A A+ A++

Automatyka i Robotyka, studia magisterskie (stacjonarne) 

Charakterystyka kierunku 

Absolwenci kierunku Automatyka i Robotyka są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy. W ramach kierunku studenci zdobywają gruntowną wiedzę z zakresu sterowania procesami ciągłymi i dyskretnymi, systemów komputerowych i mikroprocesorowych, automatyzacji procesów technologicznych i urządzeń autonomicznych, a także robotyki i urządzeń mobilnych. Są bardzo dobrze przygotowani teoretycznie i praktycznie do podjęcia pracy zawodowej, w zależności od specjalności, jako projektanci i użytkownicy nowoczesnych systemów automatyki, projektanci układów sterowania robotów, urządzeń mobilnych, automatyki w systemach biotechnologicznych i energetycznych, automatyki budynkowej, systemów komputerowych, monitorujących, pomiarowych i decyzyjnych w realiach wymagań przemysłu 4.0. Mogą pracować w zakładach oraz firmach projektujących, wytwarzających i stosujących sprzęt automatyki, centrach komputerowych, jak również w ośrodkach badawczo-rozwojowych, zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem nowych, zautomatyzowanych procesów wytwórczych, transportowych i technologicznych.

Plany studiów, karty przedmiotów i kierunkowe efekty uczenia.

Profil studenta 

Kierunek studiów jest przeznaczony dla osób zainteresowanych zarówno zagadnieniami sprzętowymi (czujniki pomiarowe, systemy mikroprocesorowe, sterowniki i sieci przemysłowe), automatyką procesową i biotechnologią, jak i szeroko pojętym programowaniem (programowanie obiektowe, programowanie mikroprocesorów, sterowników, robotów,  bazy danych, systemy ekspertowe i sztuczna inteligencja).  Możliwość wyboru specjalności  i wiele przedmiotów obieralnych pozwala na dobór ścieżki kształcenia zgodnej z zainteresowaniami kandydata.

Wymagania wstępne 

Studia inżynierskie na kierunku automatyka i robotyka lub pokrewnym. W przypadku studiów odbiegających od wymagań opisanych w kryteriach przyjęcia (np. ukończenie studiów licencjackich) Kandydat może uzupełnić braki podczas studiów.  Szcegółowe kryteria rekrutacji podane są na stronie:

https://rekrutacja.polsl.pl/kryteria-przyjec/#1528272150684-6-8

Zagadnienia 

W trakcie studiów studenci nabywają wiedzę w następujących obszarach:

  • Rozproszone systemy pomiarowe i diagnostyczne
  • Identyfikacja i sterowanie procesami
  • Regulatory i układy regulacji
  • Automatyka budynkowa
  • Bezzałogowe obiekty autonomiczne
  • Sterowniki przemysłowe i sieci przemysłowe
  • Systemy kontroli i nadzoru SCADA
  • Przetwarzanie obrazów
  • Systemy ekspertowe i systemy sztucznej inteligencji
  • Zaawansowana analiza danych

Specjalności 

Studenci mogą poszerzać swoją wiedzę w wybranych dziedzinach wybierając przedmioty i moduły tematyczne w ramach następujących specjalności:

  • Automatyka (Aut)
  • Robotyka (Rob)
  • Systemy pomiarowe i informacyjne (SPiI
  • Sterowanie w inżynierii procesowej i biotechnologii (SwIPiB)

Na semestrach  1. i 2.  studenci obierają niezależnie przedmiot specjalnościowy i moduł specjalnościowy. Ponadto na semestrze 2. istnieje  możliwość kształcenia tzw. metodą Project Based Learning (PBL), która umożliwia  studiowanie wg indywidualnego programu studiów i jest związana z realizacją projektów we współpracy ze studentami innych kierunków.  Na  semestrze  3. studenci obierają 3 przedmioty specjalnościowe. Umożliwia to indywidualne planowanie ścieżki kształcenia w ramach kierunku Automatyka i Robotyka, a końcowe określenie specjalności odbywa się na podstawie liczby punktów ECTS uzyskanych z przedmiotów przypisanych do poszczególnych specjalności.

Profil absolwenta 

Absolwenci kierunku Automatyka i Robotyka posiadają szeroką wiedzę z zakresu projektowania, programowania i obsługi  systemów sterowania w różnych obszarach działalności człowieka. W zależności od specjalności,  będą mogli znaleźć zatrudnienie w zakładach, firmach oraz ośrodkach badawczo-rozwojowych projektujących, wytwarzających i stosujących sprzęt automatyki jako:

  • Projektant i programista systemów sterowania
  • Integrator systemów automatyki
  • Konstruktor i programista systemów pomiarowych i diagnostycznych
  • Projektant systemów wbudowanych i autonomicznych obiektów bezzałogowych
  • Programista sterowników przemysłowych i systemów SCADA
  • Konstruktor i programista urządzeń typu  IoT
  • Specjalista w zakresie robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych

itp.

Absolwenci o zainteresowaniach naukowo-badawczych, po uzyskaniu stopnia magistra mogą ubiegać się o przyjęcie na prowadzone przez Wydział AEiI czteroletnie studia III stopnia (doktoranckie) w dyscyplinie automatyka, elektrotechnika i elektronika.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie