A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 21.06.2017

Film firmy Microsoft o wykorzystaniu chmury obliczeniowej Azure w badaniach prowadzonych przez naszych naukowców w ramach grantu realizowanego we współpracy z Microsoft Research w Stanach Zjednoczonych

Realizowany we współpracy z Microsoft Research w Stanach Zjednoczonych projekt badawczy naukowców z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej, dotyczący prowadzenia zaawansowanej, ukierunkowanej na spersonalizowane leczenie chorób nowotworowych analizy danych białkowych w chmurze obliczeniowej, został wyróżniony przez firmę Microsoft jako przykład doskonałej współpracy pomiędzy światem nauki a sektorem komercyjnym. Firma Microsoft postanowiła nagrać film o tym przedsięwzięciu. Film ten został opublikowany na stronach Microsoft Research pod adresem: https://www.microsoft.com/en-us/research/video/azure4research-helps-polish-university-accelerate-biomedical-analysis-59-times/

Projekt prowadzony przez dr hab. inż. Dariusza Mrozka z Instytutu Informatyki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki znalazł się wśród 45 projektów z całego świata nagrodzonych w prestiżowym konkursie Microsoft Azure for Research.

Aby dogłębnie poznać i zrozumieć biologiczną naturę chorób nowotworowych, należy nie tylko analizować zmiany na poziomie genetycznym zachodzące w komórkach rakowych, ale również produkty ekspresji genów, czyli białka. – mówi współpracownik w projekcie, dr inż. Roman Jaksik z Instytutu Automatyki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Analiza danych białkowych pomaga lepiej zrozumieć działanie procesów komórkowych i jest kluczem do efektywnej diagnostyki medycznej, produkcji nowych leków i leczenia pacjentów. – dodaje inny współpracownik w projekcie, dr inż. Krzysztof Psiuk-Maksymowicz z Instytutu Automatyki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Analiza szerokiego spektrum danych białkowych wymaga wydajnych zasobów obliczeniowych. Rzeczywiście, badania molekularne próbek biologicznych pobranych od pacjentów dostarczają terabajtów danych do analizy. Laboratoria i szpitale zwykle nie posiadają odpowiednich zasobów komputerowych, aby przetwarzać i analizować tego typu dane w szybkim tempie. Stanowi to poważne wyzwanie, które często staje się głównym wąskim gardłem w całym procesie odkrywania przyczyn powstawania poważnych chorób. Zdecydowaliśmy się zwrócić się do firmy Microsoft o możliwość wykorzystania jej platformy chmury obliczeniowej Azure, aby rozwiązać ten problem. – mówi kierownik projektu dr hab. inż. Dariusz Mrozek.

Obliczenia związane z analizą danych biologicznych, które zwykle trwały kilka dni, możemy teraz przeprowadzić w czasie krótszym niż 2 godziny. Nietrudno przewidzieć, że przy obecnej dynamice przyrostu danych, czas potrzebny na analizę danych biologicznych będzie się wydłużał. – Nasza grupa tworzy zaawansowane, inteligentne i wydajne rozwiązania algorytmiczne, wykorzystujące zasoby chmury Azure, które wychodzą naprzeciw bieżącym potrzebom w zakresie przetwarzania i analizy danych biomedycznych – zapewnia dr inż. Bożena Małysiak-Mrozek, współkoordynator tego nowatorskiego w skali światowej projektu. – Nieograniczone zasoby chmury obliczeniowej pozwolą zniwelować rosnący napływ danych i kontrolować czas prowadzenia analiz. Chmura daje nam możliwość lepszego zrozumienia działania białek i procesów komórkowych, w których białka uczestniczą, co ostatecznie przybliża nas do tworzenia nowych, spersonalizowanych terapii dla poważnych chorób cywilizacyjnych.

 

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Finał ogólnopolskiego konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej" im. dr. inż. Andrzeja Malchera

Bogusława Słowak
2025-04-15 12:43:21
2025-04-16 10:21:56
15.04.2025
photo

Przedłużony termin wysyłania streszczeń na COPM2025

Bogusława Słowak
2025-04-15 11:13:00
2025-04-30 13:49:52
15.04.2025
photo

Dni Otwarte Wydziału w Katowicach 03.04.2025r.

Bogusława Słowak
2025-03-17 12:34:54
2025-04-02 19:43:38
17.03.2025
photo

Przełomowy artkuł dr inż. Błażeja Adamczyka odkrywa schemat kradzieży krypto walut na miliony dolarów!

Bogusława Słowak
2025-03-12 12:57:25
2025-03-12 13:03:06
12.03.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie