A A+ A++
photo
Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 30.06.2021 Aktualizacja: 30.06.2021

Grand Prix i Nagroda Platynowa za najlepszy wynalazek w branży dla „Bezzałogowej platformy latającej z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych” na Międzynarodowych Targach Intarg®2021.

Miło nam poinformować o sukcesie naszych naukowców  podczas XIV Edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2021, które odbyły się w dniach  15 i 16 czerwca 2021r.

GRAND PRIX  i NAGRODĘ PLATYNOWĄ za najlepszy wynalazek w branży otrzymała Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych, której autorem jest min. dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ  z Katedry Automatyki i Robotyki naszego Wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

🔹  Autorami wynalazku są: kierownik projektu dr inż. Marcin Górski  z Wydziału Budownictwa; dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ. z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki; dr inż. Jarosław Domin z Wydziału Elektrycznego oraz prof. dr hab. inż. Ryszard Białecki, dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, prof. PŚ.; dr hab. inż. Wojciech Adamczyk, prof. PŚ.; dr hab. inż. Grzegorz Przybyła, prof. PŚ.; dr inż. Grzegorz Kruczek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Ponadto wynalazcy Politechniki otrzymali aż siedem nagród i wyróżnień. Wynalazkom z Politechniki Śląskiej przyznano  Medale Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg®2021. Więcej o pozostałych wynalazkach można przeczytać tutaj.

Pełną listę laureatów wszystkich nagród, wraz z transmisją z ogłoszenia wyników możecie Państwo znaleźć pod linkiem.

medal Platynowy.full.png (27,62 kB)

 

Serdecznie Gratulujemy Profesorowi Czybie oraz całemu zespołowi tak dużego sukcesu !

 

Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych.

Obraz2.940.3.jpg (131,23 kB)

 

 

🔹  Jest to specjalnie wyposażony dron, który może być wykorzystywany do inwentaryzacji, inspekcji i diagnostyki trudno dostępnych konstrukcji budowlanych. Platforma ma zamocowaną kamerę termowizyjną, może także wykorzystywać kamerę wizyjną oraz czujniki temperatury, wilgotności i odczynu pH. Pozwala to na kompleksowe dokonanie oceny prawie każdego rodzaju konstrukcji budowlanych, szczególnie tych trudno dostępnych. Warto podkreślić, że platforma wyposażona jest w unikalne w skali światowej, autorskie rozwiązanie diagnostyczne do oceny jakości zespolenia konstrukcji wzmocnionej zewnętrznymi nakładkami FRP. Przedstawione na targach rozwiązanie nie jest de facto jednym wynalazkiem, ale zbiorem kilku opracowanych przez Zespół rozwiązań zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym.

— Platforma wraz modułem diagnostycznym może wspomóc prace min. Inspektora Konstrukcji, który musi dokonać oceny konstrukcji w trudno dostępnych miejscach np. na przęśle mostu nad rzeką na wysokości kilkudziesięciu metrów. Nie każda konstrukcja wyposażona jest w urządzenia, które pozwalają tam łatwo dotrzeć. Odpowiednio uprawniony Inspektor musi tam dotrzeć z wieloma nieporęcznymi narzędziami umożliwiającymi inspekcję i diagnostykę obiektu. Ten tradycyjny sposób jest czaso- i kosztochłonny, obarczony jest również ryzykiem popełnienia błędów. Nasz pomysł jest taki, aby Inspektora wyręczyła nasza platforma diagnostyczna, która pozwala zebrać zdalnie potrzebne materiały, a następnie je odpowiednio przetworzyć. W związku z tym dla inspektora pozostanie praca związana z oceną bezpieczeństwa konstrukcji na podstawie zebranych przez urządzenie kompleksowych danych — mówi dr inż. Marcin Górski.

🔹 Dron może być wykorzystywany w branży budowlanej – w budownictwie kubaturowym i przemysłowym, ale przede wszystkim w budownictwie mostowym czy infrastrukturalnym. Rozwiązanie mogłoby być też wykorzystane w inwentaryzacji i ocenie stanu obiektów zabytkowych. Wyposażenie drona pozwala na zdalną inspekcję również nocą lub w słabo oświetlonych miejscach. Pozyskane przez platformę dane integrowane są w cyfrowym modelu konstrukcji w środowisku BIM.

🔹 Zaprezentowane na targach rozwiązanie jest zdalnie sterowanym narzędziem do inwentaryzacji, inspekcji i diagnostyki konstrukcji budowlanych w tym tych wzmocnionych nakładkami Fiber Reinforced Polymer (FRP), które pozwala zdalnie na ocenę ryzyka wystąpienia awarii budowlanej. Przedmiotem pracy jest narzędzie diagnostyczne w postaci bezzałogowej wielowirnikowej platformy latającej, wyposażonej w moduł dokujący na przyssawkach, podczepiane do dolnej powierzchni trudnodostępnego elementu konstrukcji. Narzędzie to ma za zadanie inwentaryzację uszkodzeń konstrukcji za pomocą zainstalowanej kamery inspekcyjnej, zebranie danych niezbędnych do określenia warunków pracy konstrukcji oraz w przypadku konstrukcji wzmocnionych nakładkami FRP – odspojeń laminatu wzmacniającego od powierzchni wzmacnianego elementu – z wykorzystaniem kamery IR zintegrowanej z żarnikiem lamp wyładowczych. Aktualnie rozwijane są prace nad integracją zbieranych danych w numerycznym modelu BIM konstrukcji.

 

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

Tomasz Haptas
2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021
photo

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:48:17
2021-02-04 00:45:13
13.08.2020
photo

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

Tomasz Haptas
2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58
13.08.2020
1 z 1

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie