Śląski Festiwal Nauki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 7-9 XII 2024 r.
W grudniu, Szybowcowe Koło Naukowe Politechniki Śląskiej wystawiło się z symulatorem szybowca na Śląskim Festiwalu Nauki. W tegorocznej edycji uporządkowaliśmy proces zapisu na loty i ujednolicono przebieg szkolenia. W ten sposób mogliśmy w sprawiedliwy sposób podzielić czas korzystania z symulatora wobec zainteresowanych osób, a także zapewnić jak najlepsze wrażenia z wirtualnego lotu. Uczestnicy festiwalu zapisywali się przez formularz online, do którego kod QR wywieszony był na stoisku oraz wcześniej udostępniony na mediach społecznościowych Koła. Dzięki temu udogodnieniu uczestnicy nie musieli czekać w kolejce do stoiska. Na miejscu czekał ich krótki instruktaż teoretyczny, podczas którego zapoznawali się z teorią obsługi symulatora oraz mogli obserwować, jak lata poprzednik. Dzięki temu byli lepiej przygotowani do lotu i mieli możliwość doświadczenia namiastki prawdziwego szkolenia lotniczego. Jeżeli goście wyrazili taką chęć, mogli dowolnie zmieniać program szkolenia lub prosić o dodatkowe powtórzenie danego elementu lotu. Długość lotu trwała ok. 15 minut.
Śląski Festiwal Nauki jest wspaniałą okazji do poszerzania horyzontów i poznania ciekawych, znanych ludzi. W czasie wolnym członkowie Szybowcowego Koła Naukowego mieli okazję posłuchać wykładu prof. Andrzeja Dragana, znanego fizyka, a także spotkać popularyzatora nauki Tomasza Rożka, autora kanału Nauka. To lubię i twórcę na Kanale Zero w serwisie YouTube. Okazuje się jednak, że nasza wystawa również przyciąga znane osobistości. Do naszego stoiska podeszła Pani sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej Polski Katarzyna Lubnauer, która również odbyła lot na symulatorze. Przy naszej wystawie pojawił się również idol wszystkich młodych szybowników, wielokrotny mistrz świata w szybownictwie, Sebastian Kawa. Zaszczycił na swoją obecnością z zaskoczenia i dał możliwość obecnym członkom Koła zapozować do wspólnego zdjęcia.
Wielu gości przybyłych na festiwal nie mogło skorzystać z symulatora z powodu ogromnego zainteresowania. Informowaliśmy ich o możliwości odwiedzenia naszego stoiska na innych wydarzeniach, szczególnie tych związanych z Politechniką Śląską. Zachęcaliśmy szczególnie do odwiedzenia Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej w Katowicach w trakcie Nocy Naukowców organizowanej co roku w październiku. Niezależnie od tego wiele osób było zainteresowanych ofertą naszej uczelni, szczególnie szkoleniem lotniczym w ośrodku w Gliwicach. Polecaliśmy również pozostałe nasze specjalności np. mechanika lotniczego czy kontrolera ruchu lotniczego. W zakresie szkolenia szybowcowego odsyłaliśmy naszych gości do zaprzyjaźnionego Aeroklubu Gliwickiego. Mamy nadzieję, że zobaczymy się z nimi ponownie na naszej uczelni lub na innych nadchodzących wydarzeniach.
Odwiedziny Szybowcowego Koła Naukowego w siedzibie PLL LOT 3 XII 2024 r.
W grudniu 2024 r. Szybowcowe Koło Naukowe miało przyjemność gościć w siedzibie największej polskiej linii lotniczej, czyli PLL LOT. Reprezentacja koła wyjechała w godzinach porannych pociągiem 3. grudnia 2024 r.. Po przyjeździe do Warszawy i krótkim spacerze po centrum stolicy udaliśmy się na wspólne drugie śniadanie. Około godziny pierwszej dotarliśmy do siedziby LOTu. Mieliśmy okazję zwiedzić stylowe, postmodernistyczne, lotniczo ucharakteryzowane wnętrze budynku. Na każdym kroku można było zobaczyć model samolotu lub jego część, wystawy poświęcone lotnikom i awiacji, a nawet podwieszony szybowiec
SZD-24 Foka.
Najważniejszą częścią naszej wizyty nie było jednak zwiedzanie, lecz wykład z kapitanem pilotem Tadeuszem Wroną. Znanym polskim pilotem, który wylądował 1 XI 2011 r. na Okęciu mimo awarii podwozia, które nie zostało wysunięte. Szybowcowe Koło Naukowe skupiło się przede wszystkim na pytaniach dotyczących kariery pilota zarówno samolotowej jak i szybowniczej. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ kpt. Wrona odkrył przed Kołem niezwykłe, dawne dzieje szybownictwa, a także rzeszę ciekawych anegdot. Byliśmy pod wielkim wrażeniem opowieści z dawnych zawodów szybowcowych. Równie dużym uznaniem cieszyły się opowieści o lotach wyczynowych po odznaki szybowcowe, w tym loty falowe. Z kariery samolotowej dowiedzieliśmy się jak kiedyś wyglądał nabór do cywilnych linii lotniczych w czasach PRL i jak na szkolenie oddziaływał wprowadzony w 1981 r. stan wojenny, których to wydarzeń kpt. pil. Tadeusz Wrona był uczestnikiem.
Oprócz wysłuchania fascynujących opowieści, mieliśmy możliwość zadać kilka pytań szefowi szkolenia lotniczego w PLL LOT. Dodatkowo głos zabrała szefowa działu rekrutacji, która przedstawiła uczestnikom wykładu wymagania kadrowe oraz ofertę firmy. Otrzymaliśmy także drobne upominki oraz możliwość zapozowania do zdjęcia z kpt. Wroną.
Było to wspaniałe przeżycie i jesteśmy bardzo wdzięczni za tą przygodę. Teraz jedyne, nad czym się zastanawiamy, to ile naszych kolegów i koleżanek będzie w przyszłości nosić mundury PLL LOT.
Piknik lotniczy 16 XI 2024 r.
16 XI 2024 r. Szybowcowe Koło Naukowe brało udział w pikniku lotniczym zorganizowanym w hangarze Politechniki Śląskiej. Pracownicy Politechniki Śląskiej i ich dzieci mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu. Oprócz wykładów, symulatorów i stanowisk prezentujących nowe technologie do dyspozycji dzieci pozostawali animatorzy przygotowujący gry i zabawy. Zadaniem Koła Szybowcowego było zarażanie pasją przyszłych lotników i promocja lotnictwa, a w szczególności szybownictwa. Z tego powodu nie mogło zabraknąć symulatora szybowcowego. Dla nieco starszych uczestników pikniku przygotowaliśmy wykład prezentujący podstawową wiedzę o szkoleniu szybowcowym i szybowcach.
Na symulatorze uczestnicy pikniku, w przeważającej ilości najmłodsi, mieli możliwość wykonania dowolnego, swobodnego lotu na szybowcu. Członkowie Koła chętnie służyli pomocą i śpieszyli z odpowiedziami na zadawane pytania związane z symulatorem i szybownictwem. Mamy nadzieję, że misja promowania będzie skutkowała ich dalszymi pytaniami i prośbami, skierowanymi już do rodziców, prosząc o zakup modelu statku powietrznego lub książek o tematyce lotniczej.
Nieco starci uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć w czasie wykładu o pierwszych maszynach latających, zasadach lotu, wyposażeniu szybowca i pilota, a także o szkołach lotniczych. Nie obyło się bez wspomnienia o ofercie naszej uczelni, z ośrodkiem szkolenia lotniczego w Gliwicach. W czasie wykładu prelegent przedstawił również efektowne ujęcia szybowców w formie filmów. Część gości miała możliwość po raz pierwszy w życiu zobaczyć jak szybowiec startuje za wyciągarką, z lin gumowych, za samolotem, grawitacyjnie, a także z perspektywy pilota zobaczyć część szkolenia korkociągowego.
Mamy nadzieję, że uczestnicy wspominają to wydarzenie tak miło jak my. Wszystkim młodym adeptom życzymy w przyszłości kursu szybowcowego!