Start - Aktualności - Sukces studentów na Droniadzie 2022

Sukces studentów PŚ na Droniadzie 2022
Kolejny sukces studentów Politechniki Śląskiej z koła naukowego High Flyers! Na tegorocznej Droniadzie zajęli pierwsze miejsce w konkurencji Sztafeta oraz otrzymali nagrodę specjalną.
W środę 29 czerwca rozstrzygnięto Konkurs Technologiczny Droniada GZM 2022. W tegorocznej edycji udział wzięło 9 zespołów, które zmagały się w różnych konkurencjach. Zespół Politechniki Śląskiej zwyciężył w konkurencji Sztafeta, otrzymał także nagrodę specjalną Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
– Droniada to miejsce, gdzie spotykają się wszyscy miłośnicy i pasjonaci latania bezzałogowego, nie tylko studenci z kół naukowych, ale także firmy. Tutaj studenci prezentują swoje umiejętności i dzięki temu mogą nawiązać kontakt ze swoim potencjalnym pracodawcą. Mogą także wymienić się wiedzą i doświadczeniami ze studentami z innych uczelni, co także jest formą kształcenia – powiedział dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ.
Studenci PŚ z koła naukowego High Flyers wzięli udział w trzech konkurencjach: Demo Systemu, Sztafeta oraz Drzewo Życia. W konkurencji Sztafeta zdobyli pierwsze miejsce. Zadaniem uczestników było tutaj wyznaczenie ścieżki ruchu dla ekip ratowniczych. – Ta konkurencja była dosyć wymagająca ze względu na to, że lot odbywał się już poza zasięgiem wzroku. Scenariusz przewidywał trudne warunki pogodowe, takie jak mgła, w której zgubiła się grupa ludzi i trzeba im pomoc dotrzeć do celu. W związku z tym z drona zrzucane są tzw. bikony – małe kapsułki z diodami świetlnymi. (…) Te impulsy świetlne wskazują kierunek dalszego poruszania się – wyjaśniał dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ.

W tej konkurencji zespół Politechniki Śląskiej okazał się najlepszy. – Do zawodów przygotowujemy się przez cały rok. Udział w Droniadzie to dla nas szansa na rozwój, obserwujemy, co robią inne koła naukowe, rozmawiamy, inspirujemy się nawzajem. Możemy tutaj spotkać się z firmami, które zajmują się dronami, nawiązać z nimi współpracę i być może w przyszłości dostać pracę – mówił Marcel Król z koła naukowego High Flyers.
Politechnika Śląska w technologiach dronowych ma ogromne, wieloletnie doświadczenie, podkreślał obecny na imprezie prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ. – Ta technologia intensywnie się rozwija. I w zasadzie weszła do naszego codziennego życia. (…) Drony mogą być wykorzystywane w szeroko rozumianym społeczeństwie. Mogą zrzucać szczepionki, które zwalczają wściekliznę wśród lisów. Można je wykorzystać w akcji ratowniczej. Możliwości zastosowania dronów jest bardzo wiele. (…) Jest to nowoczesna, tania, dynamicznie rozwijająca się technologia. Na pewno warto w nią inwestować – powiedział prorektor Tomasz Trawiński.
– Wykorzystanie naszych dronów prezentowaliśmy już na targach Intarg. W ubiegłym roku był to dron do diagnostyki konstrukcji mostowych natomiast, w tym roku dron do dystrybuowania szczepionki przeciwko wściekliźnie wśród lisów – dodał dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ.
Tegoroczna Droniada odbyła się już po raz 9. Głównym organizatorem imprezy jest Fundacja Instytut Mikromakro. Współorganizatorem jest Politechnika Śląska. Konkurs organizowany jest w formule multidyscyplinarnych zawodów, który pokazuje możliwości w zakresie technologii Przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, teleinformatyki i systemów analizy informacji. Mogą w nim brać udział zespoły akademickie, zespoły open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa.

– Droniada ma na celu pokazanie umiejętności programowania misji i łączenia kompetencji programistycznych z możliwościami latających robotów, a także pracy zespołowej – mówił Sławomir Kosieliński, prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro.
W tym roku impreza odbyła się na katowickim lotnisku Muchowiec i trwała od 25 do 29 czerwca. Uczestnicy mieli do wyboru pięć konkurencji. Pierwsza – Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego – była obowiązkowa dla wszystkich. Polegała na zaprezentowaniu krótkiego filmu przedstawiającego zespół i jego pomysł na start w konkursie.
Druga konkurencja – Sztafeta – pokazywała możliwości wsparcia przez drony akcji poszukiwawczo-ratowniczych i akcji gaśniczych.
Trzecia konkurencja – Drzewo Życia – sprawdzała umiejętności uczestników w zakresie teledetekcji z wykorzystaniem uczenia maszynowego i systemów automatycznego wyboru. Prezentowała możliwości wykorzystania dronów w rolnictwie.
Kolejna konkurencja – Intruz – polegała na wykryciu nieupoważnionej osoby na lotnisku i śledzeniu jej aż do granic obszaru lotniska.
Ostatnia konkurencja – Budowa – sprawdzała umiejętności uczestników w zakresie fotogrametrii i teledetekcji z wykorzystaniem uczenia maszynowego w symulowanych warunkach placu budowy hali magazynowej.

Finał konkursu odbył się 29 czerwca 2022 roku. Najlepsze zespoły otrzymały nagrody pieniężne. W tym roku pula nagród wynosiła 50 tys. złotych. Zespół Politechniki Śląskiej w sumie otrzymał 9 tysięcy.
Podczas finału na lotnisku odbył się także pokaz akcji poszukiwawczo-ratowniczej z wykorzystaniem dronów oraz pokaz transportu medycznego dronem do osoby poszkodowanej.
W tym roku Politechnika Śląska została współorganizatorem 9. Konkursu Technologicznego Droniada, podczas którego pracownicy poszczególnych wydziałów prezentowali osiągnięcia naukowe i dydaktyczne w namiocie wystawowym.
Studenci uczestniczyli nie tylko w zawodach, ale również brali udział w przygotowaniach poszczególnych konkurencji. Podziękowania składamy studentom:
- Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki,
- Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej,
- Wydziału Organizacji i Zarządzania.
Członkowie Komitetu Organizacyjnego Droniada 2022: dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ; dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ.
