A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 04.12.2017

Naukowcy z Politechniki Śląskiej laureatami Śląskich Nagród Naukowych!

Aż sześć osób z Politechniki Śląskiej zdobyło Śląskie Nagrody Naukowe! Wyróżnienia wręczono laureatom w sobotę, 2 grudnia, podczas uroczystej gali w ramach  Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.
 
Śląska Nagroda Naukowa jest wyróżnieniem przyznawanym badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, mają szczególne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę i sztukę na arenie krajowej i międzynarodowej.

Laureatami Śląskich Nagród Naukowych zostali: prof. Aleksandra Kuzior z Wydziału Organizacji i Zarządzania, prof. Joanna Polańska z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki,  prof. Mieczysław Łapkowski z Wydziału Chemicznego,  dr inż. arch. Marek Rawecki z Wydziału Architektury, mgr inż. Anna Kiljan z Wydziału Mechanicznego Technologicznego, a także Jakub Fochtman – student Wydziału Architektury.
 
Śląską Nagrodę Naukową otrzymali również naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: prof. Michał Tendera, prof. Tomasz Szczepański, dr hab. n. med. Sebastian Grosicki; a także z Uniwersytetu Śląskiego: prof. Przemysław Marciniak, prof. Marian Paluch, prof. Jacek Jania, mgr Jan P. Matuszyński, mgr Małgorzata Myl, Jakub Radej.

Prof. Aleksandra Kuzior
Naukowo zajmuje się aksjologicznymi, etycznymi, społecznymi i ekologicznymi aspektami zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem zasad odpowiedzialności, sprawiedliwości generacyjnej, międzygeneracyjnej oraz zagadnieniami z zakresu etyki normatywnej i etyki stosowanej. Za swoją działalność naukowo-badawczą, organizacyjną i edukacyjną otrzymała wiele nagród Rektora Politechniki Śląskiej oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Prof. Mieczysław Łapkowski
Specjalność naukowa: chemia fizyczna i teoretyczna. Naukowo zajmuje się otrzymywaniem i badaniami fizykochemicznymi nowych materiałów polimerowych o właściwościach ambipolarnych do zastosowań w elektronice organicznej i optoelektronice. Laureat nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz Rektora Politechniki Śląskiej za dorobek naukowy, Polskiego Towarzystwa Chemicznego za najlepszą publikację w czasopiśmie „Wiadomości Chemiczne”. Oznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Politechniki Śląskiej, Medal Ministra Edukacji Narodowej.
 
Prof. Joanna Polańska
Profesor biocybernetyki i inżynierii biomedycznej, ekspert z zakresu inżynierii danych, autorka ponad 100 publikacji w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych. Od wielu lat prowadzi badania w  interdyscyplinarnych krajowych i międzynarodowych zespołach. Stosując metody modelowania matematycznego i uczenia maszynowego, opracowała wraz ze swoim zespołem szereg algorytmów wspierających diagnostykę i planowanie terapii w chorobach nowotworowych, w tym algorytmy do automatycznej analizy wyników badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.
 
Dr inż. arch. Marek Rawecki
Architekt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinach: urbanistyka i krajobraz kulturowy. Członek Międzynarodowej Grupy Ekspertów ds. Auschwitz-Birkenau (UNESCO). Jego polem badawczym jest dziedzictwo kulturowe w planowaniu przestrzennym, terytorialna stygmatyzacja. Pracuje w zakresie studiów urbanistyczno-konserwatorskich kompleksu Auschwitz-Birkenau i strefy wykluczenia
Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
 
Mgr inż. Anna Kiljan
Doktorantka i asystent w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Jej obszar badań naukowych to szkła metaliczne i nanokrystaliczne na osnowie magnezu do zastosowań biomedycznych (krótkookresowe implanty). Jest w trakcie szkolenia na Lidera Przemysłu 4.0 z programu Ministerstwa Rozwoju. Jest również stypendystką programu „Stypendium Wyszehradzkie”.
 
Jakub Fochtman
Student pierwszego roku studiów II stopnia na kierunku architektura. Interesuje się szeroko pojętym designem, a najlepiej czuje się w dziedzinie projektowania samochodów i z tą dziedziną chciałby związać przyszłość. Uczestniczy w wielu konkursach, warsztatach oraz wydarzeniach, jest laureatem konkursu Renault Passion for Design and Innovation, a także finalistą międzynarodowego konkursu organizowanrgo przez Young Architects Competitions przy współpracy z Lamborghini (2016 r.).

Gratulujemy!
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Finał ogólnopolskiego konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej" im. dr. inż. Andrzeja Malchera

Bogusława Słowak
2025-04-15 12:43:21
2025-04-16 10:21:56
15.04.2025
photo

Przedłużony termin wysyłania streszczeń na COPM2025

Bogusława Słowak
2025-04-15 11:13:00
2025-04-30 13:49:52
15.04.2025
photo

Dni Otwarte Wydziału w Katowicach 03.04.2025r.

Bogusława Słowak
2025-03-17 12:34:54
2025-04-02 19:43:38
17.03.2025
photo

Przełomowy artkuł dr inż. Błażeja Adamczyka odkrywa schemat kradzieży krypto walut na miliony dolarów!

Bogusława Słowak
2025-03-12 12:57:25
2025-03-12 13:03:06
12.03.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie