów!

Bogusława Słowak
2025-03-12 12:57:25
2025-03-12 13:03:06
12.03.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie