Znamy już nazwiska laureatów Ogólnopolskiego Konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej"

Tytułowe
Autor: Sławomir Bednarz     Publikacja: 12.03.2021     Aktualizacja: 25.03.2021

W dniu 11 marca odbył się finał IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”. Konkurs jest organizowany przez pracowników Katedr, powstałych z Instytutu Elektroniki, wraz z partnerami: firmą SIEMENS i KAMAMI. Kierowany jest do uczniów szkół średnich, którzy interesują się Elektroniką, Automatyką, Robotyką, Informatyką, a także lubią samodzielnie eksperymentować. Konkurs ma formułę otwartą, tzn. że nie ma ściśle określonego zadania. Uczestnicy przysyłają projekty zrealizowane praktycznie, mieszczące się w zakresie tematyki konkursu. Komisja konkursowa po zapoznaniu się ze wszystkimi nadesłanymi projektami wyłoniła dziesięć najlepszych prac, które w czasie finału rywalizowały o jak najlepsze miejsca i cenne nagrody.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 60 osób z całej Polski, które pracując samodzielnie lub w 2‑osobowych zespołach przesłały 38 projektów. Tematyka projektów była niezwykle szeroka i obejmowała prace nie tylko z zakresu elektroniki. Zainteresowanie konkursem po raz kolejny przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Młodzi ludzie mają nie tylko niezwykłe pomysły, bardzo głęboką wiedzę techniczną, ale nade wszystko znajdują czas, aby te pomysły realizować.

Dzięki partnerskiej współpracy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki z Urzędem Miasta Żory oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, po prezentacjach konkursowych, została zorganizowana Gala Finałowa transmitowana w kanele YouTube przez telewizję TVS.

Laureatami IV edycji Konkursu zostali:

Tytuł projektu

Wiktor Nowacki

Robot typu delta "Astra*"

Poznań

Jakub Rosły

Czterogłowicowa drukarka 3D

Patryk Kwaśniok

Szybujący minisatelita

Knurów

Marek Kwosek

Tytuł projektu

Bartłomiej Pacia

Odkryj Rudy

Rudy

Szymon Wojtek

Inteligentny zasobnik farmaceutyków

Zabrze

Jakub Kierasiński

Pomoc dydaktyczna

Radom

Piotr Krzyczkowski

Mateusz Zmuda

Środowisko symulacyjne autonomicznych algorytmów lotu w przestrzeni trójwymiarowej

Knurów

Szymon Rafałowski

Jakub Rozbicki

System SOS dla osób starszych

Siedlce

Krzysztof Szczepański

System usprawniający działanie placówek handlowych podczas pandemii

Nysa

Wojciech Makowski

Robotyczne ramię

Toruń

Jury przyznało wybranym finalistom dwa stypendia Dziekana Wydziału AEiI wypłacane przez pierwszy rok studiów na Kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez JM Rektora Politechniki Śląskiej, firmy SIEMENS, KAMAMI, Lekom oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dodatkowo, Jury Konkursu przyznało 21 wyróżnień II stopnia.

Transmisję z Gali Finałowej, zawierającą m.in. krótkie prezentacje projektów, można zobaczyć na kanale YouTube https://youtu.be/MBrI7bxc42E.

Po zakończeniu Gali Finałowej odbyło się otwarte spotkanie w formie telekonferencji, w którym uczestniczyli laureaci, nauczyciele, jurorzy oraz goście uroczystości. Gospodarzem spotkania był Dziekan Wydziału AEiI Profesor Dariusz Kania. Spotkanie było okazją do szczerej rozmowy o pasjach, pomysłach i możliwościach młodych ludzi.

Laureatom życzymy powodzenia w dalszej edukacji i zapraszamy do studiowania na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.