Start - Działalność naukowa - Zespoły badawcze






Zespoły badawcze
Zespół Układów Zasilających – ZUZ
Członkowie zespołu ZUZ
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Rymarski
Dr inż. Krzysztof Bernacki, adiunkt,
Mgr inż. Łukasz Dyga, doktorant.
Dr inż. Wojciech Oliwa, adiunkt,
Dr inż. Grzegorz Wieczorek, adiunkt.
Dr inż. Jacek Chęciński, adiunkt.
Działalność całego zespołu wpisuje się w priorytetowy obszar badawczy Politechniki Śląskiej - POB6 - ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka w zakresie wysokosprawnych systemów przetwarzania energii.
Zainteresowania naukowe zespołu ZUZ to:
- Systemy zasilające małej i średniej mocy.
- Dynamika układów zasilających.
- Modelowanie mało-sygnałowe układów zasilających.
- Sterowanie w układach zasilających.
- Metodyka projektowania układów zasilających.
- Systemy i metody pomiarowe w układach energoelektronicznych.
- Kompatybilność elektromagnetyczna układów zasilających.
- Analiza stosowania najnowszych technologii przełączników półprzewodnikowych w falownikach ze sprzężeniem zwrotnym.
- Inteligentne układy pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
- Zagadnienia gromadzenia i bilansowania energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.
- Pobór mocy przez systemy komputerowe w zależności ich oprogramowania.
Zespół w ramach działalności naukowej opublikował razem 42 wysoko punktowane publikacje w bazie WoS, 52 w bazie Scopus, posiada 26 przyznanych patentów oraz 2 aktualne zgłoszenia patentowe. Zespół brał lub bierze udział w 6 projektach badawczych, w tym niektórych o ponad milionowej wartości.
Współpraca zagraniczna zespołu ZUZ
Członkowie zespołu ZUZ współpracują od 2018 z prof. Pooya Davari z zespołu prof. F. Blaabjerga z Aalborg University, Department of Energy Technology, The Faculty of Engineering and Science Power Electronic Systems (Dania) w zakresie sterowania układami falowników. Ta współpraca będzie kontynuowana w zakresie wykorzystania tranzystorów WBG.
Członkowie zespołu pracują jako “Topic Editors” i “Guest Editors” przy wydaniach specjalnych czasopisma Applied Sciences MDPI ISSN: 2076-34172019, IF=2.679 (https://www.mdpi.com/journal/applsci/topic_editors).
Współpraca krajowa zespołu ZUZ
Członkowie zespołu współpracują z dr hab. Aleksandrą Kolano-Burian, prof. Instytutu Metali Nieżelaznych (IMN) w Gliwicach, kierownikiem Zakładu Materiałów Funkcjonalnych IMN w zakresie badania amorficznych i nanokrystalicznych materiałów magnetycznych stosowanych w przetwornicach napięcia w celu polepszenia ich sprawności poprzez mniejsze straty w rdzeniach dławików filtrów.
Planowana jest współpraca z firmą Rockwell Automation (dr inż. Robert Malczyk) z Katowic w zakresie pomiarów dławików o rdzeniach produkowanych w IMN.
Współpracowano z prof. dr hab. inż. Marianem Błachutą z Katedry Automatyki i Robotyki Politechniki Śląskiej w zakresie sterowania SISO falownikami.
Członkowie zespołu współpracują z firmą ETA z Gliwic w zakresie systemów zasilających z odnawialnych źródeł energii sygnalizację na przejazdach kolejowych, a obecnie współpraca będzie dotyczyć zasilania nastawni kolejowych.
Współpracowano z firmą Electronic Power Systems Sp. z o.o., Gliwice (dawniej EDPS) w zakresie systemów gwarantowanego zasilania.
Działalność dydaktyczna zespołu ZUZ
Zespół prowadzi autorskie zajęcia dydaktyczne z Elektroniki Mocy (Power Electronics) – wykłady i ćwiczenia laboratoryjne w języku polskim i angielskim na studiach magisterskich.
Struktura zespołu ZUZ
Zespół ZUZ zajmuje się trzema odmiennymi zagadnieniami ze wspólnego zakresu tematyki układów zasilających.
- Pierwsza grupa zagadnień to projektowanie, modelowanie mało-sygnałowego falowników DC/AC i sieci impedancyjnych stosowanych w systemach podtrzymania zasilania, projektowanie sterowania w systemach zasilających, problematyka dynamiki układów zasilających oraz kompatybilność elektromagnetyczną falowników napięcia.
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Rymarski
Dr inż. Krzysztof Bernacki, adiunkt,
Mgr inż. Łukasz Dyga, doktorant.
- Druga grupa zagadnień to projektowanie inteligentnych układów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i zagadnienia gromadzenia i bilansowania energii. Opracowano nowatorską metodę pozyskiwania energii z torów kolejowych z uwzględnieniem minimalizacji elektrokorozji szyn.
Dr inż. Wojciech Oliwa, adiunkt,
Dr inż. Grzegorz Wieczorek, adiunkt.
- Trzecia grupa zagadnień to zasilanie lamp LED, analiza zakłóceń elektromagnetycznych występujących w tych systemach, a także pomiary poboru mocy przez systemy komputerowe w zależności od ich oprogramowania.
Dr inż. Jacek Chęciński, adiunkt.




Prof. dr hab. inż. Zbigniew Rymarski

Dr inż. Krzysztof Bernacki
adiunkt

Mgr inż. Łukasz Dyga
doktorant

Dr inż. Wojciech Oliwa
adiunkt

Dr inż. Grzegorz Wieczorek
adiunkt

Dr inż. Jacek Chęciński
adiunkt
Silesian University of Technology Observatories (SUTO) Group
Strona grupy badawczej: www.suto.aei.polsl.pl
Członkowie zespołu: Adam Popowicz, Krzysztof Bernacki, Jerzy Fiołka, Sławomir Lasota, Piotr Jóźwik-Wabik
Grupa SUTO zajmuje się szerokim zakresem zagadnień związanych z technicznymi aspektami obrazowania astronomicznego. Głównym obszarem działalności jest automatyzacja obserwatoriów oraz pozyskiwanie wysokiej jakości danych obrazowych na potrzeby międzynarodowych projektów badawczych (misja TESS, misja BRITE, ExoClock, HOYS, AAVSO i wiele innych).
Obserwatoria astronomiczne utworzone w ramach SUTO obejmują trzy jednostki. Są nimi: obserwatorium w Pyskowicach (obserwacje nocne), we wsi Kotulin (dzienne obserwacje Słońca) oraz zdalne obserwatorium w Otivar (Hiszpania, we współpracy z ScopeDome). Praca obserwatoriów jest w pełni zautomatyzowana, a zarządzanie obserwacjami odbywa się za pomocą zaawansowanych narzędzi planistycznych. Obserwatoria pracują każdej pogodnej nocy lub każdego słonecznego dnia w przypadku obserwatorium słonecznego.
Zajmujemy się szerokim zakresem pomiarów astronomicznych - fotometrycznych i astrometrycznych. Poza możliwościami obserwatoriów, specjalizujemy się w obróbce obrazu, redukcji danych oraz rozwiązaniach opto/elektro/mechanicznych dla celów astronomicznych. Zachęcamy do współpracy.

Grupa Mikroelektroniki
Członkowie zespołu: dr inż. Edyta Wróbel, dr inż. Piotr Kowalik
Działalność zespołu badawczego związana jest z szeroko pojętymi zagadnieniami związanymi z fotowoltaiką, techniką sensorową oraz warstwami metalicznymi i rezystywnymi. W ramach prac zajmujemy się między innymi:
- Wytwarzaniem elektrod w strukturze ogniw fotowoltaicznych metodą selektywnej metalizacji warstwami na bazie niklu;
- Wytwarzaniem warstw metalicznych i rezystywnych na bazie stopu Ni-P w aspekcie wykorzystania ich w elektronice i technice sensorowej;
- Wytwarzaniem czujników wilgotności na bazie rozwirowywanych szkliw fosforowo-krzemowych;
- Wytwarzaniem warstwy emiterowej w strukturze ogniwa fotowoltaicznego;
- Selektywnym sposobem nanoszenia warstw przewodzących i rezystywnych na różnego rodzaju podłożach (ceramika alundowa, LTCC, krzem niepolerowany).
Zachęcamy do współpracy wszystkich zainteresowanych tematyką przedstawioną powyżej.








