A A+ A++

Co nas wyróżnia

Kierunek – Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna jest jedynym tego typu kierunkiem w skali całego województwa śląskiego. Wskazane w programie studiów efekty uczenia się, zarówno w kwestii wiedzy jak i umiejętności, są odmienne i niepowtarzalne w relacji do obecnych kierunku kształcenia na Politechnice Śląskiej. Obejmują one szerokie spektrum zagadnień związanych z przemysłem lotniczym, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki: projektowania, budowy i eksploatacji statków powietrznych i obiektów kosmicznych, lotniczej inżynierii materiałowej oraz logistyki lotniczej.

Zagadnienia z obszaru lotnictwa na poziomie studiów I stopnia są realizowane jedynie na kierunek transport w ramach specjalności –  nawigacja powietrzna (pilotaż) oraz mechanika i eksploatacja lotnicza, a koncentrują się tylko na jednej wybranej specjalności zmierzającej do osiągnięcia uprawnień odpowiednio: pilota oraz mechanika lotniczego.

Inną cechą, odróżniającą nowotworzony kierunek studiów, jest wykorzystanie technicznego języka angielskiego. Należy pamiętać, że język ten jest obowiązkowym w lotnictwie i kosmonautyce, do którego nie istnieją zamienniki słowne w żadnym innym języku. Dlatego też od studentów wymagane jest pełne opanowanie języka angielskiego, nie tylko na poziomie komunikatywnym, ale również w wysokim stopniu przyswojenie stosowanych nazw, akronimów i zwrotów, często niepowtarzalnych w żadnej innej dziedzinie. Prowadzenie zajęć dydaktycznych, pomimo że w większości w języku polskim, będzie wymagało zarówno od wykładowców jak i studentów ciągłego stosowania technicznego języka angielskiego.

Kształcenie na kierunku lotniczym wymaga także nauczenia studentów umiejętności pracy grupowej, gdyż zdecydowana większość projektów, prac i zadań, realizowana w tym obszarze, obliguje ich wykonanie zespołowe a nie indywidualnie. Ponadto zespoły te, często złożone są z członków pochodzących z różnych stref, kultur czy środowisk. Mając niniejsze na względzie, studenci oraz wykładowcy muszą być także przygotowani do pracy w godzinach niestandardowych, np. wieczornych w przypadku połączenia z zespołem z innej strefy czasowej – z Ameryki czy Azji.

Kształcenie na tym kierunku jest związane z uświadomieniem studentów o ciągłym nadzorze nad ich pracą. Prace w lotnictwie, począwszy od projektowania, poprzez obsługę czy modernizację statków powietrznych, jak i obiektów kosmicznych, związana jest z stałym nadzorem w postaci prowadzenia odpowiednich wpisów np. do książki mechanika lotniczego czy prowadzenia dokumentacji konstruktora, itp. Dotyczy to zarówno studentów jak i wykładowców, którzy muszą nie tylko skrupulatnie realizować zajęcia dydaktyczne ale również prowadzić w odpowiedni sposób dokumentację – często rozbudowaną ponad wymagania uczelniane.

Istotną cechą odróżniającą kierunek – Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna od pozostałych, istniejących kierunków studiów na Politechnice Śląskiej jest ścisłe, niekiedy wręcz schematyczne, nauczanie oparte o normy, przepisy, reguły czy obowiązujące zasady. Należy pamiętać, że przepisy obowiązujące w tym sektorze są jednolite i spójne dla całego świata lotniczego i kosmicznego, co powoduje że studenci muszą być dokładnie nauczeni odpowiednich zachowań, zwrotów oraz zasad postępowania.

Przedstawione aspekty i wyróżniki pozwalają stwierdzić, że uruchamiany nowy kierunek – Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna posiada niepowtarzalne cechy, nie występujące na żadnym innym kierunku kształcenia Politechniki Śląskiej oraz innych uczelniach aglomeracji śląskiej.

entrepreneur-4784289

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie