A A+ A++
Laboratoria

Laboratoria

Laboratorium Obrazowania Astronomicznego (711)

Laboratorium obejmuje lokalne oraz zdalne obserwatoria astronomiczne specjalizujące się w pomiarach jasności obiektów niebieskich oraz automatyzacji procesów pozyskiwania i przetwarzania danych astronomicznych. Laboratorium prowadzi indywidualną stronę internetową pod adresem www.suto.aei.polsl.pl.

Laboratorium Elektroniki Samochodowej (719)

Laboratorium to wykorzystywane jest w ramach przedmiotu obieralnego Elektronika Samochodowa dla kierunków Elektronika i Telekomunikacja oraz Teleinformatyka. Jego wyposażenie służy do demonstracji zasady działania elektronicznego układu sterowania pracą silnika spalinowego oraz podstawowych czujników mających zastosowanie w technice motoryzacyjnej.

Laboratorium Elementów Elektronicznych (616)

Jest to pierwsze laboratorium, w którym studenci zapoznają się praktycznie z podstawowymi elementami elektronicznymi oraz elementarnymi układami analogowymi. Służy ono potrzebom wszystkich kierunków na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. W ramach dostępnych tam stanowisk laboratoryjnych badane są diody półprzewodnikowe, tranzystory bipolarne i unipolarne, przyrządy optoelektroniczne, tranzystorowy wzmacniacz oporowy, wzmacniacze różnicowe, parametry wzmacniaczy operacyjnych oraz podstawowe układy liniowe na wzmacniaczach operacyjnych.

Laboratorium Miernictwa Elektronicznego (724)

W ramach tego laboratorium studenci poznają zaawansowane elektroniczne przyrządy pomiarowe i metody pomiarowe. Zajęcia odbywają się na 6 semestrze studiów inżynierskich na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. W zależności od potrzeb zasoby laboratorium są również wykorzystywane przez dyplomantów i w pracach badawczych.

Laboratorium Optoelektroniki (724)

Laboratorium to wykorzystywane jest w ramach przedmiotu Optoelektronika dla kierunku Elektronika i Telekomunikacja na studiach 1. stopnia. Studenci nabywają w nim umiejętności związanych z analizą widma źródeł światła, stosowaniem elementów optoelektronicznych, prowadzeniem pomiarów wielkości fotometrycznych i radiometrycznych oraz analizą obrazów termowizyjnych.

Laboratorium Podstaw Miernictwa (616)

W laboratorium tym studenci zapoznają się z podstawami obsługi oscyloskopu analogowego, zasadami pomiaru napięcia i prądu stałego i zmiennego (wartość szczytowa, średnia i skuteczna, ocena wpływu kształtu, amplitudy i częstotliwości sygnału na wynik pomiaru) oraz uczą się zasad dokumentowania i opracowywania wyników pomiarów. Zajęcia odbywają się na 2 semestrze studiów inżynierskich na kierunku Elektronika i Telekomunikacja.

Laboratorium Projektowania Układów Analogowych (619a)

W laboratorium prowadzone są następujące zajęcia: Projektowanie Układów Analogowych na studiach 1. stopnia dla kierunku Elektronika i Telekomunikacja, Projektowanie Układów Elektronicznych na studiach 2. stopnia dla kierunku EiT na specjalności Aparatura Elektroniczna oraz Analog Circuit Design dla Makrokierunku w j. angielskim. W ramach zajęć w tym laboratorium studenci badają zarówno układy zmontowane w postaci stanowisk laboratoryjnych jak i układy zaprojektowane i zmontowane przez nich.

Laboratorium Radioelektroniki (717)

Celem laboratorium jest przedstawienie budowy, zasady działania oraz metod pomiarów nadawczych i odbiorczych urządzeń radiowych. W programie laboratorium badane są: układy przemiany częstotliwości, wybrane układy bierne techniki radiowej, wzmacniacze mocy w.cz. oraz wybrane kompletne  urządzenia nadawcze i odbiorcze. Badania urządzeń nadawczych i odbiorczych realizowane są zgodnie z obowiązującym normami PN-EN.

Laboratorium Systemów Łączności Bezprzewodowej (717)

Na wyposażeniu laboratorium znajdują się moduły radiowe (Bluetooth, Wi-Fi itp.), moduły SDR oraz komputery wyposażone w dedykowane karty graficzne i specjalistyczne oprogramowanie  umożliwiające programowanie kart graficznych, modelowanie  współczesnych systemów radiowych oraz projektowanie i weryfikację obwodów drukowanych zaawansowanych układów elektronicznych. W ramach laboratorium prowadzone są następujące przedmioty: Printed Circuit Board Design, Bezprzewodowe sieci lokalne, Radio definiowane programowo, Procesory graficzne oraz System Bluetooth.

Laboratorium Techniki Antenowej i Mikrofalowej (717)

Laboratorium umożliwia pomiar obwodowych i polowych parametrów charakteryzujących układy i systemy w.cz. W jego ramach prowadzone są następujące przedmioty: Laboratorium i projekt układów w.cz., Modulacja i transmisja sygnałów, (laboratorium), Współczesne systemy radiokomunikacyjne (laboratorium i projekt) oraz Anteny i propagacja EM (projekt).

Laboratorium Techniki Światłowodowej (724/705)

Laboratorium wykorzystywane jest w ramach przedmiotów Technika Światłowodowa dla kierunku Teleinformatyka (1. st.), Technika Światłowodowa dla kierunku Elektronika i Telekomunikacja -specjalność Telekomunikacja (2. st.), Technika Światłowodowa dla kierunku Elektronika i Telekomunikacja (1. st. – jako przedmiot obieralny). W ramach laboratorium studenci zdobywają umiejętności w zakresie wyznaczania podstawowych parametrów światłowodów, złączy światłowodowych oraz elementów optoelektronicznych zastosowanych w prostym systemie łączności światłowodowej.

Laboratorium Układów Mocy (737)

Laboratorium przeznaczone jest dla studentów studiów 2. stopnia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja – specjalność Aparatura Elektroniczna. W ramach ćwiczeń studenci badają własności jednofazowego falownika napięcia przeznaczonego do pracy w systemach UPS (modulacja, przebiegi prądów i napięć, wykorzystanie sieci impedancyjnych, pomiar charakterystyk częstotliwościowych obwodu sterowania). Zapoznają się również z demonstracją falownika trójfazowego.

Laboratorium Podstaw Elektrotechniki (sala 804)

Na zajęciach prowadzonych w laboratorium studenci mogą zapoznać się praktycznie z najważniejszymi prawami obwodów elektrycznych, stanowiącymi niezbędną podstawę do zrozumienia i studiowania elektroniki. Zaplecze sprzętowe daje możliwość badania obwodów prądu stałego i przemiennego.
Laboratorium posiada 6 stanowisk wyposażonych w oscyloskopy, generatory funkcyjne, multimetry cyfrowe, częstościomierze i regulowane zasilacze.
Prowadzone przedmioty:
Podstawy Elektrotechniki I i II dla kierunku Elektronika i Telekomunikacja na studiach stacjonarnych i zaocznych,
Circuit Theory dla Makrokierunku.

Laboratorium Przetwarzania Sygnałów (sala 822)

W laboratorium prowadzone są zajęcia zapoznające studentów z podstawowymi problemami przetwarzania sygnałów. Wyposażone jest ono w stanowiska do przeprowadzenia modulacji i demodulacji amplitudy (AM, AM-SC), próbkowania sygnałów i modulacji amplitudy impulsów, a także analizy widma. Laboratorium wykorzystywane jest również przez dyplomantów i koła naukowe.
Posiada 6 stanowisk wyposażonych w oscyloskopy cyfrowe i dwukanałowe cyfrowe generatory funkcyjne.
Prowadzone przedmioty:
Przetwarzanie Sygnałów Analogowych i Cyfrowych dla kierunku Teleinformatyki,
Fundamentals of Signal Processing dla Makrokierunku.

Laboratorium komputerowe (sala 825)

Jest to uniwersalne laboratorium wyposażone w 16 komputerów. W razie potrzeb stanowiska uzupełniane są o oscyloskopy cyfrowe i generatory współpracujące ze środowiskiem LabView firmy National Instruments. W laboratorium prowadzone są zajęcia dla trzech kierunków: Elektroniki i Telekomunikacji, Teleinformatyki oraz Makrokierunku.
Prowadzone przedmioty:
– Podstawy Przetwarzania Sygnałów,
– Przetwarzanie Sygnałów Analogowych i Cyfrowych,
– Cyfrowe Przetwarzanie Sygnałów,
– Fundamentals of Signal Processing,
– System Level Modeling and Design,
– Programowanie mikrokontrolerów ARM serii STM32,
– Podstawy Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów (zaoczne),
– Podstawy Telekomunikacji, – Komputerowa Analiza Układów Elektronicznych,
– Sieci Komputerowe.

Pracownia obróbki termicznej CK-8

Pracownia wyposażona w trzykomorowy, przepływowy piec dyfuzyjny umożliwia wykonanie wysokotemperaturowych operacji takich jak: wygrzewanie podłoży, dyfuzja domieszek w krzem, utlenianie termiczne krzemu. Wysokotemperaturowe komory pieca wyposażone są w dozowniki gazów umożliwiające dynamiczne kształtowanie atmosfery obojętnej (N2) lub utleniającej (O2) w komorze pieca, co pozwala na wykonanie operacji ostatecznego formowania właściwości materiałów sensorycznych.

Pracownia próżniowa CK-10

Pracownia wyposażona w napylarki próżniowe umożliwiające formowanie w warunkach wysokiej próżni cienkich warstw metalicznych oraz sensorowych.

Pracownia obróbki chemicznej CK-17

Pracownia, wyposażona w dygestorium, komorę laminarną oraz instalację wody dejonizowanej (aparatura do redestylacji, dejonizator), umożliwia wykonanie podstawowych operacji (mycie, trawienie) związanych z przygotowaniem powierzchni podłoży ceramicznych i półprzewodnikowych do procesów technologicznych, takich jak domieszkowanie, nakładanie warstw sensorycznych lub zabezpieczających. Operacje mycia, trawienia, płukania wykonywane są w płuczkach ultradźwiękowych, łaźniach wodnych. Pracownia wyposażona w typowy osprzęt chemiczny: wagi analityczne, konduktometry, ph-metry, wiskozymetr, wirówki, armatura umożliwiająca preparatykę materiałów.

Ciemnia Fotochemiczna CK-18

Pracownia przystosowana do nakładania i naświetlania emulsji fotochemicznych wykorzystywanych do formowania warstw zabezpieczających na płytach PCB umożliwiających formowanie sieci ścieżek przewodzących. Pracownia dostosowana do prowadzenia procesów formowania elektrod struktur fotowoltaicznych poprzez selektywne nakładanie warstw metalicznych w procesie chemicznej metalizacji.

Laboratorium Pomiarowe Struktur Fotowoltaicznych CK-19

Pracownia wyposażona w symulator oświetlenia słonecznego i stanowisko do pomiaru charakterystyk prądowo napięciowych ogniw fotowoltaicznych. Zebrane dane umożliwiają programowe wyznaczenie podstawowych parametrów ogniw słonecznych w tym sprawności przetwarzania energii promieniowania słonecznego na użyteczną energię elektryczną. Pracownia wyposażona w stanowisko do pomiaru rezystancji powierzchniowej krzemu metodą sondy czteroostrzowej oraz mikroskop optyczny z komputerową rejestracją obrazu.

Pracownia struktur fotowoltaicznych oraz montażu elektronicznego CK-20

Pracownia ( z instalacją podciśnieniową i gazu obojętnego N2) umożliwiająca wykonanie podstawowych operacji związanych z formowaniem cienkich warstw szkliw (domieszkowych, pasywujących oraz sensorycznych) na różnorodnych podłożach (polerowany krzem, ceramika) metodą spin-coatingu (rozwirowywania). Pracownia jest wyposażona w komorowe piece dyfuzyjne, suszarki, programowalne wirówki, komorę laminarną, oczyszczalniki gazów. Pracownia wyposażona w programowalne stanowisko do pomiarów odpowiedzi gazowej testowych, rezystancyjnych struktur czujnikowych pracujących w otoczeniu gazów toksycznych lub wybuchowych. W pracowni znajdują się również stanowiska lutownicze do montażu elementów elektronicznych.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie