A A+ A++
photo
Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 07.07.2021 Aktualizacja: 07.07.2021

3 x I miejsce dla High Flyers na zawodach Droniada 2021 !

Droniada od 2014 r. pokazuje możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki i lotnictwa. W konkursie biorą udział zespoły akademickie i Open, które w praktyce mogą zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami. Scenariusze zadań konkursowych oparte są o „życiowe” sytuacje, w których drony mogą stanowić realne wsparcie.

Tegoroczna edycja konkursu miała na celu przygotowanie młodych kadr do wsparcia ochrony środowiska i rolnictwa precyzyjnego. W tym roku zawody odbyły się  w dniach 28.06-03.07 w Poznaniu na lotnisku EPPG Kąkolewo, a Politechnikę Śląską reprezentowało Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających High Flyers w składzie: Izabela Stępień, Jacek Grzybowski, Paweł Piórkowski, Dawid Rudy, Jakub Tomczak, Jakub Zeifert, Krzysztof Lewandowski i Marcel Król. Tegoroczne zawody obejmowały trzy konkurencje: prezentację bezzałogowego systemu latającego (BSL), identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin (konkurencja „Trzy kolory”) oraz wykrycie w sadzie parcha i mączniaka jabłoni, a następnie ich precyzyjny oprysk środkami ochrony roślin symulowany przez kulki paintballowe (konkurencja „Drzewo życia”).

 Drużyna High Flyers zdobyła odpowiednio:

  • II miejsce – za prezentację BSL,
  • I miejsce – w konkurencji „Trzy kolory”,
  • I miejsce – w konkurencji „Drzewo życia”

 

Dzięki temu nasza drużyna w klasyfikacji generalnej zdobyła I miejsce i otrzymała Nagrodę Główną w wysokości 20 tys. złotych, którą ufundowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz dwie Nagrody Specjalne po 2,5 tys. złotych od Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Drugie miejsce zdobył zespół AKL z Politechniki Wrocławskiej, natomiast trzecie miejsce zajął zespół AGH Drone Engineering z Krakowa.

Serdecznie Gratulujemy całemu zespołowi Międzywydziałowego Koła Naukowego Bezzałogowych Obiektów Latających High Flyers!

„Należy podkreślić, że po raz pierwszy w dziejach Droniady jeden z zespołów wykonał skutecznie misję w nasilającym się deszczu. To High Flyers, tym samym udowadniając, że spełnił jeden z warunków regulaminowych o gotowości startu drona w trwającej przez 15 minut mżawce. Jednocześnie wszystkie sześć zespołów, które wzięło udział w konkurencjach terenowych dość dobrze poradziło sobie z silnym wiatrem i wykazało się zimną krwią w sytuacjach awaryjnych jak Politechnika Poznańska i SkyCrew.” – informują organizatorzy zawodów na swojej stronie.

Osoby zaangażowane w przygotowania: Michał Nerwiński, Łukasz Ungier, Jakub Świętek, Szymon Nowacki.

Opiekunowie koła naukowego High Flyers:

dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ, dr inż. Piotr Czekalski (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki),
dr hab. inż. Marcin Lemanowicz, prof. PŚ (Wydział Chemiczny).

 

klasyfikacja-generalna-droniada-2021.jpg (50,34 kB)

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:17
2021-02-04 00:45:13
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie