A A+ A++
photo
Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 05.07.2022 Aktualizacja: 05.07.2022

I miejsce i Nagroda Specjalna dla High Flyers na zawodach Droniada 2022!

Droniada od 2014 r. pokazuje możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki i lotnictwa. W konkursie biorą udział zespoły akademickie i Open, które w praktyce mogą zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami. Scenariusze zadań konkursowych oparte są o „życiowe” sytuacje, w których drony mogą stanowić realne wsparcie.

W tegorocznej edycji konkursu technologią bazową była teledetekcja wspierana przez uczenie maszynowe, w konkurencjach związanych z wiodącymi sektorami: inteligentnym rolnictwem, ochroną środowiska, budownictwem i zarządzaniem kryzysowym. W tym roku zawody odbyły się  w dniach 25.06-29.06 w Katowicach na lotnisku Muchowiec, a Politechnikę Śląską reprezentowało Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających High Flyers w składzie: Dawid Rudy, Marcel Król, Jakub Tomczak, Krzysztof Lewandowski, Paweł Piórkowski, Jacek Grzybowski, Szymon Nowacki, Jakub Zeifert, Paweł Wichary i Michał Ferenc. Tegoroczny konkurs zorganizowany został w formule multidyscyplinarnych zawodów.  Uczestnicy mieli do wyboru pięć konkurencji ukierunkowanych na praktyczny pokaz możliwości systemów autonomicznych (https://droniada.eu). Drużyna High Flyers zdobyła:

  • I miejsce – w konkurencji „Sztafeta”,
  • Nagrodę Specjalną Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

 

Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi High Flyers!

Konkurencja „Sztafeta” sprawdza umiejętności uczestników w prowadzeniu automatycznych, dronowych misji długodystansowych oraz pokazuje możliwości wsparcia przez drony akcji poszukiwawczo-ratowniczych i akcji gaśniczych, w których istotne jest wyznaczenie ścieżki ruchu dla ekip ratowniczych.

W tym roku Politechnika Śląska została współorganizatorem 9. Konkursu Technologicznego Droniada, podczas którego pracownicy poszczególnych wydziałów prezentowali osiągnięcia naukowe
i dydaktyczne w namiocie wystawowym. Studenci uczestniczyli nie tylko w zawodach, ale również brali udział w przygotowaniach poszczególnych konkurencji. Podziękowania składamy studentom:

  • Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki,
  • Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej,
  • Wydziału Organizacji i Zarządzania.

 

Członkowie Komitetu Organizacyjnego Droniada 2022: Dr hab. inż. Jarosław Kozuba, Prof. PŚ.;
Dr hab. inż. Roman Czyba, Prof. PŚ

 

Więcej o wydarzeniu w aktualnościach  POLSL

940.600.studenci.jpg (128 kB)

940.600.dron.jpg (84,57 kB)

droniada-42.940.2.jpg (266,26 kB)

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Sukces zespołu High Flyers na międzynarodowych zawodach SUAS 2025

Bogusława Słowak
2025-07-07 10:28:18
2025-07-07 10:56:00
07.07.2025
photo

Weź udział w IBM Innovation Project - Summer 2025

Wojciech Wojtowicz-Mryka
2025-07-07 09:52:08
2025-07-07 11:38:29
07.07.2025
photo

Zaproszenie do udziału w IBM Summer AI Education Initiative

Wojciech Wojtowicz-Mryka
2025-07-03 10:24:10
2025-07-03 10:24:56
03.07.2025
photo

Dr inż. Eryka Probierz laureatką Nagrody Głównej w XXII edycji konkursu o Nagrodę ABB!

Wojciech Wojtowicz-Mryka
2025-06-24 11:03:00
2025-06-24 11:59:48
24.06.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie