A A+ A++

Informatyka, studia magisterskie (stacjonarne, informatics)

Charakterystyka kierunku

Informatyka to atrakcyjny kierunek studiów, dający możliwość zalezienia zatrudnienia w krajowych i zagranicznych ośrodkach naukowych i firmach należących do sektora nowoczesnych technologii. Studenci kierunku, podczas zajęć prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, zdobywają szeroką wiedzę z wielu obszarów informatyki. Wiedza teoretyczna jest podparta ćwiczeniami wykonywanymi w dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriach. Dzięki wykonywanym w trakcie studiów projektom studenci zdobywają doświadczenie praktyczne, umiejętność pracy samodzielnej i w zespole. Studia magisterskie dają możliwość pogłębienia wiedzy uzyskanej podczas studiów inżynierskich o zagadnienia, które szczególnie zainteresowały studenta. Dlatego wybór specjalności odbywa się już podczas zapisu na studia a przedmioty specjalnościowe oraz obieralne stanowią prawie połowę godzin dydaktycznych. Oferujemy sześć specjalności ukierunkowanych na wybrane zastosowania informatyki takie jak grafika komputerowa, systemy przemysłowe, bazy i hurtownie danych, sieci komputerowe, Internet, systemy operacyjne, systemy informatyki w lotnictwie.

Plany studiów, karty przedmiotów i kierunkowe efekty uczenia.

Profil studenta

Ten kierunek studiów jest przeznaczony dla osób mających już wiedzę z zakresu informatyki, programowania i sposobu działania komputerów, zainteresowanych poszerzeniem tej wiedzy, co pozwoli im na podjęcie się bardziej ambitnych zadań w swojej przyszłej pracy zawodowej. Kierunek tego rozwoju uzależniony jest od wybranej specjalności i przedmiotów obieralnych.

Wymagania wstępne

Ukończone studia inżynierskie na kierunku technicznym, najlepiej związanym z informatyką.

Zagadnienia

W trakcie studiów studenci nabywają wiedzę w wybranej przez siebie specjalności. Oprócz tego poruszane są następujące zagadnienia wspólne:

  • Analiza i projektowanie systemów informatycznych
  • Wizja komputerowa i rozpoznawanie obrazów
  • Modelowanie cyfrowe
  • Analiza wydajności sieci i systemów komputerowych
  • Zaawansowanie algorytmy i struktury danych

Studenci mają też możliwość wybierania dowolnych przedmiotów z puli dostępnych przedmiotów obieralnych.

Specjalności

Studenci dokonują wyboru specjalności już w momencie zapisu na studia a przedmioty specjalnościowe i obieralne stanowią prawie połowę godzin dydaktycznych na tym kierunku studiów.

Oferujemy sześć specjalności kładących nacisk na różne aspekty wiedzy dotyczącej informatyki:

  • Informatyczne Systemy Mobilne i Przemysłowe (ISMiP)
  • Internet i technologie sieciowe (ISK)
  • Interaktywna Grafika Trójwymiarowa (IGT)
  • Inteligentne Platformy Autonomiczne (IPA)
  • Inżynieria Danych i Systemów Informatycznych (IDSI)
  • Oprogramowanie Systemowe (OS)

Profil absolwenta

W zależności od wybranej specjalności, absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie jako wysokiej pracy specjaliści w zakresie systemów przemysłowych, sieci komputerowych, grafiki komputerowej, analitycy danych czy specjaliści od systemów operacyjnych czy platform autonomicznych. Ukończenie studiów magisterskich na kierunku informatyka gwarantuje uzyskanie ciekawej i dobrze płatnej pracy w branży informatycznej.

Film z prezentacji specjalności na kierunku Informatyka i Informatics

 

 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie